978-83-245-9122-0
kamk

Zaułki zbrodni to zbiór opowiadań kryminalnych z Wrocławiem w tle. Teksty te są pokłosiem Kryminalnych Warsztatów Literackich z lat 2009 i 2010, towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Kryminału. Kilkunastu młodych twórców doskonaliło własne teksty pod okiem krytyków i pisarzy (m.in. Mariusza Czubaja, Andrzeja Ziemiańskiego). Efektem tych zmagań jest zbiór opowiadań - różnorodnych, ale jednak powiązanych jednym wspólnym elementem - miastem Wrocław.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011

filozof | 2016-11-28

Lubię polskie kryminały,a jak mam okazję kupić za 7 zł.To chętnie to robię,książka ta to zbiór opowiadań kryminalnych pod redakcją Mariusza Czubaja.

Nieznani mi,autorzy zabrali mnie w świat zbrodni Wrocławia.
Mamy tu obok opowiadań,gdzie akcja toczy się obecnie.Też retro opowiadania.
Jedną z PRL,opowiadania są wciągające i bardzo przyjemnie się je czyta.
Książka to to dobry zakup/

Pani_Wu | 2014-08-13

Wrocławskie zaułki

Tomik liczący 230 stron zawiera piętnaście różnych historii, które bardziej lub mniej zapadły mi w pamięć. Piętnaście twarzy autorów, którzy być może niedługo zaproszą mnie do przeczytania wielkiej, kryminalnej opowieści.
Książka jest owocem Kryminalnych Warsztatów Literackich, w których wzięli udział laureaci konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle. Wszystko odbywało się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, organizowanego od 2009 roku. Zbiór „Zaułki zbrodni” zawiera opowiadania z lat 2009 i 2010. Czyli jest pierwszym tego typu tomikiem. Wstępem antologię opatrzył Mariusz Czubaj.

[Więcej na blogu http://zapiskinaserwetkach.blogspot.com/2014/07/wrocawskie-zauki.html]

Jusia | 2012-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2012

„Zaułki zbrodni” to zbiór piętnastu opowiadań, których akcja dzieje się we Wrocławiu lub w jego okolicach. Autorami tych opowiadań są laureaci konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, którzy uczestniczyli w Kryminalnych Warsztatach Literackich.

Każde z opowiadań przykuwa uwagę czytelnika, każde jest inne, niepowtarzalne, trzymające w napięciu. Napisanie opowiadania na 15-20 stron, nie jest wcale prostym zadaniem. Na tych kilku raptem stronach autor musi poprowadzić akcję tak, aby czytelnika zdążyć zainteresować, pobudzić jego wyobraźnię i zostawić z poczuciem niedosytu, że już się skończyło.

Polecam miłośnikom gatunku jak również wszystkim tym, którzy nie przekonali się jeszcze do kryminałów, może „Zaułki zbrodni” otworzą świat zagadek i pokażą jak ciekawy jest i ile tajemnic kryje ten rodzaj literatury.

Paulina | 2013-09-29

"Ze zbiorami opowiadań pisanych przez wielu autorów jest jak z (...) opóźnionym pociągiem. To na ogół wyprawa w nieznane, pociągiem-widmem, z biletem w jedną stronę. I stacjami, których nazw nie sposób ogarnąć" [ze wstępu, Mariusz Czubaj]

"Zaułki zbrodni" to zbiór piętnastu opowiadań napisanych przez uczestników warsztatów literackich prowadzonych podczas dwóch edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego w latach 2009 i 2010 we Wrocławiu.

Na samym wstępie wita nas Mariusz Czubaj, który przygotował wyśmienitą przedmowę do tego niepozornego zbiorku opowiadań. Wyśmienitą z kilku względów - nie tylko wprowadził mnie, Czytelnika, w atmosferę "Zaułków...", ale i uczynił z niej pean ku samemu procesowi opowiadaniopisarstwa (cóż, Google podkreśliło mi to słowo, choć słowo prawie identyczne - powieściopisarstwo - pozostaje już bez podkreślenia; ot, nawet słowniki lekceważą krótkie formy prozatorskie). Czubaj zrobił króciutki przegląd powieści, które stanowią niejako wzorce powieści...

desaparecido | 2017-09-08
Przeczytana: 07 września 2017

Wrocław z grzechu i zbrodni w piętnastu niezłych opowiadaniach. W tym znaleźć można trzy naprawdę brawurowe: She is not there Joanny Marat, Pułapka Katarzyny Ferenc i Nocny seans Michała Zielińskiego. Polecam.

Ata77 | 2013-06-02
Przeczytana: 29 maja 2013

Przeciętne opowiadania z gatunku "kryminał tango". Praktycznie żadne emocje, niewielkie napięcie, niektóre nudnawe.

Kasiula30 | 2015-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2015

Na "Zaułki zbrodni" trafiłam przez przypadek w jednym z marketów. Oczywiście moją uwagę przykuł tytuł książki i już wtedy wiedziałam, że muszę ją mieć. Zaciekawiło mnie też to, że jest to zbiór opowiadań. I tym sobie mnie kupili już na amen :D
Moja ocena jest taka. Część kryminałów naprawdę była świetna, świetny pomysł, dobry styl pisania. Niestety część z nich była istną męczarnią przez którą nie mogłam przebrnąć wręcz! I niejednokrotnie miałam ochotę rzucić tą książką w kąt i nie ruszać jej już więcej, ale już taka jestem, że nawet jak książka jest słaba to i tak ją przeczytam do końca :)
Całość oceniam na "Dobre" ze względu na kilka naprawdę świetnych opowiadań i będę całą sobą ich autorom życzyła kolejnych sukcesów literackich :) i może jakiegoś kryminału ?
Przeczytać warto. Czekam na opinie osób które przeczytały, które Wam się najbardziej podobały :)

Klotylda | 2015-02-16
Przeczytana: 2012 rok

Mówi się, że nasi autorzy nie muszą mieć kompleksów wobec zagranicznych. "Zaułki zbrodni" nie potwierdzają takiej opinii.

Kasia | 2011-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Bardzo ciekawa pozycja. Pod wieloma względami. Na przykład można się dowiedzieć, co ludzie, którzy czytują kryminały, a uważam, że większość autorów z tego zbioru to właśnie osoby zafascynowane tym gatunkiem, co więc tacy ludzie uważają za kryminał (pomijam oczywiste zaplecze literackie). Muszę się tutaj wytłumaczyć. Uważam, że kryminał klasyczny, w wykonaniu Christie, Simenona, czy nawet Camillerego rządzi się innymi prawami jak nowy, autorstwa Marininy, Mankella czy innych. Klasyk ma prawo być "naiwny" - ocierać się o przypadki i mieć miejsce tylko raz, w jednym, jedynym czasie i miejscu. Kryminały nowe charakteryzują się ciemnym środowiskiem, brakiem bezpiecznego ciepełka, jakie wnosiły osoby Poirota czy Holmesa - nowi policjanci, bo oni bywają najczęściej detektywami, są smutni, zapracowani i raczej mdli. Wiele autorów opowiadań ze zbioru pisze w nurcie klasycznym, ale mnie fascynuje sposób, w jaki niektórzy starają się połączyć tę klasykę z codziennością i przystosować ją do...

Magda | 2014-03-14

Bardzo fajne i ciekawe opowiadania kryminalne - szybko się je czyta i nie nudzą. Polecam