Rodzina Tótów. Gloria

Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Tótek. Gloria
anna

"Rodzina Tótów" to groteska, której akcja rozgrywa się podczas ostatniej wojny w małej wiosce węgierskiej. Na przykładzie konfliktu między rodziną Totów a przebywającym u nich w gościnie dowódcą ich syna, walczącego na froncie, autor ukazuje mechanizm tyranii i ulegania jej. "Gloria" przedstawia dzieje młodej zakonnicy, która po zlikwidowaniu klasztorów na Węgrzech próbuje przystosować się do...

"Gloria" przedstawia dzieje młodej zakonnicy, która po zlikwidowaniu klasztorów na Węgrzech próbuje przystosować się do życia świeckiego i nieustannie narażona na "grzeszne pokusy", ulega im w końcu w sytuacji zgoła nieoczekiwanej.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1975

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kamasz | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Syn Tótów przysyła z frontu list, w którym oznajmia, że w gościnę do nich przyjedzie major. Specyficzny to człowiek, lecz rodzina w trosce o bezpieczeństwo syna, podporządkowuje życie wygodzie pana majora. Problem w tym, że całkowita zmiana spowodowana jest wybiórczością listonosza, który nie chcąc niepokoić Tótów przynosi im jedynie dobre wieści, a złe niszczy...

István Örkény "zapuszcza sondę między sferę stosunków władzy a mieszkańców". Kiedy działania i nawyki majora spowodują prawie rozpad rodziny (ojciec nie wytrzymuje zmian), dochodzi do sytuacji krytycznej. Tót walczy ze swoim organizmem poświęcając się dla syna, tymczasem major doskonale się bawi i odpoczywa od frontu. Finał zmagań mimo wszystko zaskakuje.

Zaiste, blisko leży Örkény dramaturgii Mrożka, jakby flirtując z teatrem absurdu. Tymczasem groteska niebezpiecznie blisko zbliża się do prawdopodobieństwa, niepokoi realizmem. Bohaterowie nie próbują podnieść sprzeciwu, akceptują los, ale zostaje przekroczona pewna...

Iwona Osika | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

O ile "Rodzina Tótów" mi się niesamowicie podobała, o tyle "Gloria" mnie nie przekonała jakoś szczególnie. Brakowało mi czegoś w tej historii od samego początku do końca.

chupsh | 2015-08-21
Na półkach: Przeczytane, Wegierskie
Przeczytana: 21 marca 2014

dla kogos kto nie jest obeznany z wegierska literatura moze byc sporym zaskoczeniem.

Nat17 | 2017-11-05
SundaySmile | 2017-02-08