Psia odwaga

Hachette Polska
2011-07-11
2011-07-11
Michał Zacharzewski

Dwa labradory, bulterier, york oraz owczarek niemiecki to główni bohaterowie tej wyjątkowej książki. Książki, która opisuje jak istotny wpływ na ludzi, miały niektóre psy podczas pierwszej i drugiej wojny światowej oraz konfliktu w Afganistanie. Autorka przybliża historie pięciu wyjątkowych zwierząt, których głównym zadaniem było wyszukiwanie materiałów wybuchowych, wczesna reakcja na ostrzał artyleryjski i gazowy czy podnoszenie morale. Ci zwierzęcy bohaterowie (celowo o tym piszę bo część z nich została odznaczona zasłużonymi medalami) potrafiły wnieść odrobinę normalności podczas nienormalnych czasów. Co ciekawe autorka wplotła do książki elementy historyczne co uatrakcyjnia czytanie. Szkoda, że nie ma żadnych zdjęć ale jak się poszpera na internecie to można odnaleźć zdjęcia tych wyjątkowych zwierząt. Polecam.

Idealna pozycja dla każdego miłośnika psów!
Poznajemy tutaj 5 niezwykłych psów i ich niewyobrażalnych historii:
Treo, dzielny labrador saper, który służył podczas misji w Afganistanie.
Smoky, malutki york, który okazał się psiakiem o niezłomnym charakterze i wielkiej odwadze.
Antis, owczarek niemiecki, jeden z niewielu psów lotników.
Tangye, kolejny żywiołowy bohater z Afganistanu.
Stubby, pokraczny bulterier, weteran I wojny światowej.
Książkę czyta się z zapartym tchem, bo to, co te psy wyczyniają, przechodzi wszelkie wyobrażenie. Plusem krótkich historii, w porównaniu do np. historii z „Marley i ja” jest to, że nie zdążę się za bardzo przyzwyczaić do tych psich bohaterów. A książki o psach mają to, że te psiaki zawsze na koniec umierają. I oczywiście te pozycje to wyciskacze łez. Czy to jakiś chwyt marketingowy? Jeśli tak to niech go zmienią...
Serdecznie polecam tę pozycję wszystkim, których interesują psie losy!

Idealna pozycja dla każdego miłośnika psów!
Poznajemy tutaj 5 niezwykłych psów i ich niewyobrażalnych historii:
Treo, dzielny labrador saper, który służył podczas misji w Afganistanie.
Antis, owczarek niemiecki, jeden z niewielu psów lotników.
Tangye, kolejny żywiołowy bohater z...

2030

Często sięgam po książki w których bohaterami są psy. Dlatego też moją uwagę przykuł ten tom, w którym opisane są prawdziwe psy w służbie wojskowej i zasługi, jakimi się wsławiły w historii wojskowości. Książka udowadnia, że psy obecne były w większości konfliktów zbrojnych dwudziestego wieku. Sierżant Stubby brał udział w pierwszej wojnie światowej, dorobił się nawet statusu weterana. Wielu żołnierzy zawdzięcza mu swoje życie i zdrowie gdyż bezbłędnie wychwytywał moment użycia trujących gazów, w tym iperytu. Ostrzegał całą kompanię przed atakiem nieprzyjaciela, a także wielokrotnie jako maskotka oddziału odbywał loty z misją. Ten samolot, który miał go na pokładzie zawsze wracał nietknięty do bazy więc psiak zdobył ogromną popularność wśród walczących.
Poświęcenie Stubby'ego i innych czworonogów przynosiło siłom zbrojnym korzyści, a nade wszystko podnosiło morale walczących. ZOŁNIERZE MIELI o czym pisać do rodzin, a nie tylko raportować okrucieństwo wojny, paskudne rany towarzyszy i ponure incydenty z walki z wrogiem.
Wśród bohaterów mamy labradora z Afganistanu, pomagającego rozbrajać i wykrywać miny i inne pociski czy niewypały, owczarka niemieckiego z Francji, który stal się oddanym kompanem czeskiego lotnika i odbył ponad trzydzieści lotów bojowych. Został nawet uhonorowany angielskimi odznaczeniami za wierną służbę, Smoky'ego, yorka który walczył na Pacyfiku jak równy z równym i wlewał otuchę w serca żołnierzy, pokazując jaki tkwił w nim duch wielkiego wojownika. Bezpretensjonalna, ciepła i momentami porywająca historia wielu zasłużonych psów jest konieczną lekturą dla wszystkich ich miłośników. Pokazuje, jak wielkoduszne i bezinteresowne potrafią być psy, dowodzą ich żywej inteligencji i lojalności. Aż chciałoby się następnego tomu

Psy w życiu ludzi od zawsze odgrywały ważną rolę. Jedne są od pilnowania posesji, inne służą policji do ścigania przestępców a ratownicze czworonogi pomagają odnaleźć rannych ludzi lub poszukują osób zaginionych. Psy przewodniki pomagają osobom niewidomym w poruszaniu się , te zwierzęta są również zatrudniane do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W tych sytuacjach chociaż same nie są tego świadome wykazują się prawdziwym poświęceniem i przyczyniają się do ocalenia życia wielu ludzi. Podobnie było w czasie wojny, w czasach niebezpiecznych czworonożni bohaterowie wykazali się ogromną odwagą i bohaterstwem.
To zbiór opowieści o pięciu niezwykłych psach, które zyskały miano wojennych bohaterów za sprawą swojego poświęcenia. Wzruszające historie o przyjaźni czworonogów z żołnierzami, psiej wierności i odwadze. Książka jest wspomnieniem osób o zwierzętach, które w tych ciężkich czasach niosły im pocieszenie i chociaż na chwilę pozwalały im zapomnieć o trwającym koszmarze.
Psia odwaga to książka w której każdy znajdzie coś dla siebie. Wspomnienia o bohaterskich psach - jak najbardziej, opowieści z historią w tle też tu się znajdują, miłośnicy niesamowitych historii też nie mają na co narzekać.
Mnie ta książka bardzo ujęła. Może to nie jest literatura,która zyskała miano arcydzieła , ale czy to ważne? Wszystkie te historie miały miejsce naprawdę , a czworonożni bohaterowie zostali wielokrotnie nagradzani i są upamiętniani do dziś. To jedna z tych historii obok której nie sposób przejść obojętnie. Porusza czytelnika i w wielu sprawach skłania do refleksji.Ta opowieść już zostanie we mnie na zawsze. Będę do niej powracać.

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. Czasem niejednego człowieka. Na ile zdają sobie sprawę z tego, że to, co robią, jest nie tylko wykonaniem polecenia po to, by zdobyć upragnioną smakołyk, czy wyrazić swą wdzięczność swojemu panu, lecz ogromną zasługą dla wielu ludzi? Czy mają świadomość, że ratują ludzkie życie?

Książka Psia odwaga to – jak wyjaśnia podtytuł – to pięć ‘niezwykłych opowieści o poświęceniu i bohaterstwie czworonogów’, które w czasach wojen i podwyższonego zagrożenia życia pomagały człowiekowi zapobiegać nieszczęściu większemu niż śmierć jednej osoby. „To historie psów żołnierzy, które zasłużyły na miano wojennych bohaterów”.

Pięć historii o psach i ich właścicielach, a może lepiej byłoby powiedzieć – i o ich przyjaciołach - którym przyszło żyć w niespokojnych czasach wojen, a zadanie, które przyniosło im spełnić w życiu różniło się od prostego zrobienia dobrego uczynku.

POLECAM:
- tym, którzy wierzą w psią mądrość
- tym, którzy nie wierzą w psią mądrość
- miłośnikom psów - lektura obowiązkowa
- tym, którzy lubią naprawdę niesamowite historie.

Książka Psia odwaga...

Świetna, bardzo wzruszająca książka

Świetna, bardzo wzruszająca książka

Świetne poruszające historie psów, które szczególnie się zasłużyły. Wielu żołnierzy zawdzięcza im swoje zdrowie i życie. Wzruszające historie o przyjaźni czworonogów z żołnierzami, psiej wierności i odwadze - uwielbiam takie książki :) Polecam.

Idealna książka dla każdego miłośnika psów.

Idealna książka dla każdego miłośnika psów.

• Literatura faktu
  • Zwierzęta
  • Psy
  • Pamiętniki , autobiografie

Dodaj cytat z książki Psia odwaga