Pies, który uratował mi życie

Okładka książki Pies, który uratował mi życie Isabel George
Okładka książki Pies, który uratował mi życie
Isabel George Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Niesamowite historie reportaż
reportaż
Niesamowite historie
The dog that saved my life
Hachette Polska
2010-01-01
2010-01-01
Michał Zacharzewski
pies wojna

Przyciągnęła moją uwagę okładką - żołnierz przytulający się do psa. Opis na okładce również ciekawy - historie bohaterskich psów. Ale sama książka autorce nie wyszła, choć potencjał był duży. Książka składa się z 5 historii, ale może za dużo ich właśnie, może za mało o samych psach lub ich przyjaciołach, może za dużo historii (bo autorka dodawała wyjaśnienia o danym konflikcie zbrojnym),a może zabrakło po prostu fachowca-pisarza, który potrafił wciągnąć w te historie. W każdym razie - choć lubię książki o zwierzętach - w tej mnie nie urzekła żadna z tych historii, choć na pewno były warte zapisania i pamięci o żołnierzach i ich psach.

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Należę do pokolenia, które wychowało się na "Czterech pancernych" - serialu emitowanym przez telewizję przy okazji wszystkich ferii, wakacji czy przerw świątecznych. Jako dziecko wzruszałam się losami Szarika, który był dla mnie prawdziwym bohaterem wojennej niedoli. Powieść "Pies, który uratował mi życie" autorstwa Isabel George wydana przez wydawnictwo Hachette w serii "Niesamowite historie" opowiada właśnie o takich psich bohaterach, które towarzyszyły żołnierzom podczas wojen niemal na wszystkich frontach. Jest to świadectwo poświęcenia, lojalności i bezwarunkowej miłości tych oddanych i wiernych czworonogów. Te oparte na prawdziwych wydarzeniach relacje są hołdem złożonym czworonożnym bohaterom, o których zapomniał świat.

Autorka wybrała do swojej książki pięć przejmujących opowieści. Dzięki temu mamy okazję poznać Gandera - nowofundlanda z Kanady, który towarzyszył batalionowi Królewskich Strzelców w walkach z Japonią na Dalekim Wschodzie. Możemy podziwiać suczkę Judy rasy pointer angielski, która pływała na okrętach marynarki wojennej do czasu, gdy razem ze swoim opiekunem trafiła do obozu i ostatecznie została uznana za jeńca wojennego. Dla labradora o imieniu Cezar wojna w Wietnamie była okazją do tropienia śladów obecności wroga na terenie dżungli. Mały, przyjazny kundel o imieniu Rat przynosił radość żołnierzom i niejednokrotnie ryzykował dla nich swoje życie podczas konfliktu w Irlandii Północnej. Pies przez wiele lat służył w armii brytyjskiej i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Niezwykła labradorka Bonnie była wyszkolona do szukania broni i ładunków wybuchowych. Pomagała żołnierzom podczas wojny w Bośni, a potem w Iraku.

Pięć odmiennych historii i pięcioro psich bohaterów, którzy nie zawahali się by chronić swoich opiekunów oraz wszystkich tych, z którymi przyszło im służyć. Te psy z ogromnym poświęceniem ratowały ludzi i z narażeniem życia atakowały nieprzyjaciół. Przebywały w ciężkich warunkach, często głodne i spragnione, ale zawsze wierne i oddane. Prawdziwi zaufani przyjaciele.

Warto sięgnąć po powieść Isabel George, aby uświadomić sobie, że zwierzęta, a w tym wypadku psy, odgrywały ważną rolę w historii. Niestety dziś się o nich zapomina, choć temat ten jest interesujący i wart uwagi. Zastanawiam się tylko jak autorce udało się napisać takie suche relacje z tak dramatycznych wydarzeń - opowieści oparte na faktach kompletnie pozbawione emocji. To jest moim zdaniem największy minus tej książki. Gdyby nie fakt, że uwielbiam psy i moja wyobraźnia sięga daleko, to być może niewiele by mnie to obeszło. A szkoda...

Tym bardziej zachęcam do lektury, bo to przecież historia i fakty, które dobrze byłoby poznać.

Na półkach: , , , , , ,

W książce są opisane losy pięciu psów, które pomagały żołnierzom w czasie wojny. Wszystkie były różnych ras i walczyły w różnym czasie, ale połączyło je jedno: poświęcenie dla ludzi. Pozycja ta bardzo mnie zaciekawiła, bo lubię historie, które są poświęcane zwierzętom, autorka ma lekki i przyjemny styl dzięki czemu książkę czyta się naprawdę szybko i z zaciekawieniem. Bardzo rzadko mówi się o cierpieniach zwierząt w czasie wojen, a przecież wiadomo, że one także były poszkodowane. Dlaczego dałam ocenę bardzo dobrą a nie rewelacyjną?
Ponieważ w historii opisującej losy psa Cezara brakowało mi konkretnego zakończenia jak dalej potoczyły się jego losy, czy przeżył wojnę? To wspomnienie zostało spisane jakby na szybko i zostało niedokończone. Dlatego pozostał pewien niedosyt. Mimo tej wady ta książka jest ciekawym zbiorem, gdzie w przeciwieństwie do nudnych podręczników do historii, które często są pisane usypiającym językiem znajdziemy tu wspomnienia ludzi, którzy na własnej skórze odczuli czym jest wojna. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie, zainteresowani historiami wojennymi, losami psów. Dodam też, że bardzo lubię okładki książek z tej serii a okładka "Pies, który uratował mi życie" wyjątkowo chwyciła mnie za serce.

Książkę pt. "Pies, który uratował mi życie" przeczytałam tylko do połowy. Mogę podzielić akcję na dwie części: pierwsza - ciekawe opowiadania o wiernych człowiekowi psach, wzruszające, przyjemne (ocena 7☆/10☆); druga - historyczne, dla mnie niezwykle nudne sceny wojny (ocena 2☆/10☆). Jeżeli ktoś interesuje się historią i zwierzętami - dla niego lektura idealna.

Piękna i urocza książka prawdziwa przyjaźń pieska i to bezwarunkowa do człowieka.
Pełna uroku, ciepła wzruszająca jestem miłośniczką psów kochane, mądre, wierne to zwierzęta kochają całym sercem, oddane bardzo.
Prawdziwa,cudowna naprawdę historia gdy ją czytałam aż się wzruszyłam, a czytałam ją będąc w sanatorium pokochałam tą książkę i pieska wyjątkowego bohatera, który był ze swoim panem zawsze.
Polecam bo warto przeczytać!!!

Idea książki bardzo fajna, jednak język dość ubogi, nie czułam pożądanej 'atmosfery' czytając tę książkę. Warto ją przeczytać, pewne rzeczy mnie zaskoczyły - jak to traktuje się psich wojskowych...

nic dodac nic ujac

nic dodac nic ujac

Oczekiwałam książki w której znajdę ciekawe historię psów i ich bohaterskich czynów-owszem książka zawierała takowe opisy,ale głównie autorka skupiła się na historii i opisie wojen co kompletnie nie ma nic wspólnego z tytułem...rozczarowałam się

2041

Ta książka to zdecydowanie NIE jest literatura wysokich lotów. Jest to jednak pozycja wzruszająca i poruszająca.
Polecam miłośnikom psów.

Polecam miłośnikom psów.

Czytałam tę książkę z perspektywy dogoterapeuty, aby móc wykorzystać ją w dogoterapii. Piękna i wzruszająca książka pokazują, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka nawet kosztem życia. Polecam tę lekturę wszystkim miłośnikom psów.

• Zwierzęta
  • Literatura faktu
  • 2011

Dodaj cytat z książki Pies, który uratował mi życie