Wszyscy polegli lotnicy

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
All the Dead Pilots
Faulkner, Sartoris, Wojna
klasyka

Zbiór opowiadań Williama Faulknera, których akcja dzieje się w czasie i po I wojnie światowej. Zbiór zawiera następujące opowiadania:
1) Ad Astra
2) Zwycięstwo
3) Czeluść
4) Heca
5) Wszyscy polegli lotnicy

nulla | 2016-09-06
Przeczytana: 05 września 2016

Ten krótki zbiór opowiadań to moje pierwsze spotkanie z twórczością Faulknera, nie wiedziałam więc, czego się spodziewać. W mojej ocenie opowiadania są nierówne. Pierwsze "Ad astra" i ostatnie, tytułowe "Wszyscy polegli lotnicy", są dla mnie zbyt chaotyczne i niezrozumiałe. Nie wiem w sumie, o czym autor w nich opowiada. Co do pierwszego, nie wiem nawet za bardzo, co się wydarzyło. Wolę jednak narrację trochę bardziej wprost.
Pozostałe trzy opowiadania: "Zwycięstwo", "Czeluść" i "Heca", bardzo mi się podobały, choć oczywiście są przygnębiające. Pierwsza wojna światowa zawsze wydawała mi się swego rodzaju spiętrzeniem bezsensu wojny. Te walki we francuskich okopach, błoto, kompletny brak szacunku rządzących dla ludzkiego życia i zupełnie bezsensowna śmierć milionów. Z polskiego punktu widzenia, oczywiście, ta wojna nie była bezcelowa, bo stała się okazją do sięgnięcia po niepodległość. Czy jednak miała sens z punktu widzenia tysięcy młodych m.in. Anglików, Francuzów i innych, którzy...

GZal | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

[...]
Choć opowiadania nie są takim majstersztykiem jak Dzikie palmy to zdecydowanie atmosfera jaką tworzy Faulkner, beznadziei wojennej, wymuszonego i przypadkowego bohaterstwa sprawia, że wolę wielokrotnie jego spojrzenie niż to pokazane przez Stanisława Rembeka na stronach W polu. Tam było przegadanie, tu jest esencja.

całość

Marlena | 2017-05-27
Przeczytana: 02 marca 2017

Przeczytałam ta książkę w pociągu jadąc na szkolenie do łodzi ale do dziś odnoszę wrażenie jakbym siedziała w tym przedziale pociągu osobowego no bo gdzieś musiała moje ciało wtedy być ale duszą, tym ulotnym stanem przeniosłam się tam gdzie ta mała książeczka mnie zabrała do czasów wojny..uwielbiam bałwochwalczo lotników tamtych dni ..nawet jeśli mają wady..wspaniałomyślnie wybaczam im wszystko bo nie dość że unoszą tego żelaznego ptaka do góry..to jeszcze walczą....czyli codziennie ocierali się o śmierć..wybaczcie ale my z naszymi miękkimi bamboszami, oglądającym w tv pierdoły, podniecającymi się dramatami ludzkimi lub politycznymi wpadkami..przyznajmy to szczerze..g.... wiemy o życiu..o kładzeniu go codziennie na szali..co taki pilot musiał czuć gdy wsiadał do swojej żelaznej trumny, która mogła go dziś jeszcze przywieźć z powrotem bezpiecznie ale równie dobrze mógł runąć z nią w dół..każdy dzień życia, kolejny, który może być ostatnim..naprawdę winniśmy być wdzięczni im, że...

dymitrop | 2016-01-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książka Faulknera, bohaterowie Faulknera, ale styl tak bardzo nie Faulknera :(
PS: i dzieją się różne dziwne rzeczy typu: nurkowanie w stronę psa (poważnie?)

lusia | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017