Autobiografia Kuby Rozpruwacza

Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Wydawnictwo: W.A.B.
The Autobiography of Jack the Ripper
joly_fh

Sensacyjne wspomnienia niejakiego Jamesa Willoughby Carnac’a podającego się za seryjnego mordercę Kubę Rozpruwacza! Spisane w 1920 roku dopiero niedawno ujrzały światło dzienne. Kim był sprawca nigdy nierozwikłanych zabójstw prostytutek w Whitechapel w 1888 roku? Poznaj motywy, które sprowadziły Carnaca na drogę zbrodni, które przez ponad sto lat stanowiły zagadkę.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

Agacha | 2016-06-16
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2016
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Tytuł bardzo mylący. jako namiętna czytelniczka ciekawych biografii, sięgnęłam po tę książkę. Niestety nie jest to biografia, lecz zwykła powieść. Byłam tak "pochłonięta" jej treścią, że nawet nie zauważyłam, że przypadkiem pominęłam kilka rozdziałów. Nie sądzę, że wiele straciłam na tym przeoczeniu. Jednym słowem: szału nie ma.

_Chimena_ | 2018-02-23
Na półkach: Kryminały, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2018

Nie oceniaj książki po okładce, a tym bardziej po tytule. Jeżeli ktoś uważa, że ta książka jest biografią albo kolejną próbą wyjaśnienia zagadki morderstw z Whitechapel - to jest w wielkim błędzie. To powieść, a raczej pamiętnik osoby, która rzekomo miała być Kubą Rozpruwaczem i mordować kobiety w 1888 roku. Książka została podzielona na trzy części, kolejno opisujące młodość Kuby Rozpruwacza, jego zbrodnie oraz okres, w którym zaprzestał mordować. Głównego "bohatera" od najmłodszych lat pociągała śmierć, noże, zbrodnie, a do tego słyszał różne głosy nakłaniające go do aktów sadyzmu. Można odnieść wrażenie, że cierpiał on na którąś z odmian schizofrenii. Potem otrzymujemy serię wynurzeń dotyczących Rozpruwacza obsesji na punkcie swojej narzeczonej. Wszystko rozciągnięte do granic możliwości, a w pewnych momentach wręcz koncertowo przegadane. Quo vadis, Kubo? Do morderstw i wielkiego rozczarowania. Wszystkie najbardziej interesujące momenty w zbrodniach dokonanych przez Rozpruwacza...

Sarah | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Książka jest autobiografią osoby , która rzekomo w roku 1888 była słynnym Kubą Rozpruwaczem.
Mimo iz premiera książki jak i samego manuskruptu , odbyła się bez medialnego szumu [ chcociaż BBC wspomniało cos na ten temat] , to i tak trudno uwierzyc iż autor był rzeczywiście KR.
Ksiązka dzieli sie na 3 części : młodość bohatera , okres zabójstw i wydarzenia , które rozgrywają się 40 lat później gdy zaprzestał już swoich działań.
Ciężko stwierdzić co było prawda ,a co nie , bo każda część zasadniczo różni się od siebie. Zwłaszcza część III. Jakby to inna osoba opisywała swoje plany dot. pani Hamlett.
Ksiązkę czyta się bardziej jako wymysł , fikcję ; brakuje dreszczyku , opisu miejsc zbrodni czy ofiar. Tutaj tego zabrakło. I to ma być pamiętnik/wspomnienia KR ?
Mało również wiadomo na temat samego autora - Jamesa Carnaca , po którym nie ma rzadnego śladego , a wykonawca jego testamentu rzekomo tego Pana znał.
Jak było naprawdę ? Nie mnie osądzać. Każdy po przeczytaniu tej ksiązki...

bibliotekarka | 2014-04-21

Sam TYTUŁ tej książki jest niesamowicie intrygujący i zachęcający do lektury. Jak to?! Autobiografia samego Kuby Rozpruwacza?! To trzeba koniecznie przeczytać!
No właśnie i na tym moje zachwyty muszą się niestety skończyć. Bo sam tytuł niezmiernie mnie skusił i zachęcił do przeczytania tej książki, to w momencie, gdy zaczęłam czytać samą treść strasznie się zawiodłam.
Historia, domniemanego maszynopisu autorstwa samego K.R,. który opisuje swój życiorys i morderstwa, niestety mnie nie wciągnęła, strasznie mozolnie i ciężko mi się czytało.
Spodziewałam się czegoś innego, może odkrywczego? - właśnie!, coś co na wstępie już oferuje nam sam tytuł jak i sama okłada. Treść - no cóż, pozostawiam każdemu z osobna do indywidualnej oceny:) dla mnie to kolejna powieść, bez jakichkolwiek emocji, którą się przeczyta, odłoży i na drugi dzień nie pamięta.

byrcyn11 | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Jeśli darować sobie za długi wstępniak, oraz jeszcze dłuższe wywody na końcu, które tłumaczą co mogło być prawdziwe, a co nie i czy to są autentyczne pamiętniki, a może to ... itd., itp.; to sam środek - czyli relacja jakoby Kuby Rozpruwacza - jest dość interesującą makabreską. "Widzimy" co odczuwa (a właściwie nic nie odczuwa) taki osobnik psychopatyczny mordujący swoje ofiary, jak mimo wszystko misternie planuje swoje zbrodnie, ocenia ryzyko i wybiera ofiary. Według takiej narracji, nie jest to chory człowiek nadający się do leczenia, ale osobnik zdrowy o cechach sadysty - najlepiej wyglądający na stryczku - szkoda, że to se nie wrati. Zakończenie jest najlepsze z typu; "kto pod kim dołki kopie ..."

Iza | 2015-10-17
Przeczytana: 28 marca 2013

Ta książka to okropny gniot. Obiecujący tytuł, obiecujący opis, nawet okładka obiecująca! Natomiast treść... ojej. Ani to straszne, ani przerażające, ani ciekawe. Nie ma w tej książce nic co mogłoby się człowiekowi spodobać. Pomyłką było kupienie tego.

Pami | 2014-05-20
Na półkach: Przeczytane, Miałam
Przeczytana: 20 maja 2014

Najpierw zostałam ''oszukana'' co do ceny książki, a następnie zawiodłam sie na niej..

Opis na okładce wiele obiecuje i zachęca czytelnika do sięgnięcia po nią. Niestety na ciekawym opisie kończy się. Książka ciągnie się, ma długie nudne i usypiające opisy. Miało być ciekawie i wciągająco a wieje nudą. Z opisu można wywnioskować, że poznamy jakieś pikante szczegóły z życia seryjnegomordercy. A tym czasem czytając dowiadujemy się tylko, że zabójca od dzieciństwa słyszał dziwne głosy i pociągały go noże,krew. Kolejny etap książki to chore wyobrażenia co do swojej narzeczonej. I ostatni etap: mozolne opisy tego jak zabił kolejną ofiarę i bał się, aby nie wydało się iż to on.
Jak na tak ciekawą prawdziwą historię ta książka jej nie odwierciedla. Książka nie wnosi praktycznie nic nowego czego czytelnicy by nie wiedzieli. Jedyny plus za fotografie.
Osobiście książki nie polecam, ale jak to lubi.

Babi | 2015-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 28 października 2015

książka skusiła mnie nie tylko ceną (bo dorwałam ją za niecałe 15 zł), ale także tematyką, od lat interesuję się historią "zagadki" Kuby Rozpruwacza, oglądałam różne dokumenty, wyczytywałam różne informacje i ciekawostki dostępne na internecie (szczególnie ta sprzed paru lat o odgadnięciu tożsamości sprawcy), a także grałam w świetną grę na komputerze - "Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz" (dwie "miłostki" na raz!)

co do samej książki... mimo różnych opinii, głównie krytycznych, mi ta pozycja przypadła do gustu, oczywiście podchodziłam do niej sceptycznie, bo od razu krzywym okiem patrzyłam na słowo "autobiografia", treść była interesująca, brakowało mi tych "wyciętych", makabrycznych opisów, osobiście nie uważam Carnaca za Kubę Rozpruwacza, bo jest wiele pytań, na które nie mamy żadnej odpowiedzi (ale kto może wiedzieć?)

sama III część "powieści" jest dla mnie całkowitą fikcją, w dodatku (jak dla mnie) niepotrzebną, za to bardzo podobały mi się przypisy, informacje na tematy...

zuzankawes | 2014-06-17

Kuba Rozpruwacz, czyli seryjny morderca działający w okolicach Whitechapel w Londynie, to postać, która w 1888 roku mocno dała się we znaki mieszkańcom Londynu, a zwłaszcza dzielnicy Eastend, i całej Anglii.
Ten nigdy niezidentyfikowany i nieosądzony za swe zbrodnie osobnik, napsuł krwi niejednemu policjantowi, doprowadził też do wywołania paniki w całym kraju.
Jak bardzo była to postać oddziałująca na ludzką wyobraźnię, siejąca postrach i terror, możemy się tylko domyślać. Niezaprzeczalnie stał się on pseudo bohaterem swoich czasów, a zatroskani ludzie tworzyli na jego temat mnóstwo mitów, niczym niepodpartych i nieuzasadnionych, wynikających z olbrzymiego strachu przed nieuchwytnym i okrutnym mordercą.
Rozpruwacz działał na wyobraźnię artystów, stając się po pewnym czasie bohaterem filmów, powieści, czy sztuk teatralnych, słowem został symbolem popkultury. Zabójczy i sadystyczny, a nade wszystko tajemniczy stał się obiektem, o którym chętnie opowiadano i słuchano.
Jakiś czas...

thirstyforgoodbooks | 2016-03-14

Kiedy będąc na wakacjach nad morzem w namiocie z książkami znalazłam ową książkę, oczy mi zabłyszczały. Kupiłam w kolejnych pięciu sekundach, a dziesięć minut później już ją czytałam. Zapiski "Kuby Rozpruwacza" czytałam i oderwać się nie mogłam, lecz mimo to autor książki popełnił błąd, a mianowicie: nie zamieścił wszystkich notatek owego mordercy. Bardzo mnie to zdenerwowało, bo kiedy czytam książkę, chcę uzyskać jak najwięcej informacji, a już jak jest to biografia czy autobiografia, to już w ogóle... Chciałabym przeczytać te notatki, które nie zostały ujęte w książce. Po tej lekturze pozostaje lekkie rozczarowanie, nie oszukujmy się, tytuł jednak do czegoś zobowiązuje...