Artykuły
„Zmierzch” zostanie ponownie zekranizowany. Na podstawie książek Stephenie Meyer powstanie serialAnna Sierant4Artykuły
„Dobra opowieść musi odpowiadać rzeczywistości“. Wywiad z Yrsą SigurðardóttirSylwia Stano1Artykuły
„Fiołki to nie jest wesoła literatura”. Rozmawiamy z Shin Kyung-SookWojtek Szot1Artykuły
Rekordowa sesja autografów w „Pokoju Monet” podczas Targów Książki EmpikuLubimyCzytać1
Eugeniusz Pietrow

- Pisze książki: klasyka, literatura piękna, powieść przygodowa, reportaż, literatura podróżnicza, satyra, utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
- Urodzony: 13.12.1903
- Zmarły: 02.07.1942
Radziecki pisarz i publicysta. Brat Walentina Katajewa.
Pochodził z odeskiej rodziny nauczycielskiej. w roku 1920 ukończył gimnazjum i rozpoczął pracę w Ukraińskiej Agencji Telegraficznej. Następnie był inspektorem Wydziału Kryminalnego. W 1923 przeniósł się do Moskwy, gdzie współpracował najpierw z czasopismem "Czerwona papryka" a potem "Syrena". W tym ostatnim poznał swojego przyszłego wieloletniego przyjaciela i współautora jego powieści - Ilję Ilfa. W roku 1927 rozpoczynają pracę nad swoją najsłynniejszą powieścią - "Dwanaście krzeseł" (Двенадцать стульев). Stworzyli w niej postać Ostapa Bendera, "Wielkiego kombinatora", która weszła do kanonu literatury jako symbol sprytu i życiowego cwaniactwa. Twórczy tandem wkrótce opublikował kolejne utwory: nowelę "Niezwykłe historie z życia miasta Kołokołamska"(Необыкновенные истории из жизни города Колоколамска, 1928),nowelę "1001 dzień, czyli nowa Szecherezada" (1001 день, или Новая Шахерезада, 1929),powieść "Złoty cielec" (Золотой теленок, 1931) i opowiadanie "Parterowa Ameryka" (Одноэтажная Америка, 1937).
W latach 1932-37 Piertow i Ilf pisali również razem felietony do gazety "Prawda".
Współpracę przerwała śmierć Ilfa, który zmarł w Moskwie 13 kwietnia 1937.
W latach 1939-42 Pietrow pracował nad futurystyczną powieścią "Podróż do kraju komunizmu", w którym przedstawiał Rosję Radziecką w 1963 roku. Po wybuchu wojny w 1941 roku trafił na front jako korespondent wojenny. Zginął 2 lipca 1942 roku - samolot, którym wracał z Sewastopola, został strącony przez niemiecki myśliwiec.
- 408 przeczytało książki autora
- 512 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Tapczan zmienia radykalnie życie człowieka. W obiciu jego i sprężynach kryje się jakaś przyciągająca i dotąd jeszcze niezbadana siła. Na apel jego sprężyn gromadzą się ludzie i rzeczy.
Tapczan zmienia radykalnie życie człowieka. W obiciu jego i sprężynach kryje się jakaś przyciągająca i dotąd jeszcze niezbadana siła. Na ape...
Rozwiń Zwiń- Tak, stary przyjacielu, choruje pan na organizacyjne niedołęstwo i niemoc.
- Tak, stary przyjacielu, choruje pan na organizacyjne niedołęstwo i niemoc.
W tych wiosennych chwilach szczególnie przykro jest myśleć o literaturze dla dzieci. Co czeka dzieci, które, jak wolno przypuszczać, przychodzą na świat w konsekwencji takich oto legalnych skądinąd poczynań obywateli? Co one będą czytały? Jak zaczną poznawać świat? Co zaofiaruje im miłujące dzieci Wydawnictwo Literatury Dziecięcej?
W tych wiosennych chwilach szczególnie przykro jest myśleć o literaturze dla dzieci. Co czeka dzieci, które, jak wolno przypuszczać, przyc...
Rozwiń Zwiń