Żyjący z wilkami

Wydawnictwo: W.A.B.
The Man Who Lives with Wolves
wilki
literatura faktu

Shaun Ellis spędził dwa lata w lasach Dakoty Północnej. Jego celem było dołączenie do watahy żyjących na wolności wilków, ale zanim mu się to udało, przez rok uczył się żyć jak zwierzę: nie rozmawiał z ludźmi (zostawiał tylko wiadomości w skrzynce kontaktowej), łowił, zrywał i wykopywał pożywienie, które następnie jadł na surowo. Gdy po bolesnej inicjacji dołączył wreszcie do stada, został przez zwierzęta uznany za swojego. Przez kolejny rok był członkiem stada, wprawdzie postawionym najniżej w hierarchii, ale miał możliwość obserwowania codziennego życia tych drapieżników z tak bliska, jak jeszcze nikt dotąd. Poznawał ich zwyczaje, więzi społeczne, sposoby polowania i rytuały godowe oraz język. Ta nieprawdopodobna książka jest nie tylko opowieścią o wilkach, o człowieku-wilku (jak określały Ellisa media) i o wielu osobach, które umożliwiły mu realizację jego planu - na przykład o Indianach z plemienia Nez Percé - ale też o potędze ludzkich marzeń i równie silnej więzi z naturą.

Wilki [...] zyskały szacunek jako wspaniali towarzysze łowów, przypisywano im też moc mistyczną i magiczną. [...] Kiedy jednak człowiek przeistoczył się z myśliwego-zbieracza w rolnika, a wilki zaczęły polować na jego trzodę, dotychczasowy bohater rychło zmienił się w czarny charakter. Wilki demonizowano, prześladowano i zabijano, co w wielu miejscach doprowadziło do całkowitego ich wytępienia. Choć zagrożone jako gatunek, w pewnych krajach wciąż są obiektem polowań i wciąż uchodzą za przerażające bestie [...].
(fragment)

Shaun Ellis od piętnastu lat zgłębia relacje panujące w wilczych watahach. Języka tych zwierząt uczył się w rezerwacie w Idaho, gdzie mieszkają Indianie Nez Percé (Przekłute Nosy). Twierdzi, że to oni przekazali mu niektóre tajemnice związane z wilkami. Resztę wiedzy posiadł sam. [...] Dzięki znajomości wilczego języka Shaun odkrył, dlaczego te drapieżniki uparcie atakują zwierzęta hodowlane. [...] Sposobem na nie może być emitowanie nagrań z wyciem wilków, informujących, że ten teren jest zajęty. Takie nagranie Shaun podarował rolnikowi z Będziszewa, któremu wilki zabijały cielęta. Poskutkowało.
„Focus"

Ellis szczegółowo opisuje zdumiewającą dyscyplinę życia wśród wilków. [...] Opowiada swobodnie i potoczyście, a jego doświadczenia są prawdziwym objawieniem - chodzi przecież o zwierzęta kojarzone zwykle ze strachem i zajadłą złością.
„The Publishers Weekly"

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

Beata | 2019-07-20
Przeczytana: 11 lipca 2019

Muszę przyznać, że jestem pełna podziwu dla autora książki, który dla wilków poświęcił, dosłownie, całkiem sporo lat życia. Żył z nimi i według ich zasad. Niektóre jego opowieści wydają się nieprawdopodobne! Książka dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o życiu i zwyczajach wilków.

żabot | 2019-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2019

Po lekturze mam bardzo mieszane uczucia. Na początek te pozytywne.
Książka świetnie napisana, czyta się płynnie, szybko, kolejne strony wciągają coraz bardziej. O warstwie przyrodniczej większość osób już pisała – dostajemy wiarygodną, osobistą opowieść o wilkach człowieka, który (jak nikt chyba przed nim) poznał życie watahy od środka. Pod tym względem to niewątpliwie wielka gratka dla miłośników przyrody a zwłaszcza wilków. Psów zresztą tez, bo to, co opisuje Ellis (a właściwie Junor wg opowieści Ellisa) odnosi się w równym stopniu do naszych domowych pupili, o czym niejednokrotnie się w książce wspomina. Dostajemy historię człowieka, który swoją pasję praktycznie doprowadził do absurdu. Jest jednak w książce druga warstwa, wcale nie fascynująca. Gorzka, bolesna i irytująca. I o tym jakoś w opiniach mało kto wspomina. Ja osobiście odczytywałem książkę właśnie przez pryzmat tej drugiej warstwy. Od początku widziałem w książce opowieść człowieka, który w swojej pasji zatracił się...

Danuta | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

"Żyjący z wilkami" - opowieść człowieka, który zdecydował się pójść do wilków, poznać je i zrozumieć.
Został przyjęty do watahy dzikich wilków w górach Idaho, przez pewien czas żył z nimi i tak jak one. Doświadczył wspólnoty jaką daje stado, zadał kłam twierdzeniu, że wilki to bezlitosne bestie.
Dzięki swym doświadczeniom pomógł polskiemu rolnikowi odsunąć zagrożenie ze strony wilków.
Książka dla tych, co chcą zrozumieć naszych braci mniejszych i nas samych. I dla tych co nie mogą pojąć zachowania swego psa ....

ryfkak | 2018-01-24

Genialna książka :)

Szymon_Gwiazda | 2017-12-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Są ludzie, jak Jacques Mayol z "Wielkiego błękitu", jak Tristan Ludlow z "Wichrów namiętności", którzy żyją na pograniczu dwóch światów. Ludzkiego i tego drugiego - świata zwierząt, duchów i przyrody. Taki też jest Shaun Ellis, strażnik wilków, żyjący pomiędzy ich światem i naszym.

Człowiek, który dwa lata spędził z watahą dzikich wilków w Idaho, żyjąc z nimi, polując, jedząc to, co one, i nie odzywając się ani słowem. Człowiek, który poświęcił niemal całe życie wilkom, żeby je zrozumieć, żeby pomóc dzikim wilkom zrozumieć człowieka, tak żeby oba gatunki mogły znów żyć obok siebie.

Shaun Ellis nie jest badaczem ani naukowcem. Przeciwnie naukowcy go raczej nie lubią, bo nie uznają jego metod. Ale są skuteczne. Udało mu się wychować młode wilki, które odrzuciła matka, tak żeby nadal pozostały dzikimi wilkami. Udało mu się zrozumieć, jak funkcjonuje wataha, jakie znaczenie mają ślady zapachowe i wycie (inne dla każdego osobnika, i zależne od sytuacji i celu komunikacji, jak mowa u...

Mateusz | 2017-09-14

Bardzo szybko połknięta książka.Jedna z lepszych jakie w życiu czytałem.Niezwykle ciekawa postać głównego bohatera.Warto przeczytać bo to niezwykła historia o miłości do wilków i natury.

joaśka | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

Hm.. jakby to zrobić, aby - tak jak Shaun Ellis - stać się częścią watahy, a nie doznać uczucia strachu, podgryzania i niespodziewanych ataków? ;) Wilki (jakże niesłusznie!) były i są symbolem zła, którym można straszyć dzieci. Ponieważ wilki są w jakimś stopniu podobne do owczarków niemieckich (które preferuję) to mam do nich sentyment. Po przeczytaniu tej książki moja sympatia i podziw dla tych mądrych zwierząt utwierdziły się. Wielki szacunek dla S. Ellisa, który w zamian za wszelkie niedogodności i koszty ucieczki od cywilizacji powiększył naszą wiedzę o wilkach.
Jedyne zastrzeżenie dotyczy obsesyjnie stosowanego zwrotu (w różnych kombinacjach) "myślałam, że już po mnie" :/ Nie wiem, czy to słabość tłumacza czy też autora, ale za n-tym razem zamieniałam się w waderę ;)

nerucia | 2017-03-25
Na półkach: Przeczytane, Zwierzęta
Przeczytana: 25 marca 2017

Ciekawa książka, która ukazuje inne oblicze wilka. Pokazuje ile poświęcenia trzeba włożyć w to aby dowiedzieć się czegoś prawdziwego o zwierzętach, a nie tylko z cyferek i danych naukowy (są one potrzebne, ale nie można się sugerować tylko nimi).

Bazyli Venosta | 2017-03-18

Historia i legendy znają fenomen tzw. „dzikich dzieci” wychowanych przez wilki, psy, małpy lub niekiedy też inne stworzenia i żyjących wśród nich czasem przez wiele lat, w zupełnej izolacji od ludzi. We wszystkich tych przypadkach chodziło jednak o dzieci porzucone, zagubione, osierocone lub zaniedbane, tak więc takie, które w swym położeniu znalazły się nie z własnego wyboru.

Shaun Ellis (ur. 1964) jest prawdopodobnie pierwszym w historii człowiekiem, który świadomie i nieprzymuszony do tego dołączył do wilczej watahy i spędził w niej ponad rok życia. Swoją historię opowiada w autobiograficznej książce Żyjący z wilkami napisanej z pomocą dziennikarki Penny Junor (ur. 1949).

Nazwisko S. Ellisa znane było już wcześniej widzom National Geographic Channel, Animal Planet i BBC, które wyemitowały dostępne również w polskiej wersji językowej seriale i filmy dokumentalne, których był on bohaterem (1). S. Ellis jest również autorem kilku innych, nieprzetłumaczonych dotychczas na język...

Kinga | 2017-01-17
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Dla miłośników zwierząt będzie balsamem na sercu.