Złote cielę

Okładka książki Złote cielę Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Okładka książki Złote cielę
Ilja IlfEugeniusz Pietrow Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry satyra
satyra
Золотой телёнок
Wydawnictwo Iskry
1958-01-01
1958-01-01
J. Brzechwa i T. Żeromski

Okładka książki Złote cielę t.1 Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Złote cielę t.1 Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Złote cielę t.2 Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Złote cielę t.2 Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Dwanaście krzeseł Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Dwanaście krzeseł Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Wielki kombinator Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Wielki kombinator Ilja Ilf, Eugeniusz...

Książka przeczytana wieki temu, gdzieś na przełomie lat 60. i 70. Rewelacyjne poczucie humoru. Klasyka literatury przez duże K. Szkoda, że zapomniana na fali usuwania z przestrzeni publicznej wszystkiego, co radzieckie.

"Złote cielę" to druga część przygód wielkiego oszusta i kombinatora, Ostapa Bendera. Można ją jednak czytać jako odrębną całość, bez znajomości "Dwunastu krzeseł" - tak właśnie zrobiłam i nic nie psuło mi lektury.

Powieść autorstwa radzieckiego duetu, Ilji Ilfa i Jewgienija Pietrowa, napisana została w 1931 roku i jest niezwykłą satyrą na porewolucyjną Rosję, w której królują absurdy tak wielkie i powszechne, że nie sposób nie śmiać się podczas czytania. Jest jednak nie tylko zabawnie, bo gdy zastanowić się poważnie nad opisywaną rzeczywistością, momentami robi się strasznie, a nawet przerażająco.

Główny bohater to inteligentny oszust, który potrafi wywieść w pole każdego, nawet najbardziej zbiurokratyzowanego urzędnika. Ostap ma gadane, doskonale orientuje się w mechanizmach władzy i lękach swoich rodaków. Dzięki tym umiejętnościom żyje z matactw i przekrętów, chociaż sam twierdzi, że jedynie korzysta z kilkuset znanych mu "sposobów przejmowania pieniędzy bez użycia przemocy".
Gdy Ostap dowiaduje się o milionerze, który kisi majątek, stwarzając pozory życia w biedzie, podejmuje największe wyzwanie w swoim życiu. Dobiera sobie paczkę wyrzutków i razem ruszają na podbój świata.
Nietrudno domyślić się, że ich burzliwa podróż będzie obfitować w zabawne, absurdalne i groteskowe wydarzenia...

Całość czyta się jednym tchem, gdyż akcja obfituje w liczne zwroty i bawi satyrycznym charakterem.
Proza ta przypomina połączenie demaskatorskiej twórczości Bułhakowa i prześmiewczych opowiadań Czechowa. Miłośnicy tego typu literatury powinni być usatysfakcjonowani!

Druga część "Dwunastu Krzeseł", chyba jeszcze lepsza. Przypominam to NAJCELNIEJSZA SATYRA PIERWSZYCH LAT ZSRR, a postać OSTAPA BENDERA może konkurować tylko z LEJZORKIEM ROJTSZWANCEM ILJI ERENBURGA

Majac takie podejscie do spraw, jakie opisane jest w ksiazce, w kazdym miejscu(chocby najbardziej przecietnym i zapomnianym) mozna stworzyc sobie ciekawe zycie. O wiele ciekawsze niz ma ogol.

• Literatura rosyjska
  • Rosja