Psia odwaga

Wydawnictwo: Hachette
Beyound the Call of Duty
literatura faktu
Mila

Prawdziwe opowieści o psach, które w czasie wojny wykazały się niezwykłą odwagą i potrafiły poświęcić się dla ludzi, z którymi pracowały: - Treo, bohaterski labrador - saper, który podczas misji w Afganistanie ocalił życie wielu żołnierzom. - Smoky, malutki york, który zasłynął nie tylko jako najsympatyczniejsza maskotka wojskowa na Pacyfiku w 1943 roku, ale także wykazał się niezłomnym charakterem. - Antis, owczarek niemiecki, który podczas II wojny światowej razem ze swym panem, czechosłowackim lotnikiem, wziął udział w kilkudziesięciu misjach. - Tangye, przygarnięty podczas misji w Afganistanie labrador, który nie wiedział, co to strach. - Stubby, pokraczny bulterier, który podczas I wojny światowej towarzyszył żołnierzom w okopach, ostrzegając ich przed nalotami i toksycznymi gazami. To historie psów, które zasłużyły na miano wojennych bohaterów

Muminka | 2015-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 maja 2015

Często sięgam po książki w których bohaterami są psy. Dlatego też moją uwagę przykuł ten tom, w którym opisane są prawdziwe psy w służbie wojskowej i zasługi, jakimi się wsławiły w historii wojskowości. Książka udowadnia, że psy obecne były w większości konfliktów zbrojnych dwudziestego wieku. Sierżant Stubby brał udział w pierwszej wojnie światowej, dorobił się nawet statusu weterana. Wielu żołnierzy zawdzięcza mu swoje życie i zdrowie gdyż bezbłędnie wychwytywał moment użycia trujących gazów, w tym iperytu. Ostrzegał całą kompanię przed atakiem nieprzyjaciela, a także wielokrotnie jako maskotka oddziału odbywał loty z misją. Ten samolot, który miał go na pokładzie zawsze wracał nietknięty do bazy więc psiak zdobył ogromną popularność wśród walczących.
Poświęcenie Stubby'ego i innych czworonogów przynosiło siłom zbrojnym korzyści, a nade wszystko podnosiło morale walczących. ZOŁNIERZE MIELI o czym pisać do rodzin, a nie tylko raportować okrucieństwo wojny, paskudne rany...

Deutschland91 | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Psy w życiu ludzi od zawsze odgrywały ważną rolę. Jedne są od pilnowania posesji, inne służą policji do ścigania przestępców a ratownicze czworonogi pomagają odnaleźć rannych ludzi lub poszukują osób zaginionych. Psy przewodniki pomagają osobom niewidomym w poruszaniu się , te zwierzęta są również zatrudniane do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W tych sytuacjach chociaż same nie są tego świadome wykazują się prawdziwym poświęceniem i przyczyniają się do ocalenia życia wielu ludzi. Podobnie było w czasie wojny, w czasach niebezpiecznych czworonożni bohaterowie wykazali się ogromną odwagą i bohaterstwem.
To zbiór opowieści o pięciu niezwykłych psach, które zyskały miano wojennych bohaterów za sprawą swojego poświęcenia. Wzruszające historie o przyjaźni czworonogów z żołnierzami, psiej wierności i odwadze. Książka jest wspomnieniem osób o zwierzętach, które w tych ciężkich czasach niosły im pocieszenie i chociaż na chwilę pozwalały im zapomnieć o trwającym koszmarze.
Psia...

jjon | 2012-03-01
Przeczytana: 06 grudnia 2011

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. Czasem niejednego człowieka. Na ile zdają sobie sprawę z tego, że to, co robią, jest nie tylko wykonaniem polecenia po to, by zdobyć upragnioną smakołyk, czy wyrazić swą wdzięczność swojemu panu, lecz ogromną zasługą dla wielu ludzi? Czy mają świadomość, że ratują ludzkie życie?

Książka Psia odwaga to – jak wyjaśnia podtytuł – to pięć ‘niezwykłych opowieści o poświęceniu i bohaterstwie czworonogów’, które w czasach wojen i podwyższonego zagrożenia życia pomagały człowiekowi zapobiegać nieszczęściu większemu niż śmierć jednej osoby. „To historie psów żołnierzy, które zasłużyły na miano wojennych bohaterów”.

Pięć historii o psach i ich właścicielach, a może lepiej byłoby powiedzieć – i o ich przyjaciołach - którym przyszło żyć w niespokojnych czasach wojen, a zadanie, które przyniosło im spełnić w życiu różniło się od prostego zrobienia dobrego uczynku.

POLECAM:
- tym, którzy wierzą w psią mądrość
- tym,...

lidia2003 | 2014-07-24

Świetna, bardzo wzruszająca książka

Wiktoria | 2015-07-13

Świetne poruszające historie psów, które szczególnie się zasłużyły. Wielu żołnierzy zawdzięcza im swoje zdrowie i życie. Wzruszające historie o przyjaźni czworonogów z żołnierzami, psiej wierności i odwadze - uwielbiam takie książki :) Polecam.

angi1763 | 2018-01-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane