Poezje prozą

83-08-01372-4
poezja rosyjska
poezja
Matey

Poezje prozą stanowią splot niemal wszystkich elementów Turgieniowskiego tworzywa. Kiedy je czytać z myślą o biografii autora, pamiętając, że powstawały u schyłku jego żywota, łatwo tu odnaleźć wątki większości zagadnień moralnych, egzystencjalnych, filozoficznych, socjalnych, religijnych i politycznych, które bywały przedmiotem jego zainteresowań i medytacji, w taki lub inny sposób znalazły swoje odbicie w jego twórczości, z jakichś względów zostały w niej nie w pełni rozwinięte lub też całkiem pominięte. Są tu wspomnienia i sny, zarysy rzeczy nie napisanych i echa lub powtórzenia tego, co już kiedyś przybrało kształt, odgłosy wydarzeń bieżących i sprawy przywołane z głębi lat, wrażenia i myśli, impresje i szkice świata widzialnego i duchowego. W tym szkicowniku jednak każdy rysunek jest wykończony i wyrazisty, choć nie każdy może godny ręki mistrza. Trzeba także patrzeć na "Poezje prozą" jak na pamiętnik doświadczeń i wrażeń wielkiego artysty, spisany pod koniec życia, gdy linia goryczy, rozczarowań, żalu i rezygnacji, jak zawsze gdy ją kreśli człowiek dojrzały i mądry, splata się z linią wdzięczności dla ludzi, zachwytu światem i nadziei, że dni i prace nie minęły nadaremnie. - z posłowia Pawła Hertza.

Wojciech Gołębiewski | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

Iwan Siergiejewicz Turgieniew (1818 – 1883) - jeden z głównych przedstawicieli rosyjskiego realizmu krytycznego, mistrz analizy psychologicznej. Wielki klasyk literatury rosyjskiej, niestety w Polsce mniej znany niż Tołstoj i Dostojewski. A szkoda. Teraz jest okazja poznania jego najkrótszej formy. Szczegóły, w umieszczonych na końcu "Uwagach", podaje tłumacz Paweł Hertz:
„...Poezje prozą stanowią formalną zdobycz literatury europejskiej pierwszych dziesięcioleci XIX weku. Nazwę tej zdobyczy: poezje prozą, utrwalili najpewniej znacznie później Francuzi. Wiąże się to.. ..z podtytułem…. ..zbiory Baudelaire’a „Le Spleen de Paris”. Zbiór ten pojawił si w roku 1869, a podtytuł brzmiał: Les petits poemes e prose. Wyraz: poeme, oznacza zarówno wiersz, jak poemat, trzeba więc było dorzucić przymiotnik: les petits poemes, aby z góry niejako określić rozmiar tych „drobnych” ...

boyaryshnya | 2014-08-22

Jeden z moich ulubionych cykli turgnieniewowskich. Czar słowem i nastrojem, balans między poezją a prozą... To nie autor a iluzjonista, łapie ulotne i przedstawia nam w rozkosznym kawałku. Czytając takie pozycje człowiek jest centymetr nad ziemią.

mota | 2016-10-18
Katarzyna Gumińska | 2016-01-24