Okładka książki Coco Chanel: legenda i życie

Coco Chanel: legenda i życie

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie i powieści biograficzne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Coco Chanel, biografia
typ
papier
Lucy_Cruel
6,88 (197 ocen i 25 opinii)

Opis książki

Misternie skonstruowany portret Coco Chanel obejmuje nie tylko burzliwe związki, z których była sławna, także fascynujące okoliczności powstania „małej czarnej”, słynnych perfum Chanel No 5, a także tajemny język i symbolikę, którymi kreatorka opatrywała swoje dzieła. Pisząc tę niezwykłą biografię, autorka korzystała z imponującej ilości materiałów źródłowych i zdjęć, niektóre z nich nie były dotychczas publikowane.

Opowieść o Coco Chanel otwiera historia porzuconego dziecka wychowywanego w zakonnym sierocińcu, który odcisnął niezatarte piętno na całym życiu projektantki. Justine Picardie opisuje je szczegółowo, wydobywając na światło dzienne wszystko to, co Gabrielle Chanel przez tyle lat starała się ukryć przed światem, zacierając granice miedzy prawdą a mitem.

Coco Chanel, bez wątpienia najsłynniejsza kreatorka mody, zmarła w 1971 roku w wieku osiemdziesięciu siedmiu lat. Jednak jej spuścizna nadal żyje. Ta książka pozwala nam zrozumieć, jak to się stało, że Coco Chanel stała się ikoną świata mody i jak powstała jej największa kreacja: ona sama.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Majka książek: 0

Życie Coco

Justine Picardie podjęła się bardzo trudnego zadania. Napisanie biografii Coco Chanel – osoby, która przez całe życie kreowała swoją własną legendę, na przemian usuwając i dodając rozmaite fragmenty swojego życiorysu, to zadanie dość karkołomne. Jak spośród licznych wersji dzieciństwa Chanel zawartych w jej własnych zwierzeniach wybrać tę jedną, właściwą?

Chanel tworzyła własną mitologię, od początku usiłując nadać swojemu życiu blask wyjątkowości. Rzeczywistość była o wiele bardziej brutalna. Ojciec małej Gabrielle (Coco to przydomek, który przyjęła wiele lat później) nie był zainteresowany losem dziewczynki ani jej licznego rodzeństwa, matka zmarła młodo, sama Chanel trafiła zaś pod opiekę zakonnic (według jej opowiadań – ciotek). Droga prowadząca ku sławie i fortunie była dla Coco wyjątkowo trudna – wszystko, co osiągnęła zawdzięczała ciężkiej pracy, ogromnemu uporowi i talentowi. Jej życie osobiste budziło wiele kontrowersji – mówiono, że dziecko, którym opiekowała się przez całe życie było jej własnym, nie dzieckiem jej siostry, jak sama twierdziła. Plotkowano o licznych romansach, rzekomym homoseksualizmie. Podejrzewano ją o kolaborację z Niemcami, komentowano jej antysemityzm.

Picardie pisze o tym wszystkim z rzetelnością, starając się zachować jak największy obiektywizm. Korzysta z rozmaitych źródeł: wielu wypowiedzi osób z bliskiego otoczenia Chanel, jej licznych wcześniej powstałych biografii. Niektóre sprawy pozostawia otwarte, nie wydając jednoznacznego wyroku. Mimo widocznej w każdym zdaniu fascynacji osobą Coco, nie stara się tworzonego przez siebie portretu nadmiernie idealizować, stroni od patosu.

Interesującą stroną stworzonej przez Picardie historii jest silny akcent, jaki autorka kładzie na warstwę symboliczną kreacji i biżuterii zaprojektowanych przez Chanel. Ilustrując swoje tezy zdjęciami Justine Picardie stara się udowodnić, że Coco w swoich projektach chętnie odwoływała się do pewnych symboli - takich jak gwiazdy. Powielała motyw znajdujący się na posadzce zakonnego sierocińca, gdzie się wychowała. Uważała, że jej szczęśliwą cyfrą jest piątka, dlatego chętnie wplatała ją w swoje projekty. Wierzyła również w symbolikę pewnych obrazów – za przynoszący szczęście uznała kłos zboża, dlatego w jej apartamencie znajduje się obraz przedstawiający pojedynczy kłos pszenicy, który namalował dla niej Salvador Dali. Autorka ujawnia również jak powstało słynne logo Chanel – podwójne odwrócone C.

Jedną z ogromnych zalet publikacji jest bardzo wysoka jakość wydania. Picardie ilustruje opowiadaną historię ogromną liczbą zdjęć: wiele z nich do tej pory nigdy nie publikowano. Zdjęcia Chanel i jej najbliższych, liczne kopie jej projektów, rysunki Karla Lagerfelda, reklamy i karykatury – całość dopracowana została w najdrobniejszych szczegółach.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz

Opinie czytelników
vandenesse | 2012-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2012, Biografie
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Jej nazwisko ma w sobie niesamowity czar. Wymawiając Coco Chanel na myśl przychodzi mi szyk, elegancja, tajemnica...
Dla mnie, ta biografia ma niesamowity urok, głównie ze względu na przepiękne szkice Karla Lagerfelda.
Widać tu również ogrom pracy autorki. Dość sporo miejsca poświęciła nakreśleniu ogólnej sytuacji czy to politycznej, czy społecznej rozgrywającej się, można by powiedzieć na tle bogatej biografii Chanel.
Uwikłana w skomplikowane związki z mężczyznami - bardzo uczuciowymi i czułymi ale będącymi jednocześnie nieznośnymi kobieciarzami, Chanel była w pewien sposób "napiętnowana" relacjami z ojcem, który ją porzucił.
Bigoteria, tendencyjność. Sprzeczne poglądy - antyżydowskie hasła nie przeszkadzały jej przyjaźnić się z Żydami.
Jednak nic nie jest do końca pewne i możemy się tylko domyślać ile jest prawdy w opowieściach samej Chanel. Czy chciała w ten sposób chronić siebie, czy może chciała stworzyć osobisty mit?

Katarzyna | 2011-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Najpierw ją obejrzałam. Potem przeczytałam. A na koniec znów obejrzałam. Spożywana w ten sposób smakuje najlepiej.

Bardzo długo zwlekałam z napisaniem tej recenzji. Wszystko musiało poleżeć w mojej głowie, nabrać odpowiedniego smaku. Picardie niczym światowej sławy szef kuchni serwuje nam najlepsze, najbardziej wyszukane danie z całego menu. Delikatne i soczyste, ale dużą dawką tajemnicy, która sprawia, że sekretny składnik zawsze pozostanie nieznany. Danie tak wyrafinowane, jak wyrafinowana była Coco Chanel.

Bardzo trudno napisać dobrą biografię kogoś, kto przez całe życie albo coś ukrywał albo ubarwiał. Taka była Coco - sama tworzyła własną legendę. Wychowana pod okiem "ciotek" zakonnych, dorastała w surowych ścianach sierocińca. Jak się potem okaże, pomimo, że z całych sił próbowała zataić ten etap swojego życia, wiele motywów i wzorów, z tamtego okresu znalazło odzwierciedlenie w jej projektach. Zastanawialiście się kiedyś, skąd u Chanel miłość do motywu gwiazdy? Albo nad...

Agafija | 2013-12-23

W biografiach i autobiografiach mogłabym się rozczytywać bez końca szukając inspiracji w życiu wielkich autorytetów swoich czasów i dziedzin. Ta książka jednak nieco mnie zawiodła, historia wielkiej kobiety napisana w chaotyczny sposób. Mimo iż jest wspomniane, że Coco jak zwycięzcy tworzyła często sama swoją historię wbrew temu co działo się naprawdę to autorka już chaotycznym pisaniem mieszała wszystko jeszcze bardziej. Za dużo odskoków do osób z życia Chanel i za dużo mieszania datami. Książkę najlepiej czytać przy dłuższej chwili spokoju, aby połapać się w całej historii. Brakowało mi w tej książce tego co najbardziej zainteresowałoby fanów twórczości projektantki, nieco więcej o jej dziełach a mniej o innych osobach i książka byłaby perfekcyjna.
Wielkim plusem książki jest mnóstwo fotografii przedstawiających Chanel. Już od wczesnej młodości trzymała się twardo swojego swobodnego, ale niepozbawionego elegancji stylu podczas, gdy inne kobiety nadal były zakute w więzieniu z...

mag | 2011-12-28

Jak napisać biografię osoby, która już za życia tworzyła swoją własną legendę? Jak znaleźć prawdę wśród tysiąca kreacji? Jak odróżnić fakty od konfabulacji?
„Można w nieskończoność szukać całej prawdy o Gabrielle Chanel i nigdy nie znaleźć ostatnich brakujących elementów, bo kiedy cięła swoją historię na kawałki, to potem rozsiewała te kawałki gdzie popadnie, gubiąc jedne szczegóły, ukrywając inne, maskując swoje ślady" - pisze w jednym z rozdziałów Justine Picardie, która podjęła próbę zajrzenia pod podszewkę legendy jednej
z największych dyktatorek mody.

Biografka prześledziła bardzo rzetelnie wszystkie aspekty życia sławnej projektantki, zmierzyła się również z mitami, które na swój temat tworzyła jej bohaterka. Jeżeli jesteście ciekawi skąd wziął się pseudonim Coco, dlaczego na guzikach projektowanych przez Chanel znajdują się głowy lwów, jakie znaczenie dla Mademoiselle miała liczba 5, co oznaczają motywy astrologiczne w zaprojektowanej przez Coco biżuterii i jaka jest...

Ewa | 2014-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2014

Książkę Justine Picardie otrzymałam w prezencie bożonarodzeniowym od mojej Babci. Z początku byłam nią zafascynowana, podchodziłam do niej jak do czytania Biblii, co wynikało z mojej pasji projektowania ubioru. Wodziłam palcami po miękkiej w dotyku okładce z rysunkiem Karla Lagerfelda jakbym trzymała w rękach jakiś przemieniający się w pył relikt przeszłości. Przez pierwsze rozdziały, gdy poznawałam ciężkie dzieciństwo największej na świecie kreatorki mody byłam pełna euforii. Jednak autorka, niewątpliwie psychofanka La Grande Mademoiselle Gabrielle "Coco" Chanel, nieco przesadziła w szczegółowości autobiografii. Im dalej zagłębiamy się w strony książki pojawia się tym większa liczba pobocznych faktów, które kompletnie nie są interesujące, przeplatają się z wielką ilością dat i osób nie wpływających na życie bohaterki autobiografii, przykładem może być cały dział poświęcony Księciu Westminster. Na szczęście ratunkiem była duża ilość starych fotografii Chanel, z czasów jej młodości...

książek: 1917
joly_fh | 2012-03-03
Przeczytana: 01 marca 2012

Mamy tu do czynienia z solidnie napisaną biografią Coco Chanel, z naciskiem położonym na życie prywatne Mademoiselle. Z biografii tej w zasadzie nie dowiedziałam się niczego poza znanymi już faktami z życia Chanel: trudne dzieciństwo, zawsze starannie przez Chanel ukrywane, potem romanse, śmietanka towarzyska Francji… Dużo miejsca autorka poświęca właśnie opisowi związków Chanel z m.in. książętami (rosyjski książę Dymitr, książę Westminster) czy artystami, takimi jak Strawiński czy Diagilew. To wszystko zdawało się dziać ot tak, po prostu, jakby niczym nadzwyczajnym było związanie się z najbogatszym człowiekiem w Anglii lub zarabianie milionów na krawiectwie. W książce Picardie nie znajdziemy zbyt wiele informacji na temat Chanel jako kreatorki mody – praca Chanel pozwala jej być niezależną, ale jest jakby w tle jej bogatego życia towarzyskiego. Jak tak naprawdę doszło do tego, że skromna, uboga półsierota nawiązała relacje z wyższymi sferami i odniosła sukces nie tylko towarzyski,...

Zofia | 2014-11-09

Rzetelna biografia z imponującą ilością materiałów źródłowych i zdjęć. Ta książka pozwala zrozumieć, jak to się stało, że Coco Chanel stała się ikoną świata mody i jak powstała jej największa kreacja - ona sama.
Autorka przedstawia burzliwe związki projektantki, która lubiła otaczać się bogatymi i wpływowymi mężczyznami. Przeczytamy o fascynujących okolicznościach powstania „małej czarnej” i stworzeniu słynnych perfum Chanel No 5. „Jestem tu po to, by zarobić fortunę” - oznajmiła Coco, gdy zaczynała swoją niezwykłą karierę od otwarcia pierwszego sklepu z kapeluszami.

marta0312 | 2014-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Książka ma w sobie wiele sprzeczności.

1) Opisana jest bardzo chaotycznie co na początku bardzo mnie drażniło, ale w pewnym momencie wpadłam w rytm i chciałam czytać dalej.
2) Coco - drażniąca, trudna kobieta, która prawie non stop kłamała na swój temat. Bardzo mnie to irytowało z początąku kiedy tak wiele wersji jednej historii było opisanych ( Coco mówiła co innego, każdy z jej przyjaciół przytaczał jeszcze inną wersje wydarzeń opowiedzianą przez nią . Wynikało to z konkretnych informacji na temat jej przeszłości - dokładniej dzieciństwa. Im dalej tym lepiej - konkretne fakty, nazwiska i genialne cytaty.

Ostatecznie uważam, że warto było przeczytać tą książkę. Choć Coco była i jest jedną z największych dyktatorek mody to uważam osobiście, że pomimo tylu kochanków, ogromnego majątku i spełnienia zawodowego nie była szczęśliwa. Gdzieś w głębi pragnęła białej ślubnej sukni i potomka.

Żyła długo, niespodziewanie po drugiej wojnie światowej znów wróciła na salony w pełni sił i...

Iwona | 2012-05-01
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

Po przeczytaniu wielu opinii na temat tej książki postanowiłam zakupić ją. Nastawiłam się na świetną książkę, która wciągnie mnie od pierwszych stron.....i trochę mnie ona rozczarowała. Może dlatego że były momenty, ze gubiłam się, nie wiedziałam po co autorka umieściła daną informację. Ale nie żałuję czasu poświęconego na jej przeczytanie. Poznałam życie Coco Chanel, jej dojście do sławy. Teraz zostaje mi jeszcze obejrzenie filmu na jej temat i porównanie z książką.

basiekch | 2012-10-30

Książka napisana w klimatyczny sposób, podtrzymujący świadomość czytelnika, że to, co czyta niekoniecznie musi być faktem, a co najwyżej domniemaniem. Świadomość ta wytwarza aurę tajemniczości i książka wydaje się jakoś... jeszcze bardziej atrakcyjna. Polecam. Biografie silnych kobiet są jak najbardziej motywujące.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Olga Tokarczuk
    53. rocznica
    urodzin
    Jak wygląda świat, kiedy życie staje się tęsknotą? Wygląda papierowo, kruszy się w palcach, rozpada. Każdy ruch przygląda się sobie, każda myśl przygląda się sobie, każde uczucie zaczyna się i nie kończy, i w końcu sam przedmiot tęsknoty robi się papierowy i nierzeczywisty. Tylko tęsknienie jest pra... pokaż więcej
  • Antoni Czechow
    146. rocznica
    urodzin
    (...) schudłam, zbrzydłam, zestarzałam się i nic, nic, żadnego zadowolenia,a czas płynie i wciąż się wydaje, że odchodzę od prawdziwego, pięknego życia, odchodzę coraz dalej, coraz dalej, w jakąś otchłań. Rozpacz mnie ogarnia, nie rozumiem, jakim cudem jeszcze żyję i do tej pory nie popełniłam samo... pokaż więcej
  • Matthew Woodring Stover
    53. rocznica
    urodzin
    Miej nadzieję na najlepsze ale przygotuj się na najgorsze
  • Jan Jakub Kolski
    59. rocznica
    urodzin
    Mam nadzieję, że jesteś ciągle w dobrym zdrowiu i podłym nastroju - nie odwrotnie.
  • Philippe Besson
    48. rocznica
    urodzin
    Zresztą od niczego nie da się uciec. Nawet bardziej niż od przeszłości nie da się uciec od tego, kim w głębi jesteśmy. Człowiek jest zakotwiczony w swojej prawdzie raz na zawsze i nie ma najmniejszej szansy, że z tego wyjdzie, że wyrwie się z tych okowów. Walka, szarpanina na nic by się nie zdały. L... pokaż więcej
  • Kai Hermann
    77. rocznica
  • Guido Knopp
    67. rocznica
  • Romain Rolland
    149. rocznica
    urodzin
    Musisz przyznać, Panie Boże, że ci pokoju nijak nie zakłócam, i proszę tylko, byś mi taką samą miarką odpłacił.
  • Monte Cook
    47. rocznica
  • Stanisław Dygat
    37. rocznica
    śmierci
    Kiedy przeżywa się jakąś miłość, eliminuje ona miłości przeszłe i przyszłe.
  • Władysław Bełza
    102. rocznica