Esti Kornél
literatura węgierska, XX w.
black_hole

Początek XX wieku. Kornel Esti, podstarzały poeta i prozaik wyrusza pociągiem do Berlina w celu ogłoszenia cyklu wykładów. Ta podróż będzie także przypomnieniem jego młodości, kiedy to podróżował nad Adriatykiem...

źródło opisu: Opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gapcio | 2015-01-11

Znakomity testament literacki i człowieczy.
Oto co zdolny jest wyciągnąć z rzeczywistości umysł wrażliwy.
"Kornel Esti" to pochwała życia i jego różnorodności. Przybiera ona postać zbioru epizodów na poły autobiograficznych, luźno powiązanych osobą głównego bohatera i przedzielonych dla równowagi cezurą czasową. Z otaczającego nas bogactwa i chaosu wybiera Kosztolanyi jeden detal, koncentruje się na nim i buduje wokół niego wciągającą historię. Ma zmysł obserwacyjny, dysponuje bogatym arsenałem środków stylistycznych (w końcu był również, a może przede wszystkim, poetą) i stopniowo układa barwną mozaikę zdarzeń oraz charakterów.
Kilka bardziej psychologizujących opowiadań przypomina trochę historyjki Moravii ze znakomitego zbioru "Rzecz jest tylko rzeczą". Porównanie wypada jednak na korzyść Kosztolanyego, który swobodnie nadaje swej prozie aspekt wielowymiarowości.
Z "Kornela Estiego" przebija mądrość, znajomość ludzi, szczerość pisarska oraz niekiedy subtelny, innym razem...

Bartosz Ejzak | 2018-09-17

Świetna książka. Proza nieco eksperymentalna, fragmentaryczna, mocno absurdalna. Pisarz dorównuje talentem oraz kunsztem Virginii Woolf i Williamowi Faulknerowi. Gorąco polecam miłośnikom literatury pięknej.

Kasia | 2018-01-19
tytuswalus | 2017-12-18