Podpis mordercy

Tłumaczenie: Małgorzata Słabicka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Die Signatur des Mörders
AMisz

Frankfurt. Prokurator Miriam Singer i komisarz Henri Liebler muszą zmierzyć się z tajemniczą sprawą dwóch makabrycznych zabójstw. Pochodząca z Pragi tancerka Helena Baarová została zachłostana na śmierć. Student Justin Brandenburg umarł z głodu zamknięty w klatce we własnym mieszkaniu. Ofiar nie łączy nic poza rzeźbionym krzyżem na szyi i znajomością z profesorem Milanem Husem, znawcą twórczości Kafki. Asystent profesora nagle znika, a sam Hus zostaje aresztowany. Pani prokurator nie wierzy w jego winę. Czyżby rozwiązanie zagadki kryło się w nieznanym rękopisie Kafki…

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

Wioleta Sadowska | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

"Kto powiedział, że każdy morderca opowiada zbrodnią jakąś historię? Nie, nie jakąś, tylko swoją".

"Zimowy morderca", czyli pierwszy tom serii kryminalnej stworzonej piórem Krystyny Kuhn – wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie, powodując przeświadczenie o równocześnie dobrych, kolejnych częściach tego cyklu. Drugi tom, podobnie jak pierwszy posiadający w tytule słowo "morderca", z jeszcze mocniejszym akcentem pokazuje do jakich okrucieństw zdolny jest owładnięty obsesją umysł. To niewątpliwie powieść kryminalna przeznaczona dla czytelników o mocnych nerwach.

Krystyna Kuhn, to urodzona w 1960 r., będąca przedostatnim dzieckiem z ośmiorga rodzeństwa - niemiecka pisarka. Od 1998 r. znana głównie z thrillerów dla młodzieży. Autorka ukończyła slawistykę, germanistykę i historię sztuki. Prywatnie szczęśliwa żona i matka, mieszka w pobliżu Frankfurtu nad Menem.

Mija rok od wydarzeń opisanych w "Zimowym mordercy". Prokurator Miriam Singer i komisarz policyjny Henri Liebler przeżywają...

książek: 1923
keys | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 maja 2014

Bardzo dobry kryminał z niesamowicie szybką akcją, także czyta się błyskawicznie. To już druga książka tej autorki, którą dane mi było przeczytać i już wiem, ze nie ostatnia.
Co prawda naprowadzanie na sprawcę, w tym przypadku okrutnych morderstw na kilku osobach, jest trochę przewidywalne i z góry wiadomo, że to nie może być takie proste. Jednak autorka znakomicie prowadzi nas do zaskakującego zakończenia.
Do tego wiele mądrości życiowych, co raczej w kryminałach nie jest takie popularne no i mroczny świat twórczości Franza Kafki.
Polecam gorąco miłośnikom tego gatunku.

joaśka | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Książkę skończyłam czytać wczoraj i przyznaję, że była jedną z najlepszych, jakie trzymałam ostatnio w rękach. Szybka akcja, napięcie,zapadający w pamięć bohaterowie i wreszcie mnogość fałszywych tropów: to wszystko może się podobać. Krystyna Kuhn lubi wodzić Czytelnika za nos, oj lubi ;)Fakt, że jest to książka z wielką literaturą w tle dodatkowo mnie uskrzydlił :)
Teraz łyżka dziegciu: zabrakło mi rozwinięcia wątku o motywacji sprawcy przestępstw. Głębsze wniknięcie w meandry jego myślenia i pobudki czyniłoby tę książkę jeszcze lepszą.

kasandra_85 | 2013-11-06
Przeczytana: listopad 2013

byrcyn11 | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Dla mnie "Zimowy morderca" był lepszy, bo bardziej realistyczny. Tutaj wszystko wydaje się być bardziej naciągane, sztuczne. Brak tez takiej pisarskiej lekkości, płynności, a w dialogach jest jakaś toporność, chropowatość, co sprawia że czyta się ciężko. Może wpływ n to miało wpleciecie twórczości Kafki, a jak wiemy do lekkich ona nie należy. Nie ma też napięcia, choć trupy padają i to mordowane w bestialski, wymyślny sposób. Jedyna rzecz jaka się autorce w pełni udała, to zaskakujące rozwiązanie zagadki - kto i dlaczego ?

Bzibzioh | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Kobieca narracja. I nie wiem, czy wolę kryminały pisane przez mężczyzn, czy przez kobiety. To po prostu inne gatunki. :-) Ale kryminał dobry, a czytelnik wyprowadzony w pole i zaskoczony.

Klaudia | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Akcja tej powieści toczy się rok po zakończeniu Zimowego mordercy. Związek Miriam i Henriego trwa już właśnie rok i przechodzi swojego rodzaju kryzys. Jednak nie to jest najważniejsze. W sobotę zostają wezwani na miejsce potwornego zdarzenia. Została w masakryczny sposób zamordowała młoda tancerka, na jej ciele widoczne są głębokie szramy po uderzeniach niezidentyfikowanym przedmiotem. Przy ciele pozostała książka Franca Kafki, zaznaczona na fragmencie, który opisuje podobną zbrodnię. Daje to wiele do myślenia, a podejrzenia padają na jakiegoś naśladowcę dzieł tego autora. Trop kieruje się na profesora literatury europejskiej, fanatycznie kochającego twórczość Kafki. Mężczyzna znał się z ofiarą, co również nie broni go od winy. Po niedługim czasie, zostaje popełnione równie nieprawdopodobne morderstwo, a ofiarą także jest osoba, która znała się z profesorem. W historię również zostaje zamieszany mężczyzna prowadzący antykwariat w Pradze, bowiem sprawca przesyłał mu pocztą...

OkiemMK | 2013-12-04

Każdy z Nas pragnie by ktoś był świadkiem naszego życia, naszych dokonań. Jest to piękna idea, gdy mówimy o rodzinie, miłości, drugiej połówce - inaczej sprawa ma się ze zbrodniarzami, którzy pragnąc światków i karmiąc własne ja zostawiają swój podpis na miejscach zbrodni. To wspomniany znak rozpoznawczy w formie wyciętego krzyża na szyi łączy ofiary: tancerkę Helenę oraz studenta Justina. Sprawę makabrycznych morderstw prowadzi zespół komisarza Henriego Lieblera oraz prokurator Miriam Singer. W trakcie śledztwa trafia na ślad nieznanych dotychczas rękopisów Kafki - czy dokumenty te łączą się z tą sprawą? Oraz jaka rolę odgrywa profesor Milan Husen znawca twórczości Kafki poza znajomością z wychłostaną na śmierć tancerką i zagłodzonym oraz przetrzymywanym wbrew woli studentem? Czas odkryć tajemnice.
"Książka musi być siekierą dla zamarzniętego morza wewnątrz Nas" Franz Kafka

Podpis mordercy to interesująca powieść, pełna zakrętów i niewiadomych, która potrafi zaintrygować....

Beata | 2015-07-09
Przeczytana: 24 lipca 2015

Świetna książka, trudno było się oderwać.Polecam

Natula | 2013-10-17
Przeczytana: 16 października 2013

„Podpis mordercy” jest drugą powieścią z cyklu o prokurator Miriam Singer, ale niech nie martwi się ten, kto przegapił „Zimowego mordercę”, ponieważ kontynuacja jest spójna i co najważniejsze ciekawie poprowadzona. Tym razem pani prokurator i komisarz Henri Liebler będą musieli wytropić wyjątkowo okrutnego zabójcę, który w bardzo drastyczny sposób dręczy swoje ofiary, po czym doprowadza je do bolesnej śmierci. Wypaczony umysł zabójcy, w oparciu o manuskrypty Franza Kafki, tworzy koszmarne obrazy, i tak pierwszą ofiarą staje się zachłostana na śmierć młoda tancerka, kolejną, student zagłodzony we własnym mieszkaniu. Droga do rozwiązania zagadki nie będzie łatwa, tym bardziej że prokurator Miriam dręczą również koszmary z przeszłości i problemy natury osobistej.

Krystyna Kuhn (Gra, Katastrofa, Zimowy morderca) jest zdolną pisarką, choćby dlatego że zgrabnie połączyła popularne elementy, tworząc ciekawy i przyzwoicie napisany thriller. W powieści mamy wszystko to, co powinna mieć w...