Zaułki zbrodni

Okładka książki Zaułki zbrodni Katarzyna Ferenc, Marta Jankowska, Marek Kozłowski, Joanna Marat, Piotr Matysiak, Adrianna Michalewska, Anula Trojanowska, Michał Zieliński
Okładka książki Zaułki zbrodni
Katarzyna FerencMarta Jankowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Dolnośląskie
2011-11-09
2011-11-09
978-83-245-9122-0

Rozumiem zamysł zebrania historyjek debiutantow. Ale to byłoby na tyle. Przeczytalam pierwszą i fragment ostatniej opowiastki z tej książki. Nie kupuję tego. Choc w sumie za pozno - książkę kupilam, ale po prostu przekażę dalej. Szkoda mi czasu na danie szansy pozostalym rozdziałom.

Lubię polskie kryminały,a jak mam okazję kupić za 7 zł.To chętnie to robię,książka ta to zbiór opowiadań kryminalnych pod redakcją Mariusza Czubaja.

Nieznani mi,autorzy zabrali mnie w świat zbrodni Wrocławia.
Mamy tu obok opowiadań,gdzie akcja toczy się obecnie.Też retro opowiadania.
Jedną z PRL,opowiadania są wciągające i bardzo przyjemnie się je czyta.
Książka to to dobry zakup/

Nieznani mi,autorzy zabrali mnie w świat zbrodni Wrocławia.
Mamy tu obok opowiadań,gdzie akcja toczy się obecnie.Też retro opowiadania.
Jedną z PRL,opowiadania są wciągające i bardzo przyjemnie się je czyta.
Książka to to...

Na "Zaułki zbrodni" trafiłam przez przypadek w jednym z marketów. Oczywiście moją uwagę przykuł tytuł książki i już wtedy wiedziałam, że muszę ją mieć. Zaciekawiło mnie też to, że jest to zbiór opowiadań. I tym sobie mnie kupili już na amen :D
Moja ocena jest taka. Część kryminałów naprawdę była świetna, świetny pomysł, dobry styl pisania. Niestety część z nich była istną męczarnią przez którą nie mogłam przebrnąć wręcz! I niejednokrotnie miałam ochotę rzucić tą książką w kąt i nie ruszać jej już więcej, ale już taka jestem, że nawet jak książka jest słaba to i tak ją przeczytam do końca :)
Całość oceniam na "Dobre" ze względu na kilka naprawdę świetnych opowiadań i będę całą sobą ich autorom życzyła kolejnych sukcesów literackich :) i może jakiegoś kryminału ?
Przeczytać warto. Czekam na opinie osób które przeczytały, które Wam się najbardziej podobały :)

Wrocławskie zaułki

Tomik liczący 230 stron zawiera piętnaście różnych historii, które bardziej lub mniej zapadły mi w pamięć. Piętnaście twarzy autorów, którzy być może niedługo zaproszą mnie do przeczytania wielkiej, kryminalnej opowieści.
Książka jest owocem Kryminalnych Warsztatów Literackich, w których wzięli udział laureaci konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle. Wszystko odbywało się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, organizowanego od 2009 roku. Zbiór „Zaułki zbrodni” zawiera opowiadania z lat 2009 i 2010. Czyli jest pierwszym tego typu tomikiem. Wstępem antologię opatrzył Mariusz Czubaj.

[Więcej na blogu http://zapiskinaserwetkach.blogspot.com/2014/07/wrocawskie-zauki.html]

Wrocławskie zaułki

"Ze zbiorami opowiadań pisanych przez wielu autorów jest jak z (...) opóźnionym pociągiem. To na ogół wyprawa w nieznane, pociągiem-widmem, z biletem w jedną stronę. I stacjami, których nazw nie sposób ogarnąć" [ze wstępu, Mariusz Czubaj]

"Zaułki zbrodni" to zbiór piętnastu opowiadań napisanych przez uczestników warsztatów literackich prowadzonych podczas dwóch edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego w latach 2009 i 2010 we Wrocławiu.

Na samym wstępie wita nas Mariusz Czubaj, który przygotował wyśmienitą przedmowę do tego niepozornego zbiorku opowiadań. Wyśmienitą z kilku względów - nie tylko wprowadził mnie, Czytelnika, w atmosferę "Zaułków...", ale i uczynił z niej pean ku samemu procesowi opowiadaniopisarstwa (cóż, Google podkreśliło mi to słowo, choć słowo prawie identyczne - powieściopisarstwo - pozostaje już bez podkreślenia; ot, nawet słowniki lekceważą krótkie formy prozatorskie). Czubaj zrobił króciutki przegląd powieści, które stanowią niejako wzorce powieści kryminalnej - swoją formą, która jest doskonale znana każdemu wielbicielowi crime stories. Krótki przekrój przez kilka opowiadań ze zbioru doprawia refleksją o istotności i racji bytu warsztatów pisarskich, które - wedle Czubaja - "nikogo nie nauczą pisania". Ale, jak zauważa, mogą nauczyć autorów empatii, wyczucia i rozwinąć umiejętność... czytania. Stephen King w swoim "Pamiętniku rzemieślnika" wspomniał, że pisarz powinien przede wszystkim czytać - i nie jest to przesadą, jeśli weźmie się pod uwagę miliony możliwości, które daje nam biały papier, gotowy do zapisania - możliwości, które są tak czy inaczej zawsze wariacją ograniczonej liczby słów.

W tym zbiorze te kombinacje przyjmują naprawdę zróżnicowaną postać, choć wszystkie opowiadania mają wspólny mianownik. Jest nim Wrocław - polska stolica kryminału.

Nieznane nazwiska, krótkie historie - z ogromnym zapałem zabrałam się do tego zbioru (wiecie, jak ja lubię opowiadania) i, nie ukrywam, z wielkimi oczekiwaniami. Jakie wnioski wyciągnęłam z lektury?
Cóż, są opowieści gorsze i lepsze. Trywialne i błyskotliwe. Nudne i podniecające. Zaskakujące i nie.
Część opowiadań smakowała mi szczególnie dobrze. Każdy z tych autorów to amator, przez co zbiór zyskuje na znaczeniu. Niektórzy twórcy nie poprzestali jedynie na tym zbiorze, jak choćby Anula Trojanowska (publikująca także pod nazwiskiem Anna Trojan) czy Adrianna Michalczewska, Joanna Pachla, Joanna Marat. To dobrze świadczy o tym zbiorze, który z pewnością pomógł pootwierać kilkoro drzwi. Mam nadzieję, że jeszcze o tych autorach usłyszymy.

Z polską literaturą kryminalną dzieje się coraz lepiej. Coraz częściej miejsce akcji znajduje się w Polsce, co jest ogromnym plusem, przynajmniej dla mnie. Nie lubię, kiedy Polak, który najdalej od domu to był w Warszawie, a mieszka w Sochaczewie, pisze książki, których akcja dzieje się w Stanach, na przykład. Nie lubię. Bo jak mam takiemu uwierzyć w tło akcji? Jak mam przeniknąć do świata, którego nawet sam autor nie widział?
Wiem, że to problematyczne. Bo przecież pisarze science fiction raczej nie byli na planetach, które opisują, a pisarze fantasy nie byli w krainach, o których piszą. Narnia nie istnieje, Śródziemie to wymysł, i tak dalej. Jednak jest tu zasadnicza różnica, która koncentruje się wokół jednej tylko kwestii: wiarygodności.
Biorąc do ręki kryminał, oczekujemy historii, która będzie mocno trzymała się ziemi. Szukamy emocji, które obudzą się w nas przez potencjalne zagrożenie, opisane w książce. Z fantastyką jest inaczej, gdyż wówczas świadomie wybieramy podróż do innego świata.

Dlatego tutaj "Zaułki zbrodni" zwyciężają. Historie dzieją się na naszym podwórku, zatem jest to coś, co ja osobiście już odbieram jako wielką zaletę.
Teraz: fabuła. Czasami genialna, czasami wręcz przeciwnie. Mamy tu na przykład bardzo dobrą opowieść Marty Jankowskiej "Wroclog", opierająca się na blogowaniu. Współcześnie, niebezpiecznie, wiarygodnie. Jest to historia kolesia, który czyta bloga mizogina, który na łamach swoich postów planuje morderstwo. Moim zdaniem najlepsze opowiadanie zbioru.
Mamy opowieści, w których jest element grozy i zagadki ("Czym jest śmierć?" Anula Trojanowska),mamy również typowy kryminał, w którym główny wątek obraca się wokół pracy śledczych ("Odwilż", Krzysztof Sowik). Doskonałym warsztatem może się pochwalić Maciej Prochowski ("Cień strachu"),Mariusz Błajet ("Zlecenie") oraz Katarzyna Zdeb ("Wyliczanka"). Mamy zagadkową historię inspirowaną "Morderstwem w Orient Expressie" z niezbyt jasnym finałem ("Pociąg", Adrianna Michalczewska) oraz zaskakującą opowieść, obalającą pewne stereotypy ("Misja beret", Marta Broś-Rudnicka). Mamy to... i wiele więcej.

Tak naprawdę to ten zbiór, jak każdy, jest dość nierówny, ale w ostatecznym rozrachunku uważam, że to dobra rzecz, taki smakołyk dla każdego fana literatury kryminalnej. Z pewnością warto się z tym tytułem zapoznać choćby po to, by poznać kilka nazwisk. A jeśli to za mało, to może Was ośmieli różnorodna tematyka i ciekawe spojrzenie na kryminał. A jeśli i to nie, to może piękny Wrocław? ;)

Moja ocena: 4/6
Paulina J. Król

Bardzo zróżnicowany poziom opowiadań.

Bardzo zróżnicowany poziom opowiadań.

Przeciętne opowiadania z gatunku "kryminał tango". Praktycznie żadne emocje, niewielkie napięcie, niektóre nudnawe.

Bardzo fajne i ciekawe opowiadania kryminalne - szybko się je czyta i nie nudzą. Polecam

Mówi się, że nasi autorzy nie muszą mieć kompleksów wobec zagranicznych. "Zaułki zbrodni" nie potwierdzają takiej opinii.

Wrocław z grzechu i zbrodni w piętnastu niezłych opowiadaniach. W tym znaleźć można trzy naprawdę brawurowe: She is not there Joanny Marat, Pułapka Katarzyny Ferenc i Nocny seans Michała Zielińskiego. Polecam.

• Kryminalne
  • * Polska
  • Kryminał
  • ➤ Gat.: Zbiór opowiadań
  • Książki do wypożyczenia ;)

Dodaj cytat z książki Zaułki zbrodni