Dwanaście krzeseł

Okładka książki Dwanaście krzeseł
Ilja IlfEugeniusz Pietrow Wydawnictwo: Biblioteka Polityki Seria: Współczesna Literatura Rosyjska klasyka
klasyka
Współczesna Literatura Rosyjska
Двенадцать стульев
Biblioteka Polityki
2010-01-01
1976-01-01
Jan Brzechwa, Tadeusz Żeromski
literatura rosyjska

Okładka książki Złote cielę t.1 Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 8,0
Złote cielę t.1 Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Złote cielę t.2 Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 8,0
Złote cielę t.2 Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Wielki kombinator Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 7,3
Wielki kombinator Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Zegary i ludzie Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 6,8
Zegary i ludzie Ilja Ilf, Eugeniusz...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pogoń za ukrytym w tytułowych krzesłach skarbem jako pretekst do wyśmiania absurdów komunistycznej Rosji oraz najgorszych ludzkich cech reprezentowanych przez galerię świetnie napisanych postaci. Stare, ale bardzo jare. Koniecznie.

6,5/10

Powieść napisana w 1928 roku, w okresie tzw. NEPu, czyli lekkiego poluzowania w gospodarce ZSRR, co widać po przykładach nieistniejącej tam przez następne 50 lat tzw. „prywatnej inicjatywy”. Ale nie to było – zapewne - celem autorów. Po pierwsze dostarczają niezłej rozrywki, a po drugie pokazują typowe ludzkie przywary, które posiadają wszyscy – zarówno „NEPmani”, komunistyczni urzędnicy jak i zwykli ludzie.
Niezależnie zatem od ustroju w ludziach zawsze ujawniają się takie negatywne cechy jak chciwość, strach, donosicielstwo, oszustwo, głupota, kumoterstwo, nepotyzm, niekompetencja, zawiść, skłonność do szantażu czy wykorzystania cudzej przymusowej sytuacji, złodziejstwo i nadużywanie stanowiska oraz przywłaszczanie powierzonego mienia, szczególnie publicznego.
Śmiech jest bardzo skuteczną bronią. Pozwala wiele rzeczy wykpić i nie zanudzić czytających. Autorom udało się to uczynić poprzez postać drobnego cwaniaczka, eks-kryminalisty Ostapa Bendera. Pojawia się znikąd, bez grosza przy duszy, a mimo to przez kilka miesięcy akcji funkcjonuje nie tyle znakomicie, ile po prostu skutecznie. Środki zdobywa niemal zawsze nielegalnie, ale na zasadzie „rabuj zagrabione”, czyli kosztem innych, większych oszustów czy złodziei, których czytelnikowi wcale nie jest żal (poza szachistami oczywiście). Wśród bardziej lub mniej nieuczciwych beneficjentów panującego systemu Bender czuje się jak ryba w wodzie. Dostosowuje się do sytuacji, ich słownictwa i metod działania.
Przedstawienie mechanizmów funkcjonowania ZSRR anno domini 1927 w dowcipny i sarkastyczny sposób to kolejna zaleta książki. W niektórych sytuacjach można odnieść wrażenie, że zmieniło się nazewnictwo i formalnie deklarowane wartości, ale ci sami ludzie (albo obdarzeni takimi samymi „zaletami”) ciągle zajmują te same miejsca, jak do pewnego czasu towarzysz Ostapa w poszukiwaniach - Hipolit Matwiejewicz Worobiennikow.
Dodatkowo epizodycznie pojawia się postać Nikifora Lapisa-Trubeckiego, od którego nazwiska wziął nazwę mój ulubiony białoruski zespół Lapis Trubieckoj (Ляпис Трубецкой), obecnie występujący pod nazwą Brutto oraz parę ciekawych powiedzonek.
Jednym słowem niezła dawka staromodnego i mocno aluzyjnego, ale dobrego humoru (bez żadnych wulgaryzmów – nie do pomyślenia w polskich „komediach” filmowych) podszyta ciekawym oraz zawsze i wszędzie zrozumiałym przesłaniem.

Że to przeszło radziecką cenzurę, to chyba jakiś przypadek... Się okazuje, że w tym cudownym tworze sowieckim, to od początku roiło się od złodziei i kombinatorów. Jeden tylko uczciwy się znalazł i to na samym końcu. Świetnie się bawiłam przy czytaniu, więc całkiem szczerze polecam :)

Książka ma niewątpliwie walory humorystyczne i edukacyjne, jednakże wyłącznie dla tych zainteresowanych historią codzienności Rosji Radzieckiej lat dwudziestych XX wieku. Pomimo, że jestem bardzo zainteresowany tym okresem w historii Rosji i szukam wiedzy o życiu w porewolucyjnych latach, to książka ta zestarzała się i forma narracyjna stała się trochę nazbyt anachroniczna.

Książka rewelacyjna za wyjątkiem zakończenia. Humor i satyra na wysokim poziomie. A przygody dwójki kombinatorów wręcz nieprawdopodobne. Polecam.

można pęknąć ze śmiechu

można pęknąć ze śmiechu

Kongenialne!- jakby powiedział wielki kombinator.
Przezabawna książka, przygoda, brawura i żart.

Kongenialne!- jakby powiedział wielki kombinator.
Przezabawna książka, przygoda, brawura i żart.

Śmieszna ale też i smutna . Polecam

Śmieszna ale też i smutna . Polecam