Bal w Sceaux

Maison du Chat-qui-pelote : le bal de Sceaux : pierrette
klasyka
Julian Rogoziński
komedia ludzka Balzak

Dlaczego nie lubię Balzaca?
Balzac przypomina mi bardzo zdolnego, sprawnego, nawet szczwanego adwokata. Z niezwykłą zręcznością wyłuskuje z każdej osoby dominującą cechę charakteru i na podstawie tego szkieletu buduje jej opis charakteru. Jego teksty to albo akty oskarżenia, albo linia obrony, a ponieważ autor nie ma tutaj przeciwnika, czytelnik jest zmuszony przyjąć jego...

Och ta głupia duma młodości potrafiąca zmarnować całe życie.

Książka autorstwa Honoriusza Balzaca pisana z pasją i żarliwością. Jak wszystkie opowiadania i powieści tego wybitnego francuskiego pisarza, tak i ta książka mieni się bogactwem postaci, zdarzeń, ludzkich przeżyć i namiętności. Przy lekturze każdego z jego dzieł zaskakuje mnie zawsze finezyjne wręcz odmalowanie każdego szczegółu. Nie inaczej jest i tym razem. Książka nie...

Wszystkim opowiadaniom Balzaca, które przeczytałam daję 8/10. Za styl, bogactwo językowe, kunszt. Postacie i miejsca mimo iż tylko opisane, ożywają w naszej wyobraźni.
Jego ogromne dzieło daje nam możliwość przeniesienia się do XIX-wiecznej Francji a pełen przekrój warstw społecznych umożliwia nam wgląd w ludzką naturę.
Cały cykl "komedia ludzka" to kawał świetnej...

Wyśmienite opowiadanie! Klasa sama w sobie. Balzac w dobrym wydaniu, jak dla mnie niezaprzeczalny kunszt literacki - potrafi zaciekawić i słowem stworzyć obraz. Chcę więcej :)

Opowiadanie to na początku może wydać się nieco banalne, jednak wraz z kolejnymi stronami okazuje się nadzwyczaj przewrotne. Świetny opis stylu życia i sposobu myślenia szlachty w pierwszych dekadach XIX wieku.

Przewrotna, intrygująca i zabawna. Balzac w formie.

Piękna opowieść, tak dramatycznie zarysowana, niepowtarzalna lektura, moim oczywiście skromnym zdaniem nikt nie jest w stanie tak pięknie zarysować atmosfery uczuć jak Balzak !

• Klasyka
  • 2012