Grizzly

Wydawnictwo: Oficynka
7 (72 ocen i 23 opinie) Zobacz oceny
978-83-62465-11-8
Dorota_1988

Ostra, męska proza, bezlitośnie obnażająca naturę człowieka! Jest jesień 2007 roku, Green Doll w Kentucky. Clinton Gerstaecker wraca do domu, gdzie z obiadem zazwyczaj czeka na niego kochająca Cynthia. Niebo powoli zasnuwa się chmurami. Zaniepokojony szeryf szybko wbiega do domu, gdzie znajduje swoją żonę z roztrzaskaną od kuli głową. Jego życie się kończy… Znad ciała kobiety podnosi się...

Ostra, męska proza, bezlitośnie obnażająca naturę człowieka!
Jest jesień 2007 roku, Green Doll w Kentucky. Clinton Gerstaecker wraca do domu, gdzie z obiadem zazwyczaj czeka na niego kochająca Cynthia. Niebo powoli zasnuwa się chmurami. Zaniepokojony szeryf szybko wbiega do domu, gdzie znajduje swoją żonę z roztrzaskaną od kuli głową. Jego życie się kończy… Znad ciała kobiety podnosi się zupełnie inny mężczyzna – Grizzly, który nie odpuści, zanim nie dokona krwawej zemsty.
„Grizzly” to brutalny thriller o surowej sprawiedliwości, która kieruje się prostą zasadą: dobrzy i uczciwi otrzymują pomoc, źli – giną. Zza krwawych obrazów przebija dotkliwa tęsknota za życiem godnym i szczęśliwym. Nie zaspokoi się jej, dopóki na świecie żyje choć jeden zły człowiek.

teri | 2013-06-05
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2013

Czwarta ksiazka tego autora,ktora przeczytalam i ta jest chyba najslabsza.Ten sam,oklepany juz temat;"uczciwi otrzymuja pomoc,a zli-gina".Jak dla mnie,pan Zalewski zrobil sie przerazajaco nudny i przewidywalny.Noia,tanta noia....

kasandra_85 | 2011-08-13
Przeczytana: sierpień 2011

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Pochłaniałam tę książkę, a jednocześnie musiałam od czasu do czasu robić sobie przerwy, chociaż kilkunastominutowe. Książka jest twarda, brutalna, a bohater bezwzględny. Opisy krwawych scen plastyczne do tego stopnia, że ostrzeżenie z okładki trzeba naprawdę potraktować poważnie: "Uwaga: książka przeznaczona tylko dla osób dorosłych o wyjątkowo mocnych nerwach!" Nie ma w tym przesady.

Najbardziej wstrząsnęły mną opisy takiej dewiacji, takiej patologii, takiej makabry, o jakiej w życiu nie słyszałam, ale poszukując w sieci informacji o autorze, dowiedziałam się, że obsesyjnie dba o stronę merytoryczną swoich książek - szuka informacji, nie pisze o niczym, czego nie sprawdzi u źródeł. Zatem nie pozostaje mi nic innego, jak uwierzyć, że rzeczywiście w USA istnieje takie bestialstwo. Czyżby nie tylko w USA? Aż ciarki przechodzą po grzbiecie. Ale dosyć o tym, nie napiszę, w czym tkwi sedno, bo zepsułabym lekturę tym, którzy dopiero przeczytają książkę.

Powieść "Grizzly" to typowy...

pablo | 2011-05-14
Przeczytana: 02 maja 2011

Niedawno miałem przyjemność zatopić się w lekturze „Ponurego Piaskuna”. Ta typowo męska lektura zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie swoją prostotą, która bezpośrednio przekładała się na wysoką jakość. Zastanawiałem się podczas czytania, kiedy znowu wpadnie mi w ręce tak dobra lektura tego typu. Okazuje się, że pan Zalewski zadbał o to, bym nie musiał długo czekać. „Grizzli”, który wyszedł spod jego pióra, jest co prawda osadzony w całkowicie odmiennych realiach, jednak (podobnie jak Piaskun) pozostaje brutalnym, bezkompromisowym i twardym kawałkiem „męskiej” prozy. Jest po prostu świetny.

Kiedy Clinton Gerstaecker – szeryf miasteczka Green Doll w stanie Kentucky, wyjeżdżał na kilkudniowa delegację, nie spodziewał się, że po powrocie jego życie zostanie wywrócone do góry nogami. Kiedy wchodził na werandę swojego domu, wiedział już, że stało się coś złego. Kiedy znajduje w salonie zmasakrowane zwłoki swojej żony coś w nim pęka. Z mrocznych zakamarków jego duszy, wyłania się...

Monika | 2016-02-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Adam Zalewski pisze ciekawie i ostro. Całkiem niedawno Jego "Biała wiedźma" zwyczajnie powaliła mnie na kolana. Od tamtej pory czytam książki Autora, chociaż muszę przyznać, że tego pierwszego spotkania nie udało się jeszcze "przebić", a nawet mu dorównać.

Katee | 2011-03-05
Przeczytana: luty 2011

Głosi napis na okładce.
Początkowo miałam wrażenie, że jest to tylko zwykły chwyt marketingowy, mający na celu przyciągnięcie rzeczy czytelników spragnionych mocnych wrażeń. Główny bohater niezwykle przypominał mi znanego chyba wszystkim Chucka Norrisa (możliwe, że ze względu na zajmowane stanowisko szeryfa jednego z amerykańskich miasteczek).
Moje pierwsze wrażenie zostało szybko rozwiane, teraz wcale się nie dziwię ostrzeżeniu na okładce, a Chuck Norris nie dorasta do pięt Clintonowi Gerstaeckerowi - głównemu bohaterowi książki.

Szeryf miasteczka Green Doll, jest człowiekiem twardym, nieugiętym i dążącym do cele po trupach (dosłownie). Gdy dwaj początkowo niezidentyfikowani sprawcy mordują w okrutny sposób jego ukochaną żonę poprzysięga oprawcą zemstę. Rozpoczyna poszukiwania złoczyńców na własną rękę, to co odkrywa po drodze przekracza najśmielsze wyobrażenia.
Okrucieństwo, patologia i masakra -...

wiejskifilozof | 2013-12-23

Kentucky,Montana ? A dlaczego nie Podlasie,dlaczego nie Kujawy ? Co jest w naszym kraju nie ten teges,że pan Zalewski musi pisać o Ameryce.Nie mam nic do tego kraju, lecz nie wiem dlaczego polski autor z uporem umieszcza akcję swych książek właśnie tam.
Grizzly to kolejna książka pana Adama jaka wpadła mi w ręce.Trudno mi ją jednoznacznie określić,bo uważam że składa się jakby z dwóch części.
Na początku jest przeciętnie,ba nawet mogę napisać nijako.Zamordowano żonę szeryfa.Dla mnie,wytrwałego czytelnika thrillerów nic nowego.Coś takiego już nie raz czytałem.Także wyjazd na farmę,też mnie niczym nie zaskoczył.
Ot stary oklepany pomysł.A farma, jak farma.Twardzi kowboje, konie, bydło.
Także chętna, na romans barmanka.Zastanawiam się,dlaczego niemal w każdej książce barmanki wskakują do łóżek,pierwszym poznanym facetom ?
No nic.Muszę przyznać,że do strony 131 czytając Grizzly byłem przekonany,że czytam przeciętny thriller.Thriller,który niczym się nie wyróżnia.
A tu nagle na stronie...

LadyBoleyn | 2011-06-29
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Nieraz w swoich recenzjach pisałam, iż pisarze z łatwością potrafią przenieść czytelnika do centrum opisywanych wydarzeń. Jednak pomimo tego, że szybko można odnaleźć się w danej lekturze i poczuć oddech bohaterów na własnej skórze, to niekiedy trudno wyobrazić sobie wszystko to, co zostało przedstawione. Po odłożeniu książki na półkę, przynajmniej w moim przypadku, rzadko nasuwają się jakiekolwiek refleksje lub wyobrażenia. Natomiast po przeczytany „Grizzly” autorstwa Adama Zawadzkiego, do chwili obecnej przed sobą mam obraz jednej z postaci, chwalącej sobie smak ludzkiego mięsa.

Cynthia i Clinton Gerstaecker wiodą szczęśliwe życie, tworząc małżeństwo, w którym nie brakuje miłości czy też szacunku. Clinton piastuje stanowisko szeryfa Green Doll w Kentucky, natomiast jego żona zajmuje się pielęgnacją ogniska domowego. Dotychczasowy spokój zostaje zastąpiony chaotyczną burzą, kiedy Clinton pewnego jesiennego dnia odnajduje ciało swojej zamordowanej małżonki. Zakochany do...

Tomasz | 2014-10-07
Przeczytana: maj 2013

Niezwykle siermiężna lektura - dosłownie i w przenośni. Autor poprowadził nas mocno toporną, siarczyście męską narracją przez intrapsychiczny świat głównego bohatera - archetypowego mruka, pokroju bydlaka 2x2 metry, którego główną rozrywką jest ignorowanie wszelkich odzywek pochodzących od ludzi z otoczenia, jedzenie burgerów w typowo amerykańskich barach szybkiej obsługi oraz "oddawanie z ulgą moczu" - a tych momentów, podobnie jak kopcenia fajek, jest w tej książce co nie miara... A przynajmniej większość opisywana jest w podobnym stylu i z podobnym klimatem, toteż można odnieść wrażenie, iż autor ciągle o jednym (niczym jakaś obsesja) :P

Niestety serwowane w powieści dania nie są apetyczne, z kart książki przebija dym papierosowy, zapocone koszule, szorstkość zarostu, "jednokopyciasty" pogląd na temat ról płciowych, a tym samym tandetne wyobrażenie supersamca - jako tajemniczego twardziela, który nie wzdrygnie się przed niczym, rzadko okazuje emocje, nikomu niczego nie musi...

Muszę przyznać, że nie mogłam doczekać się momentu kiedy sięgnę po tą książkę. Z racji moich zainteresowań książki o tematyce takiej jak ta powyższa należą do moich ulubionych. Zaczynając ją czytać, nie zdawałam sobie sprawy, że ostrzeżenie z tyłu książki Uwaga: książka przeznaczona tylko dla osób dorosłych o wyjątkowo mocnych nerwach! trzeba jednak brać na poważnie. Pierwsza myśl to ta, że to taki chwyt marketingowy, a to z racji tego, że ja sama gdybym nie była dorosła, a zauważyła taki napis na książce sięgnęłabym po nią bez najmniejszego wahania. Jednakże muszę przyznać, że to ostrzeżenie jest jak najbardziej uzasadnione. Po przeczytaniu całej książki mogę stwierdzić, że nie dałabym jej osobie młodej o wrażliwych nerwach. Sama w wielu przypadkach musiałam odejść na chwilę od książki, żeby zebrać myśli i jakoś odetchnąć od brutalnych opisów zawartych w powieści. Jednak na takie coś nie byłam przyzwyczajona.
W pierwszej połowie książki nie działo się nic specjalnego i już...