Conversazione in Sicilia
życie, dom rodzinny, powrót
Ola JB

"Sycylijska rozmowa" (1941) należy do arcydzieł literatury włoskiej. Ta krótka powieść, osnuta na wątku podróży narratora-protagonisty na Sycylię, jest rodzajem obrachunku z życiem i powrotu do jego symbolicznych korzeni: do rodzinnego domu w górach, do ziemi, do matki, do ludzi, którzy czują podobnie jak on sam.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://literacki24.pl

czytankianki | 2014-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Bardzo filmowa opowieść, będąca rozrachunkiem z przeszłością. Podróż głównego bohatera przypomina sen, w którym pojawiają się zagadkowe postacie. Nie przepadam za oniryzmem w literaturze, u Vittoriniego w żaden sposób mnie nie raził. Skromnych rozmiarów powieść, właściwie opowiadanie, nie ma w sobie nic z efekciarstwa, a jednak obrazy surowego sycylijskiego krajobrazu na długo pozostają w pamięci.

arianna25 | 2011-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2011

Książka ukazuje prawdziwą Sycylię i jej mieszkańców. Wyłącznie dla ludzi kochających mentalność Włochów oraz znających troszkę kulturę i historię słonecznej Italii, inaczej może być błędnie rozumiana.

niby klasyka, ale nie moje klimaty:(

solniczka | 2014-01-10

HoshinoAkira | 2015-08-04
Przeczytana: sierpień 2015
Wiola | 2015-07-19
Weekend na Sycylii

Tym razem zapraszamy Was na wyprawę na włoską wyspę. W jakich książkach jej szukać? Z jaką powieścią najlepiej się wybrać na sycylijskie wakacje? Który z literatów najdoskonalej oddaje jej klimat? Sprawdziliśmy – i powstało takie oto zestawienie.

Czytamy w weekend

Na rynku książki (i w powietrzu) czuć zbliżającą się jesień. Wydawcy zasypują nas zapowiedziami, pisarze co i rusz informują o ukończeniu kolejnej książki, a my? A my nie wiemy co mamy najpierw czytać! Czy sięgać po nowości, po zapowiedzi czy może wyciągać z półek starocie i nadrabiać zaległości? Sprawdźcie, co wybraliśmy na ten weekend.