Życie z Merlem

Wydawnictwo: Galaktyka
Merle's door
978-83-7579-032-0
Joanna Bożek

Merle i Ted odnaleźli się na pustyni w stanie Utah. Merle był psem w wieku około dziesięciu miesięcy, zmuszonym samemu walczyć o swój byt i szukającym kogoś, komu mógłby oddać swoje serce. Ted miał lat czterdzieści jeden, lubił pisać o zwierzętach i właśnie rozglądał się za szczeniakiem, którego mógłby wychować na prawdziwego druha. Zabawna, fascynująca i czuła książka Życie z Merlem jest wzruszającą historią miłosną, która przekonuje, że partnerstwo pomiędzy psem i człowiekiem może przeistoczyć się w związek silniejszy niż można to sobie wyobrazić.

Czytałam tę książkę już dawno. Cudowna autobiografia ukazująca niezwykłą więź, która rodzi się między człowiekiem i psem, miłość bezwarunkową i piękną. Nie mogłam przebrnąć przez ostanie strony tej książki, podchodziłam do niej kilka razy, ponieważ miałam oczy zalane łzami. Chyba żadna z przeczytanych dotąd książek mnie tak nie wzruszyła. Polecam!

Joanna Bożek | 2010-02-03
Przeczytana: 2009 rok

Rewelacja - połączenie przyjemności i nauki w jednym ciekawe wstawki na temat historii psów i nie tylko.

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 30 czerwca 2008

Około sto trzydzieści pięć tysięcy lat temu, no… mniej więcej, ale przecież o głupie kilkadziesiąt tysięcy lat w te lub tamte spierać się nie będziemy, najodważniejszy ze sfory wilk, albo szakal – tego się już pewnie nigdy nie dowiemy – przekroczył magiczny dotąd i niedostępny dla zwierząt krąg ludzi siedzących przy ogniu, spojrzał w oczy temu, czyj pot zalatywał przetworzoną metabolicznie gazelą czy inną dziczyzną i przekazał wzrokiem sygnał i informację: jestem twoim psem…

Tak było przed wiekami, a teraz?

Miejsce i czas spotkania: pustynia w stanie Utah, koniec XX wieku.
Uczestnicy spotkania: Merl – bezpański, wiek około dziesięciu miesięcy, niezależny, potrafiący przeżyć samodzielnie na pustyni, samotny i Ted – czterdzieści jeden lat, niezależny finansowo, miłośnik wędrówek, wspinaczek, sportów ekstremalnych, sztuki przetrwania i zwierząt, wyruszający właśnie wraz z przyjaciółmi na kilkudniowy spływ po rzece San Juan.

Kiedy Merl pojawił się w światłach terenowego pick-upa,...

Octopus | 2016-05-11
Przeczytana: 10 maja 2016

Sięgając po tę książę myślałam, że będzie to kolejna miła i lekka lektura typu "ja i mój zwierzak".
Teraz wiem, że bardzo się pomyliłam :-), autor szerze opowiedział historię kilkunastu lat swojego wspólnego życia z czworonożnym druhem.
Bardzo cenne jest to, iż pozycja ta zwiera wiele informacji dotyczących m.in. pochodzenia Canis familiaris, zachowań wilków, nawyków dzikich psów, wplecionych w główny wątek przygód (życia) Merla.
Wspaniale, że są na świecie takie miejsca jak Kelly, gdzie nie ma parkanów i płotów, a psy mogą swobodnie biegać, nie stresując przy tym nikogo, a ludzie są tolerancyjni i wyrozumiali.
Bardzo poruszył mnie opis starzenia się i związanych z tym chorób oraz ostatecznego odchodzenia Merla. Ileż pracy, cierpliwości, pomocy i uczuć włożył Ted w umożliwienie spokojnego i bezbolesnego przejścia Merla do krainy wiecznych łowów.
Oby każdemu z nas w tych ostatecznych chwilach towarzyszył Taki Przyjaciel.

Bosy | 2013-12-17
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Każdy, kto posiadał psa i traktował go jak członka rodziny zrozumie to, co chciał przekazać autor książki, Ted Kerasote. I nie chodzi tu o to by pies był zabawką, maszyną agresji lub podporządkowanym.
Ted i Merle poznali się przypadkowo, można by powiedzieć, że trafili na siebie podczas swojej wędrówki. Każdy z nich miał za sobą własny bagaż przeżyć. Relacje jakie się między nimi wytworzyły, bezgraniczna miłość i zrozumienie między nimi, stworzyły tę książkę taką, a nie inną. Uczyli się siebie nawzajem, poznawali się, tworząc w końcu niesamowitą parę partnerów.
Bardzo wzruszająca i fascynująca treść, dająca dużo do myślenia. Cała historia przepleciona jest badaniami i dowodami różnych naukowców, którzy podejmowali próby wyjaśnienia zachowań zwierząt. Ted i Merle w swoich działaniach często podważają te badania.
Książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie. gdyby 90% właścicieli psów i innych zwierząt zachowywali się tak jak Ted, to na pewno nie potrzeba by było tylu schronisk dla...

qbard | 2013-11-20

Książka, która wzrusza. Autor ratuje bezdomnego psiaka i umożliwia mu życie do końca czyli śmierć ze starości. Pies ma wspaniałe życie, kochającego pana oraz masę przyjaciół wśród psów i ludzi. Ta historia rozmiękczy każde serce.

Korenia | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Książkę dość długo czytałam, sama nie wiem dlaczego. Na pewno nie dlatego że była nudna, bo zupełnie nie była.
Bardzo mądra, niesamowicie wzruszająca. Autor posiada ogromny talent przelewania emocji na papier, przez co wylałam tonę łez przy ostatnich dwóch rozdziałach. Ted Kerasote trochę inaczej patrzy na psa, niż zwykły właściciel psa - na pewno w polskich realiach nie można by było pozwalać psu biegać bez opieki, jest zbyt wielu ludzi, którym zwierzak by przeszkadzał... Zdecydowanie warto przeczytać :)

Stokrotka | 2016-06-19

Piękna książka o życiu, przyjaźni i miłości Teda i psa Merla. Wspaniale opisana historia od czasu znalezienia psa /miał 8 miesięcy/ do końca jego życia. Psia bezgraniczna miłość, oddanie Teda i ogromna znajomość psiej psychiki. Gdyby tak wszyscy właściciele czworonogów rozumieli psią naturę, na pewno schroniska dla zwierząt nie byłyby przepełnione. Polecam przeczytanie tej książki.

Kokos | 2013-10-31

Czytałam tę książkę już jakiś czas temu, ale wciąż pozostaje w mojej pamięci, bo była ciekawa i sporo się z niej dowiedziałam. To nie są proste wspomnienia o swoim zwierzaku, autor uwzględnił tutaj bardzo wiele informacji na temat życia psów, ich zachowań, a także pochodzenia (więc są też informacje o wilkach i innych psowatych). Oczywiście sporo tam też zwykłych spekulacji autora i jego wniosków na podstawie obserwacji tylko tego jednego, konkretnego psa. Nie wszystko będzie pasowało do każdego czworonoga (zwłaszcza np. psiaków mieszkających w blokach, które nie mają do "zwiedzania" takich obszarów jak Merle). Niemniej wciąż dostajemy sporą dawkę ciekawostek. I sama historia właściciela i jego psa też jest ciekawa i barwna, dobrze się ją czyta.

laris | 2015-08-12
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

To jedna z moich ulubionych książek. Zawsze chętnie do niej wracam i od nowa przeżywam przygody z Merlem i jego właścicielem. Choć czytałam ją wiele razy, to wciąż jest dla mnie pasjonująca i wyjątkowo wzruszająca. Szczerze polecam każdemu!