Lubimyczytać.pl to:

Coco Chanel, biografia
typ
papier
Lucy_Cruel
6.9 (159 ocen i 19 opinii)

Opis książki

Misternie skonstruowany portret Coco Chanel obejmuje nie tylko burzliwe związki, z których była sławna, także fascynujące okoliczności powstania „małej czarnej”, słynnych perfum Chanel No 5, a także tajemny język i symbolikę, którymi kreatorka opatrywała swoje dzieła. Pisząc tę niezwykłą biografię, autorka korzystała z imponującej ilości materiałów źródłowych i zdjęć, niektóre z nich nie były dotychczas publikowane.

Opowieść o Coco Chanel otwiera historia porzuconego dziecka wychowywanego w zakonnym sierocińcu, który odcisnął niezatarte piętno na całym życiu projektantki. Justine Picardie opisuje je szczegółowo, wydobywając na światło dzienne wszystko to, co Gabrielle Chanel przez tyle lat starała się ukryć przed światem, zacierając granice miedzy prawdą a mitem.

Coco Chanel, bez wątpienia najsłynniejsza kreatorka mody, zmarła w 1971 roku w wieku osiemdziesięciu siedmiu lat. Jednak jej spuścizna nadal żyje. Ta książka pozwala nam zrozumieć, jak to się stało, że Coco Chanel stała się ikoną świata mody i jak powstała jej największa kreacja: ona sama.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

Cena
Oficjalna recenzja
Majka książek: 0

Życie Coco

Justine Picardie podjęła się bardzo trudnego zadania. Napisanie biografii Coco Chanel – osoby, która przez całe życie kreowała swoją własną legendę, na przemian usuwając i dodając rozmaite fragmenty swojego życiorysu, to zadanie dość karkołomne. Jak spośród licznych wersji dzieciństwa Chanel zawartych w jej własnych zwierzeniach wybrać tę jedną, właściwą?

Chanel tworzyła własną mitologię, od początku usiłując nadać swojemu życiu blask wyjątkowości. Rzeczywistość była o wiele bardziej brutalna. Ojciec małej Gabrielle (Coco to przydomek, który przyjęła wiele lat później) nie był zainteresowany losem dziewczynki ani jej licznego rodzeństwa, matka zmarła młodo, sama Chanel trafiła zaś pod opiekę zakonnic (według jej opowiadań – ciotek). Droga prowadząca ku sławie i fortunie była dla Coco wyjątkowo trudna – wszystko, co osiągnęła zawdzięczała ciężkiej pracy, ogromnemu uporowi i talentowi. Jej życie osobiste budziło wiele kontrowersji – mówiono, że dziecko, którym opiekowała się przez całe życie było jej własnym, nie dzieckiem jej siostry, jak sama twierdziła. Plotkowano o licznych romansach, rzekomym homoseksualizmie. Podejrzewano ją o kolaborację z Niemcami, komentowano jej antysemityzm.

Picardie pisze o tym wszystkim z rzetelnością, starając się zachować jak największy obiektywizm. Korzysta z rozmaitych źródeł: wielu wypowiedzi osób z bliskiego otoczenia Chanel, jej licznych wcześniej powstałych biografii. Niektóre sprawy pozostawia otwarte, nie wydając jednoznacznego wyroku. Mimo widocznej w każdym zdaniu fascynacji osobą Coco, nie stara się tworzonego przez siebie portretu nadmiernie idealizować, stroni od patosu.

Interesującą stroną stworzonej przez Picardie historii jest silny akcent, jaki autorka kładzie na warstwę symboliczną kreacji i biżuterii zaprojektowanych przez Chanel. Ilustrując swoje tezy zdjęciami Justine Picardie stara się udowodnić, że Coco w swoich projektach chętnie odwoływała się do pewnych symboli - takich jak gwiazdy. Powielała motyw znajdujący się na posadzce zakonnego sierocińca, gdzie się wychowała. Uważała, że jej szczęśliwą cyfrą jest piątka, dlatego chętnie wplatała ją w swoje projekty. Wierzyła również w symbolikę pewnych obrazów – za przynoszący szczęście uznała kłos zboża, dlatego w jej apartamencie znajduje się obraz przedstawiający pojedynczy kłos pszenicy, który namalował dla niej Salvador Dali. Autorka ujawnia również jak powstało słynne logo Chanel – podwójne odwrócone C.

Jedną z ogromnych zalet publikacji jest bardzo wysoka jakość wydania. Picardie ilustruje opowiadaną historię ogromną liczbą zdjęć: wiele z nich do tej pory nigdy nie publikowano. Zdjęcia Chanel i jej najbliższych, liczne kopie jej projektów, rysunki Karla Lagerfelda, reklamy i karykatury – całość dopracowana została w najdrobniejszych szczegółach.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz

Opinie i aktywności czytelników
vandenesse | 2012-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2012, Biografie
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Jej nazwisko ma w sobie niesamowity czar. Wymawiając Coco Chanel na myśl przychodzi mi szyk, elegancja, tajemnica...
Dla mnie, ta biografia ma niesamowity urok, głównie ze względu na przepiękne szkice Karla Lagerfelda.
Widać tu również ogrom pracy autorki. Dość sporo miejsca poświęciła nakreśleniu ogólnej sytuacji czy to politycznej, czy społecznej rozgrywającej się, można by powiedzieć na tle bogatej biografii Chanel.
Uwikłana w skomplikowane związki z mężczyznami - bardzo uczuciowymi i czułymi ale będącymi jednocześnie nieznośnymi kobieciarzami, Chanel była w pewien sposób "napiętnowana" relacjami z ojcem, który ją porzucił.
Bigoteria, tendencyjność. Sprzeczne poglądy - antyżydowskie hasła nie przeszkadzały jej przyjaźnić się z Żydami.
Jednak nic nie jest do końca pewne i możemy się tylko domyślać ile jest prawdy w opowieściach samej Chanel. Czy chciała w ten sposób chronić siebie, czy może chciała stworzyć osobisty mit?

Katarzyna | 2011-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Najpierw ją obejrzałam. Potem przeczytałam. A na koniec znów obejrzałam. Spożywana w ten sposób smakuje najlepiej.

Bardzo długo zwlekałam z napisaniem tej recenzji. Wszystko musiało poleżeć w mojej głowie, nabrać odpowiedniego smaku. Picardie niczym światowej sławy szef kuchni serwuje nam najlepsze, najbardziej wyszukane danie z całego menu. Delikatne i soczyste, ale dużą dawką tajemnicy, która sprawia, że sekretny składnik zawsze pozostanie nieznany. Danie tak wyrafinowane, jak wyrafinowana była Coco Chanel.

Bardzo trudno napisać dobrą biografię kogoś, kto przez całe życie albo coś ukrywał albo ubarwiał. Taka była Coco - sama tworzyła własną legendę. Wychowana pod okiem "ciotek" zakonnych, dorastała w surowych ścianach sierocińca. Jak się potem okaże, pomimo, że z całych sił próbowała zataić ten etap swojego życia, wiele motywów i wzorów, z tamtego okresu znalazło odzwierciedlenie w jej projektach. Zastanawialiście się kiedyś, skąd u Chanel miłość do motywu gwiazdy? Albo nad tym, sk...

Agafija | 2013-12-23

W biografiach i autobiografiach mogłabym się rozczytywać bez końca szukając inspiracji w życiu wielkich autorytetów swoich czasów i dziedzin. Ta książka jednak nieco mnie zawiodła, historia wielkiej kobiety napisana w chaotyczny sposób. Mimo iż jest wspomniane, że Coco jak zwycięzcy tworzyła często sama swoją historię wbrew temu co działo się naprawdę to autorka już chaotycznym pisaniem mieszała wszystko jeszcze bardziej. Za dużo odskoków do osób z życia Chanel i za dużo mieszania datami. Książkę najlepiej czytać przy dłuższej chwili spokoju, aby połapać się w całej historii. Brakowało mi w tej książce tego co najbardziej zainteresowałoby fanów twórczości projektantki, nieco więcej o jej dziełach a mniej o innych osobach i książka byłaby perfekcyjna.
Wielkim plusem książki jest mnóstwo fotografii przedstawiających Chanel. Już od wczesnej młodości trzymała się twardo swojego swobodnego, ale niepozbawionego elegancji stylu podczas, gdy inne kobiety nadal były zakute w więzieniu z gorset...

mag | 2011-12-28

Jak napisać biografię osoby, która już za życia tworzyła swoją własną legendę? Jak znaleźć prawdę wśród tysiąca kreacji? Jak odróżnić fakty od konfabulacji?
„Można w nieskończoność szukać całej prawdy o Gabrielle Chanel i nigdy nie znaleźć ostatnich brakujących elementów, bo kiedy cięła swoją historię na kawałki, to potem rozsiewała te kawałki gdzie popadnie, gubiąc jedne szczegóły, ukrywając inne, maskując swoje ślady" - pisze w jednym z rozdziałów Justine Picardie, która podjęła próbę zajrzenia pod podszewkę legendy jednej
z największych dyktatorek mody.

Biografka prześledziła bardzo rzetelnie wszystkie aspekty życia sławnej projektantki, zmierzyła się również z mitami, które na swój temat tworzyła jej bohaterka. Jeżeli jesteście ciekawi skąd wziął się pseudonim Coco, dlaczego na guzikach projektowanych przez Chanel znajdują się głowy lwów, jakie znaczenie dla Mademoiselle miała liczba 5, co oznaczają motywy astrologiczne w zaprojektowanej przez Coco biżuterii i jaka jest geneza j...

joly_fh | 2012-03-03
Przeczytana: 01 marca 2012

Mamy tu do czynienia z solidnie napisaną biografią Coco Chanel, z naciskiem położonym na życie prywatne Mademoiselle. Z biografii tej w zasadzie nie dowiedziałam się niczego poza znanymi już faktami z życia Chanel: trudne dzieciństwo, zawsze starannie przez Chanel ukrywane, potem romanse, śmietanka towarzyska Francji… Dużo miejsca autorka poświęca właśnie opisowi związków Chanel z m.in. książętami (rosyjski książę Dymitr, książę Westminster) czy artystami, takimi jak Strawiński czy Diagilew. To wszystko zdawało się dziać ot tak, po prostu, jakby niczym nadzwyczajnym było związanie się z najbogatszym człowiekiem w Anglii lub zarabianie milionów na krawiectwie. W książce Picardie nie znajdziemy zbyt wiele informacji na temat Chanel jako kreatorki mody – praca Chanel pozwala jej być niezależną, ale jest jakby w tle jej bogatego życia towarzyskiego. Jak tak naprawdę doszło do tego, że skromna, uboga półsierota nawiązała relacje z wyższymi sferami i odniosła sukces nie tylko towarzyski, ale...

Iwona | 2012-05-01
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

Po przeczytaniu wielu opinii na temat tej książki postanowiłam zakupić ją. Nastawiłam się na świetną książkę, która wciągnie mnie od pierwszych stron.....i trochę mnie ona rozczarowała. Może dlatego że były momenty, ze gubiłam się, nie wiedziałam po co autorka umieściła daną informację. Ale nie żałuję czasu poświęconego na jej przeczytanie. Poznałam życie Coco Chanel, jej dojście do sławy. Teraz zostaje mi jeszcze obejrzenie filmu na jej temat i porównanie z książką.

basiekch | 2012-10-30

Książka napisana w klimatyczny sposób, podtrzymujący świadomość czytelnika, że to, co czyta niekoniecznie musi być faktem, a co najwyżej domniemaniem. Świadomość ta wytwarza aurę tajemniczości i książka wydaje się jakoś... jeszcze bardziej atrakcyjna. Polecam. Biografie silnych kobiet są jak najbardziej motywujące.

Ashley | 2012-01-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2011

Śliczne wydanie, nieźle opowiedziana historia -szczególnie pierwszy i ostatni rozdział to dla mnie majstersztyk.

Ronja | 2012-04-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Książka dość obfita w informacje - choć czasem się trochę gubiłam lub nie widziałam związku w poszczególnych wątkach. Może to być jednak związane z faktem, że sama Madame wpłynęła na to, że historia jej życia jest tak zagmatwana. Niewątpliwie jednak niezmiernie interesująca. Kobieta, która inspiruje mnie od bardzo dawna. Przepiękne zdjęcia!

FilleEnRouge | 2012-04-25

Genialnie napisana, spodobał mi się język, fotografie, wszystko. Jest to cenny zbiór historii nie tylko Gabrielle ale też ludzi ją otaczających. Nie wyobrażam sobie niczego, co można by było dodać.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku