Wszyscy polegli lotnicy

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
All the Dead Pilots
Faulkner, Sartoris, Wojna
klasyka

Zbiór opowiadań Williama Faulknera, których akcja dzieje się w czasie i po I wojnie światowej. Zbiór zawiera następujące opowiadania:
1) Ad Astra
2) Zwycięstwo
3) Czeluść
4) Heca
5) Wszyscy polegli lotnicy

nulla | 2016-09-06
Przeczytana: 05 września 2016

Ten krótki zbiór opowiadań to moje pierwsze spotkanie z twórczością Faulknera, nie wiedziałam więc, czego się spodziewać. W mojej ocenie opowiadania są nierówne. Pierwsze "Ad astra" i ostatnie, tytułowe "Wszyscy polegli lotnicy", są dla mnie zbyt chaotyczne i niezrozumiałe. Nie wiem w sumie, o czym autor w nich opowiada. Co do pierwszego, nie wiem nawet za bardzo, co się wydarzyło. Wolę jednak narrację trochę bardziej wprost.
Pozostałe trzy opowiadania: "Zwycięstwo", "Czeluść" i "Heca", bardzo mi się podobały, choć oczywiście są przygnębiające. Pierwsza wojna światowa zawsze wydawała mi się swego rodzaju spiętrzeniem bezsensu wojny. Te walki we francuskich okopach, błoto, kompletny brak szacunku rządzących dla ludzkiego życia i zupełnie bezsensowna śmierć milionów. Z polskiego punktu widzenia, oczywiście, ta wojna nie była bezcelowa, bo stała się okazją do sięgnięcia po niepodległość. Czy jednak miała sens z punktu widzenia tysięcy młodych m.in. Anglików, Francuzów i innych, którzy...

GZal | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

[...]
Choć opowiadania nie są takim majstersztykiem jak Dzikie palmy to zdecydowanie atmosfera jaką tworzy Faulkner, beznadziei wojennej, wymuszonego i przypadkowego bohaterstwa sprawia, że wolę wielokrotnie jego spojrzenie niż to pokazane przez Stanisława Rembeka na stronach W polu. Tam było przegadanie, tu jest esencja.

całość

dymitrop | 2016-01-07
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książka Faulknera, bohaterowie Faulknera, ale styl tak bardzo nie Faulknera :(
PS: i dzieją się różne dziwne rzeczy typu: nurkowanie w stronę psa (poważnie?)

lusia | 2017-01-29
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam