horror, groza, YMAR
horror
Ag2S

Nagrody i wyróżnienia:
Książka roku 2010 w kategorii Książka Polska - tytuł nadany przez czytelników Grabarza Polskiego.

Najlepsza książka na lato 2011 w kategorii thriller/kryminał/sensacja - tytuł nadany w głosowaniu czytelników wortalu literackiego granice.pl

Fasoletti | 2014-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Książka Magdaleny Kałużyńskiej pod tajemniczym tytułem "Ymar" to jeden z ciekawszych horrorów jakie ostatnio zdarzyło mi się czytać. Niewątpliwą zaletą powieści jest jej klimat, choć z całą pewnością nie przyrównałbym stylu Magdy do Kingowskiego. Według mnie bliżej jej do Mastertona, co w moim wypadku jest zaletą, gdyż książek Kinga nie cierpię.
Ciekawie skonstruowani bohaterowie nadają całości smaczku. Zwłaszcza dialogi wypadają świetnie - czasami dowcipne, czasami wulgarne - jak to w życiu.
Ale najfajniejsze było dla mnie pozostawanie w ciągłej niewiedzy. Uwielbiam książki, w których tajemnica goni tajemnicę i do samego końca nie wiadomo o co tak naprawdę chodzi.
Z mojej strony polecam powieść "Ymar" każdemu miłośnikowi horrorów.

Edith | 2011-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Magdalena Maria Kałużyńska jak sama przyznaje, jest fanką prozy Stephena Kinga oraz miłośniczką horrorów. Na pewno miało to wpływ na literaturę jaką zdecydowała się tworzyć. Po przeczytaniu kilku pozytywnych recenzji, ja także postanowiłam poznać jej powieść o tajemniczym tytule „Ymar” i okładce obiecującej wszelkie możliwe okropieństwa wpisujące się w gatunek horroru.

Książka, podobnie jak wiele jej poprzedniczek, rozpoczyna się od bardzo mocnego akcentu. Inspektor i jego asystent zostają wezwani do jednego z mieszkań starej kamienicy. Na miejscu zastają przerażający widok: ciało pięknej młodej kobiety jest całe we krwi, czerwień porywa także łóżko i ściany. Dziwnego i przerażającego wrażenia dopełniały paskudne ramy, które nie otaczały niczego, ani obrazów ani luster. Wtedy jeszcze żaden z nich nie wie, że tym znaleziskiem zostaną wciągnięci w niebezpieczną grę, pełna nadprzyrodzonych zjawisk i złowrogich sił, będących za silnych dla zwykłego człowieka.

Bohaterami książki...

Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Moim zdaniem naprawdę ciekawa pozycja. To horror - raczej niezbyt lubiany przeze mnie gatunek. Czasem jednak warto odejść od standardów. Wyobraźmy sobie wysoko postawionego policjanta, który prowadzi śledztwo w sprawie brutalnych morderstw. Zabójstwa są charakterystyczne pod względem symboliki i ukrytych znaczeń. Do tego dochodzi doprowadzające śledczego do szaleństwa ciągłe poczucie de javu. Sytuacje, wypowiadane kwestie - już kiedyś widziane, słyszane , budzą w nim lęk.
Jaki zły duch się za tym wszystkim kryje?
Polecam

| 2010-12-05

Biorąc w swoje ręce powieść napisaną przez Magdalenę Marię Kałużyńską spodziewałam się lektury, która pozostanie w moim sercu jeszcze przez wiele dni. Szczerze mówiąc nie brałam nawet pod uwagę opcji, iż stworzona przez miłośniczkę fantastyki, a także prozy Stephena Kinga lektura mogłaby nie przypaść mi do gustu.

"Ymar" przedstawia nam historię pracownika wydziału zabójstw, który ma już na swoim koncie kilka brawurowo rozwiązanych zagadek kryminalnych. Pewnego dnia Aleksander Wojciechowski pojawia się na miejscu popełnienia kolejnej zbrodni. Tym razem ofiarą przestępstwa zostaje - znaleziona w starej kamienicy - młoda kobieta. Nie byłoby niczego w tym niczego niezwykłego gdyby nie fakt, że dziewczyna ożywa... Dodatkowo całej sprawie zaczynają towarzyszyć dziwne - i nie śniące się nikomu - rzeczy. Główny bohater oraz jego towarzysz - Michał Smolik - będą mieli za zadanie nie tylko rozwiązać tajemniczą kryminalną zagadkę ale również zmierzyć się z siłami, których do tej pory nie...

Prunus | 2010-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2010

Książkę przeczytałem i stwierdzam, że to udany debiut rodzimej autorki. Książka jest bardzo ciekawa, podana w przyswajalny sposób.
Daje 5 gwiazdek za debiut. A 4 ogólnie za książkę. Klimat thrillera i horroru oddany z należytą starannością. Wykreowany bohaterowie są swoistymi indywidualistami, poczynając od inspektora Wojciechowskiego, a kończąc na pani patolog A. Chomrzan, walczącymi z dziwnymi zjawiskami. Na szacunek, zasługuje zabawa autorki narracją.

Szkoda, że nie ma funduszy na pomoc i promocję naszych rodzimych autorów tylko podniecamy się prawie każdą książką przychodzącą spoza Polski! (Dlaczego się tyle pojawia zagranicznych książek?, a dlatego, że kraje mają fundusze na tłumaczenia i promocję swoich rodzimych autorów poza kraj a my?)

Olina | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Zauważyłam w recenzjach pod tą książką same superlatywy i aż głupio mi się wypowiadać, ponieważ dla mnie nic się w niej nie podobało. No dobra... historia dobra, wątek horroru w polskich książkach nie często spotykam (albo nie mam do nich dostępu po prostu). Jednak cała książka była dla mnie męcząca, powtarzane sekwencje lekko się różniące, zagmatwane to wszystko, niedopowiedziane i to zakończenie zapraszające do napisania kolejnych miliona części równie nieudanych (a nawet bardziej). Opis na obwolucie i sama okładka bardzo mnie ucieszyły, nie mogłam się doczekać kiedy ją przeczytam. Jednak to był błąd. Czekałam tylko do końca historii aby mieć czyste sumienie i móc przeczytaną odłożyć na półkę.

Pablos | 2011-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2011

Obok “Herrenvolk” Sebastiana Uznańskiego “Ymar” stanowi już drugą pozycję na mojej półce wydaną przez młodego wydawcę Fox Publishing. Wspominam o tym z szacunku, bowiem Fox Publishing zajęło się przede wszystkim drukowaniem debiutantów oraz pisarzy, którzy dotychczas przez większe korporacje drukowani być nie chcieli. Ponadto ich książki można znaleźć w formie ebooka, co dla mnie jest kwestią decydującą podczas rozdawania komplementów wydawcom :-)

“Ymar” to konkretny horror napisany bez najmniejszych kompleksów. Autorka zabiera nas w sam środek sprawy pełnej brudu i krwi, która z dnia na dzień robi się coraz dziwniejsza i coraz bardziej nietypowa. Tak bardzo, że w pewnym momencie fakt, iż denatka w prosektorium okazała się jak najbardziej żywa, a następnie w niewytłumaczalny sposób znikła i wróciła do domu już wcale nie dziwi, a policja sama zastanawia się nad zatrudnieniem jakiegoś księdza czy innego egzorcysty...

To, co mi się najbardziej w książce podobało, to wyraziste...

Nala | 2013-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Długo się zastanawiałam, czy książce dać 5 czy 6. W rezultacie zdecydowałam się na 5 z niewielkim plusem. Zapowiadało się całkiem nie najgorzej, choć nie oczekiwałam fajerwerków.

Pomysł naprawdę dobry i oryginalny, w dodatku powieść wyjątkowo nieprzewidywalna. I w sumie jak dla mnie na tym koniec zalet. Było kilka wciągających momentów, ale przez większą część książka mnie nie porywała. Czegoś w niej brakowało, czegoś, co sprawiłoby, że nie mogłabym się oderwać. Jak na kryminalno-horrorowo-niewiadomojaką powieść, to czytałam ją prawie bez żadnych emocji, co raczej niezbyt dobrze o niej świadczy. Poza tym pani Kałużyńska zrobiła z tego wszystkiego takie pomieszanie z poplątaniem, że już potem nie wiedziałam co, gdzie, kiedy i jak się wydarzyło. Wydaje mi się, że w pewnym sensie o to jej właśnie chodziło, nie był to jednak moim zdaniem dobry zabieg. Zakończenie również nie przypadło mi do gustu. Tego typu książka powinna mieć jasny koniec, a nie wszystko zostało tutaj...

Jacob | 2013-05-29
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Ymar. Boskie Ymar. Takiej książki nie czytałem jeszcze nigdy w życiu. Niezwykły pomysł Kałużyńskiej dał mi do myślenia. Historia z bardzo tajemniczą fabułą. Nie ma przerwy, wciąż na nowo jest budowane napięcie, co w książkach jest ważne aby ta nie znudziła czytelnika. Tu jest wręcz przeciwnie. Z każdą stroną chce się zagłębiać coraz dalej w tajemnice i aż żal się robi gdy w podświadomości słychać głos: "pozostało tylko 15 stron"... Polecam. Czytałem już 2 razy.

Weronika | 2011-08-23
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Moja recenzja:

Mapa Cieni
    Krzysztof T. Dąbrowski, Michał Gacek, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Ra...
    Qfant 16 (07/2012)
    Magdalena Maria Kałużyńska, Grzegorz Gajek, Mikołaj Juliusz Wachowicz, Ewa Szu...
    Science Fiction 2005 03 (48)
    Rafał Dębski, Feliks W. Kres, Sebastian Uznański, Marek Hemerling, Magdalena Ma...