Bal w Sceaux

Tłumaczenie: Julian Rogoziński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Komedia ludzka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Maison du Chat-qui-pelote : le bal de Sceaux : pierrette
komedia ludzka, Balzak
klasyka

Główna bohaterka, Emilia de Fontaine, pochodząca z rodziny wpływowego rojalisty i byłego uczestnika wojen wandejskich, kieruje się w wyborze męża jedynie względami przyszłego prestiżu i postanawia wyjść za mąż wyłącznie za jednego z parów Francji. Odrzuciwszy kilka propozycji małżeńskich, spotyka na tytułowym balu w podparyskim Sceaux tajemniczego nieznajomego, w którym się zakochuje. W książce znajdują się również utwory: "Dom pod Kotem z Rakietką" oraz "Piotrusia".

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marek Krzystek | 2017-10-15
Przeczytana: 13 października 2017

Dlaczego nie lubię Balzaca?
Balzac przypomina mi bardzo zdolnego, sprawnego, nawet szczwanego adwokata. Z niezwykłą zręcznością wyłuskuje z każdej osoby dominującą cechę charakteru i na podstawie tego szkieletu buduje jej opis charakteru. Jego teksty to albo akty oskarżenia, albo linia obrony, a ponieważ autor nie ma tutaj przeciwnika, czytelnik jest zmuszony przyjąć jego pogląd. Dla czytelnika jest to wielkim ułatwieniem, gdy postępowania osób są narzucone, także skutki ich działań, autor niejako pozbawia czytelnika dylematów, wątpliwości, zwalnia czytelnika od wydania wyroku. Oczywiście napisał komedię ludzką, więc jakież miałyby być postacie, jeśli nie przerysowane? Tylko że mnie to wcale nie ułatwia czytania, taka dominująca jednostronność wcale nie zaświadcza o wielkości Balzaca. Więc dla mnie jest powieściopisarzem raczej socjologicznym, opisuje nie jednostki, ale społeczeństwo w okresie przemian.
Więc dlaczego powinniśmy czytać Balzaca?
Bowiem opisywał szczegółowo i z...

Kachusek | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Wyśmienite opowiadanie! Klasa sama w sobie. Balzac w dobrym wydaniu, jak dla mnie niezaprzeczalny kunszt literacki - potrafi zaciekawić i słowem stworzyć obraz. Chcę więcej :)

Gabrielle | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, XIX wiek

Opowiadanie to na początku może wydać się nieco banalne, jednak wraz z kolejnymi stronami okazuje się nadzwyczaj przewrotne. Świetny opis stylu życia i sposobu myślenia szlachty w pierwszych dekadach XIX wieku.

Jarosław Wiśniewski | 2017-07-10

Książka autorstwa Honoriusza Balzaca pisana z pasją i żarliwością. Jak wszystkie opowiadania i powieści tego wybitnego francuskiego pisarza, tak i ta książka mieni się bogactwem postaci, zdarzeń, ludzkich przeżyć i namiętności. Przy lekturze każdego z jego dzieł zaskakuje mnie zawsze finezyjne wręcz odmalowanie każdego szczegółu. Nie inaczej jest i tym razem. Książka nie jest długa, lecz treściwa bardzo i wartościowa.
Główną, najważniejszą bohaterką tej książki jest Emilia de Fontaine. Dla niej liczą się przede wszystkim pieniądze, pochodzenie, stanowisko i najważniejsze - szlachectwo. Pod tym kątem chce wybrać swego przyszłego męża. Ma też duże wymagania pod względem zewnętrznej fizjonomii mężczyzny. W głowie ma obraz wyidealizowanego męża doskonałego. Sama jest zapatrzona w siebie, zarozumiała, impertynencka. Spotyka człowieka na balu w Sceaux i... zakochuje się w nim. Wydaje się zbliżony do jej ideału. Jak skończy się ta miłosna historia? Dobrze dla bohaterów, czy też nie? Nie...

Agnieszka | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Piękna opowieść, tak dramatycznie zarysowana, niepowtarzalna lektura, moim oczywiście skromnym zdaniem nikt nie jest w stanie tak pięknie zarysować atmosfery uczuć jak Balzak !

Dżastin | 2016-10-31
Przeczytana: 2013 rok

Wszystkim opowiadaniom Balzaca, które przeczytałam daję 8/10. Za styl, bogactwo językowe, kunszt. Postacie i miejsca mimo iż tylko opisane, ożywają w naszej wyobraźni.
Jego ogromne dzieło daje nam możliwość przeniesienia się do XIX-wiecznej Francji a pełen przekrój warstw społecznych umożliwia nam wgląd w ludzką naturę.
Cały cykl "komedia ludzka" to kawał świetnej literatury.

spiwi | 2014-06-11
Przeczytana: 01 lipca 2013

Przewrotna, intrygująca i zabawna. Balzac w formie.

KoKo | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Och ta głupia duma młodości potrafiąca zmarnować całe życie.

Varg | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018