Dramaty

Tłumaczenie: Bruno Winawer
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Narodowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Plays
lit. niemiecka, sztuka, scena, teatr
Mateusz

Inne wydania

- Opera za trzy grosze (przeł. Bruno Winawer, Barbara Witek-Swinarska)
- Życie Galileusza (przeł. Roman Szydłowski)
- Matka Courage i jej dzieci (przeł. Stanisław Jerzy Lec)
- Kaukaskie koło kredowe (przeł. Włodzimierz Lewik)

Opracował Konrad Gajek.

źródło opisu: Ossolineum, 1976

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Piktor | 2017-05-24

Brecht moim zdaniem w odrobinę słabszej formie niż w swoich najlepszych pracach, ale też bardzo mocny dramat. Mistrzowsko stylizowany na ludową baśń, oddający świetnie klimat zamierzchłych gruzińskich potyczek, o których opowiada, mimo że prześwieca zeń współczesność za pomocą humoru Brechta, od pewnego momentu bardzo wciągający. Co do wymowy dzieła, to na mój gust trochę za mocno tu pobrzmiewają marksistowskie ciągoty autora (dość jednowymiarowe gloryfikowanie prostego, ubogiego ludu i potępianie bogatych; sugerowanie, że lud może stać ponad praworządnością), ale jeśli potraktować ją z nieco mniejszą szczegółowością to wychodzi ładny moralitet na temat czynienia dobra i wyższości więzów „wychowania” nad więzami krwi, jakkolwiek jak na Brechta nieco proste to przesłanie i nieco zbyt wprost zaserwowane. Trochę słabiej jest też z humorem aż do momentu pojawienia się arcykomicznej postaci Azdaka.

7.0/10

niechec | 2017-02-18