The Tree of Man
Powieść australijska, 20 w.
imie

"Drzewo człowiecze" jest jednym z wcześniejszych utworów White'a, ukazało się jednak dopiero w szesnaście lat po jego debiucie prozatorskim, jako dzieło pisarza już w pełni dojrzałego, i przyniosło mu pełny sukces. Krytycy zaliczają je do "współczesnej klasyki" i uważają za monumentalną epopeję, godną pretendować do miana australijskiej "Księgi rodzaju". "Drzewo człowiecze" wraz z "Vossem" i "Wozem ognistym" tworzą właściwie trylogię.

"Drzewo człowiecze" przy całej prostocie wątku fabularnego jest powieścią bogatą i złożoną. Jest to historia młodego Australijczyka, który porzuca strony rodzinne, wyrusza do puszczy i na kawałku wykarczowanego buszu buduje dom, aby w nim spędzić resztę życia. Tworzy swój świat od początku. Zakłada rodzinę, ale skazany jest właściwie na samotność; doznaje wielu klęsk i porażek, które stają się wielką próbą charakteru. Życie toczy się jednak nieubłaganie dalej, jak w wierszu angielskiego poety, A.E. Housmana, o drzewie człowieczym, które się ostaje i trwa mimo targających nim wichrów.

Patrick White, australijski laureat Nagrody Nobla w 1973 roku, kształcił się w Anglii, gdzie w roku 1935 ukończył uniwersytet w Cambridge. W latach 1940-1945 służył na Bliskim Wschodzie jako oficer wywiadu RAF. Wróciwszy po wojnie do Australii poświęcił się całkowicie pisarstwu. Znany jest głównie jako powieściopisarz, ale jest też autorem opowiadań, sztuk teatralnych i utworów poetyckich.

źródło opisu: okładka

Tomocerus | 2015-10-04
Na półkach: Nobliści, Różne, Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2015

Niewątpliwie ma swój urok, ale obawiam się, że zanim czytelnicy zaczną doceniać tę powieść jako całość, wielu nie przebrnie przez pierwsze 200 stron, kiedy to zacznie docierać do nich ta wolna i leniwa narracja opisująca małymi krokami "prostotę" życia w całym jego wymiarze, niejako w samotności.

monah | 2012-10-25
Przeczytana: 1995 rok

arcydzieło również ze względu na cudowne tłumaczenie Marii Skibniewskiej... poezja i mistrzostwo przekładu. a powieść sama w sobie - prosta i piękna. to jedna z moich ukochanych książek.

marcinb | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Wartość tej książki doceniłem gdzieś tak dopiero po przekroczeniu połowy. Czytając pierwszą część zastanawiałem się, co mnie tak naprawdę może obchodzić ta nie wiadomo czemu służąca historia o zwykłym – ba, najzwyklejszym i najpowszedniejszym – życiu młodego mężczyzny, który jedynie w towarzystwie konia pojawia się na australijskim odludziu i , choć wcześniej przecież też miał jakąś historię, zaczyna budować swoje życie od podstaw i to w najściślej fizycznym tego słowa znaczeniu – zaczyna karczować tam przestrzeń dla siebie i budować domostwo. A potem dołącza do niego kobieta - młoda, nie mająca pojęcia o życiu i ludziach, musząca się dopiero tego nauczyć - którą przybysz bierze sobie za żonę. Tak zaczyna się opowieść, która przez wiele, wiele stron wydawała mi się jedynie przepięknie napisanym studium powszedniości, codzienności ciężkiej pracy i uczciwego, pełnego pokory wysiłku w celu zapewnienia sobie tego, co zwykle nazywa się szumnie „bytem”, a czasami po prostu „chlebem” czy...

Gatsby | 2013-08-09

fragmentami zbyt niedojrzalym bedac pragne raz jeszcze bardzo!

Paiha | 2013-02-14

Genialna!