Coco Chanel. Legenda i życie

2024-10-01
2012-05-15
Katarzyna Karłowska
Coco Chanel biografia

Okładka książki Zanim powiem do widzenia Justine Picardie, Ruth Picardie, Matt Seaton
Zanim powiem d... Justine Picardie, R...

Książka jest bardziej zlepkiem wspomnień ludzi, którzy znali ją osobiście. Moim zdaniem za dużo historii osób trzecich, a za mało samej Coco. Niemniej jest wiele ciekawych fragmentów, a autor opisuje życie Chanel od samych narodzin aż do śmierci :) Bardzo wnikliwie opowiedziana historia.

Książka jest rzetelną i merytorycznie doskonałą biografią projektanki. Dużo informacji usytuowanych chronologicznie.

Uważam, że biografia została dobrze napisana. Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego perfumy nazywają się no 5 koniecznie przeczytaj. Polecam bo każdy może się zainspirować, skorzystać z tej książki. Nie wszystkie biografia są interesująco napisane. Tę "pochłonęłam ".

Plus za opisy luksusu jakim lubiła otaczać się bohaterka. Cudowne opisy luksusowych wnętrz a także bardzo osobliwych zachowań samej Gabrielle.

Książka może stanowić inpiracje to ulepszenie jakości własnego życia!

Książka może stanowić inpiracje to ulepszenie jakości własnego życia!

Fatalna książka przybliżająca historię życia jednej z najważniejszych kreatorek dobrego gustu i smaku XX wieku.

Szczerze nie polecam.

Szczerze nie polecam.

Mało życia prywatnego w tej biografii, ale dla fanów Coco jako kobiety biznesu kreatorki mody może być bardzo ciekawa.

Jedna z najlepszych autobiografii, jakie posiadam.

Jedna z najlepszych autobiografii, jakie posiadam.

Biografia Coco Chanel autorstwa Justine Picardie jest co najmniej rozczarowująca. Od książek tego gatunku wymagam dobrego pióra, obiektywności, dociekania prawdy, pewnego porządku (niekoniecznie ścisłej chronologii opisywanych zdarzeń) i opinii osób z bliskiego otoczenia. Autorka bardzo często powołuje się na to ostatnie - nie ma chyba kartki, na której nie przytaczałaby słowa Chanel zapisane przez osobę trzecią, a trzeba tutaj nadmienić, że Chanel dużo zmyślała i nie było w tym zazwyczaj konsekwencji. Nie mam nic przeciwko temu jeśli tylko Picardie starałaby się obalać takie mity i dociekać prawdy, a nie wciąż je powtarzać podając te same źródła - wspomnienia/listy osób trzecich. Jedyne co tak naprawdę ratuje tę pozycję to piękne wydanie z niesamowitymi szkicami Karla Lagerfelda i dużą ilością zdjęć. Podsumowując - przeciętna biografia i bardzo ładnie wydana książka.

Książka ciekawa, z pewnością wartościowa i bogata w szczegóły,choć dla mnie trochę złe proporcje między relacjami z życia prywatnego, a pracą - tak jakoś to kreowanie mody jest "mimochodem", zwłaszcza w początkach kariery. Ale największe wrażenie zrobiły na mnie zdjęcia i reprodukcje rysunków... Nie mogłam się napatrzeć.

Książka autorstwa Justine Picardie „Coco Chanel. Legenda i Zycie” zachwyca mnogością szczegółów oraz ilością zdjęć. Autorka chcąc wprowadzić czytelnika w życie Coco Chanel rozpoczyna od zobrazowania domu projektantki, jego wystroju. Następnie przeprowadza nas przez poszczególne etapy jej życia, poczynając od niełatwego dzieciństwa a kończąc na dniu jej śmierci. Dowiadujemy się, że projektantka próbowała popełnić samobójstwo, była podejrzewana o homoseksualizm oraz kolaborację z nazistami podczas wojny. Poznajemy jej związki, jej przyjaźnie, stosunki z rodziną. Jest to również nieprzebrana skarbnica wiedzy na temat jej kariery. Czytelnik dowiaduje się, co wpłynęło na to, że Chanel jest dziś legendą. Jak wyglądał jej rytm pracy, jak układała się jej współpraca z modelkami oraz krawcowymi? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w pozycji Justine Picardie. Biografię czyta się przyjemnie. Dodatkowo książka opatrzona jest dużą ilością zdjęć, co dodaje jej wartości. Myślę, że każdy modowy maniak będzie nią zachwycony!

Mój instagram: my.books.shelf

• Biografie