Izbrannoe
opowiadania rosyjskie, koliber
klasyka

Dwa opowiadania, dwa świetne portrety kobiece. W "Marcie Rabe" Tołstoj w kapitalnym skrócie ukazuje i sylwetkę cara-budowniczego, wznoszącego w dzikiej pasji miasto na bagnach - późniejszy Petersburg - i płaszczących się i bogacących usłużnych dworaków, i pełną charakteru prostą dziewczynę, która robi karierę carskiej metresy, późniejszą żonę Piotra I. "Żmija" to historia panienki z...

Dwa opowiadania, dwa świetne portrety kobiece.
"Żmija" to historia panienki z mieszczańskiego domu, wplątanej w wir wojny domowej, której rewolucja i pierwsza miłość odmieniają świat.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tę książkę czytałam już trzy razy. W końcu postanowiłam napisać o niej jakąś opinię, bo jest ona dla mnie bardzo ważna.
Pierwsze opowiadanie to kwintesencja klasycznej, rosyjskiej literatury w pigułce - majstersztyk opisu postaci, rubaszność, wnikliwość obserwacji, rosyjska dusza. Piękna miniaturka.
Ale bardziej skupię się na "Żmii" - jest to jedno z tych opowiadań, które nie daje mi spokoju. Podejrzewam, że będę je czytała co jakiś czas do końca życia. Są tu ukazane kolejne etapy wkraczania komunizmu do Rosji - od krwawej rewolucji, przez walki partyzanckie, kończąc na szarym życiu obywateli. Pod tym względem to opowiadanie jest istnym majstersztykiem. Na tym tle poznajemy główna bohaterkę. "Czyż nie można przejść przez życie z sercem lodowatym jak źródlana woda, bez ulegania miłosnej gorączce?" - to pytanie zadaje sobie Olga, a we mnie wzbiera fala zrozumienia. Życie Żmii to historia o dorastaniu w ekstremalnych warunkach, przepełnione bólem, samotnością, stratami. Olga musiała...

m_ght97 | 2016-01-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Podobało mi się to. Zauważam, że literatura rosyjska nie ma sobie równych w wielu kwestiach. Jedną z nich - psychologizacja postaci, uknucie przez autora tak losów bohatera, że ściska gardło. Tak też mamy w przypadku tej książki, niewielkiej, niezwykłej, dobrej. Te dwa opowiadania, zwłaszcza drugie, przekazuje nie tylko prawdy życiowe, przedstawia nie tylko motywację działań postaci, lecz także cały rys psychologiczny bohaterki. Przyjemnością jest zagłębić się w ich świat, zarówno Marty Rabe jak i tytułowej "Żmii", śledzić ich poczynania. Nikt nie oprze się Tołstojowi, nie będzie w stanie, aczkolwiek nie mam porównania z innymi utworami pisarza, mogę się mylić, jednak za te dwa ręczę.

Elena | 2014-05-11
Przeczytana: 10 maja 2014

Olga - taka żeńska wersja Raskolnikowa. Mój klimat, gorąco polecam "Żmiję".

Jacek Napora | 2015-02-27
Elgcahlxukuth | 2012-12-31
Przeczytana: styczeń 2012

O tym, jak opinia otoczenia o człowieku bierze górę nad opinią człowieka o sobie.

jargoss | 2011-12-01
Przeczytana: sierpień 2011

Bardzo dobra książka. Jest w niej to "coś" za co uwielbiam pisarzy rosyjskich. Całość idealnie się zamyka i dopełnia. Naprawdę polecam, wciągająca opowieść :)

MaPaKi | 2012-05-09
Przeczytana: 02 czerwca 2012

Trzyma w napięciu, zaskakuje, warto sięgnąć.

Emilia | 2013-05-30
Przeczytana: 31 maja 2013

Aż strach spotkać taką żmiję na ulicy.

Nalikka | 2013-06-23

Porywające.