Patronaty tygodnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.05.2019

Zaczyna się majowe szaleństwo! Wydawcy uwielbiają zarzucać czytelników premierami w okolicach targów książki, a te warszawskie będą się odbywać już w przyszły weekend. Jak nie zgubić się w zatrważającej ilości nowych tytułów? Niech jako poradnik posłuży nasz coponiedziałkowy cykl. Dziś prezentujemy w nim pierwszą część premier z tego tygodnia.

Patronaty tygodnia

„Zanim się obudzę”Agnieszka Bednarska (wyd. Media Rodzina)

Z rzeki zostaje wyłowiona kobieta – wyziębiona i prawie martwa. W szpitalu zapada w śpiączkę. Ma nikłe szanse na wybudzenie się. Policja nie potrafi ustalić jej tożsamości, nikt nie zgłasza jej zaginięcia. Opiekująca się nią siostra Brygida nadaje jej imię Selena i od tej pory poświęca się opiece nad dziewczyną.

Do tej samej sali trafia Kamil, chłopak z objawami śmierci mózgowej. Ordynator namawia jego rodziców do podpisania zgody na pobranie organów od Kamila, ale oni się nie zgadzają. Matka, patrząc na syna, nie wierzy w jego śmierć.

W szpitalu pracuje również doktor Yao Nakamura – wychowanek domu dziecka, samotny dziwak i przeciwnik orzekania śmierci mózgowej. Czy zdoła przywrócić swoich pacjentów do świata żywych? Kto ma decydować, gdzie leży granica między życiem a śmiercią? Co dzieje się ze świadomością człowieka, który jest zbyt słaby, by wrócić, lecz wciąż niegotowy, by odejść?

„Nigdy nie wygrasz”Karolina Wójciak (wyd. NieZwykłe)

Majką wszyscy pomiatają. Gdy wygrywa miliony na loterii, ma szansę odmienić swój los. Naiwna, ściąga jednak na siebie szereg kłopotów. Darek ma dość beznadziejnej pracy i kiszenia się w małżeństwie, dla którego poświęcił młodzieńcze marzenia. Gdy pojawia się szansa na karierę, postanawia w końcu zrobić coś dla siebie. Czy szczęście można kupić? Czy ambicja może zaślepić?

„Nigdy nie wygrasz to historia o zemście, ułudzie, bezwzględnym zabójcy i… miłości, która nie ma prawa się ziścić” – Dominika Matuła, www.domi-czyta.pl.

„Zemsta kobiet”Marcin Pilis (wyd. Lira)

Losy bohaterek najnowszej powieści Marcina Pilisa splatają się w obliczu dramatycznych wydarzeń, które łączy zapomniana przeszłość…

„Mocna, chwilami brutalna, ale i mądra psychologiczno-społeczna opowieść o kobietach. Otworzy oczy, zmusi do myślenia. Nie odłożycie jej obojętnie. Wstrząśnie każdym myślącym czytelnikiem i nie da o sobie zapomnieć” – Anna Klejzerowicz.

Paula, nastolatka mieszkająca w domu rodziny zastępczej, gdzie pada ofiarą molestowania seksualnego, zostaje sprzedana ludziom zajmującym się prostytucją. W tym samym czasie Klaudyna otrzymuje wiadomość od nieznajomego mężczyzny, która dotyczy jej porzuconej tuż po porodzie córki.
Krok po kroku Klaudyna podąża za wskazówkami, które ostatecznie mają doprowadzić do spotkania matki i dziecka. Dla bohaterki jest to również ważna wędrówka w głąb siebie i zmierzenie się z demonami przeszłości.

„Najwyższa sprawiedliwość”Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt, tłumaczenie: Maciej Muszalski (wyd. Czarna Owca)

„Najwyższa sprawiedliwość” to szósta część bestsellerowego cyklu z Sebastianem Bergmanem, policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw.

Vanja prowadzi w Uppsali śledztwo w sprawie serii brutalnych gwałtów. Gdy jedna z ofiar ginie, na miejsce wezwana zostaje Krajowa Policja Kryminalna, a nieco później również Sebastian Bergman. By złapać gwałciciela, który terroryzuje miasto, zespół musi zapomnieć o konfliktach i osobistych niesnaskach.

Wkrótce śledczy odkrywają, że ofiary nie są przypadkowe…

„Współlokatorzy”Beth O'Leary, tłumaczenie: Robert Waliś (wyd. Albatros)

Przewrotna historia miłosna, bezbłędnie oddająca ducha naszych czasów!

Tiffy i Leon dzielą mieszkanie.
Tiffy i Leon dzielą jedno łóżko.
Tiffy i Leon nigdy się nie spotkali…

Tiffy Moore pilnie potrzebuje taniego lokum. Leon Twomey bierze nocne zmiany, bo rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. Choć ich przyjaciele sądzą, że to szaleństwo, oni znajdują idealne rozwiązanie: w ciągu dnia Leon będzie w ciasnej kawalerce odsypiał nocne zmiany, dzięki czemu Tiffy będzie miała to samo mieszkanie wyłącznie dla siebie przez resztę doby.

Ona właśnie zerwała ze swoim zazdrosnym chłopakiem i ledwo wiąże koniec z końcem, pracując w niszowym wydawnictwie, on bardziej dba o innych niż o siebie – nocami zajmuje się pensjonariuszami domu opieki, a każdy grosz odkłada na prawników, którzy wyciągną jego niesłusznie skazanego brata z więzienia.

Na przekór wszystkim i wszystkiemu dwoje niezwykłych współlokatorów odkrywa, że jeśli wyrzuci się wszystkie zasady przez okno, można stworzyć całkiem przyjemne i ciepłe domowe ognisko.

„Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir. Tom 1”Agnieszka Stelmaszyk (wyd. Wilga)

Seria przedstawia losy rodziny Mazurskich w czasie ich wakacyjnych podróży przez europejskie miasta. Każdy tom dzieje się w kilku krajach. Rodzina przemierza samochodem państwa, zatrzymując się na jakiś czas w różnych miejscach, zwiedzając i przeżywając przy tym wiele zabawnych perypetii.

Czytelnicy mogą wraz z nimi poznawać ciekawostki o zwiedzanych miejscach, miejscowych zwyczajach, zabytkach i atrakcjach, jedzeniu itp. Grono podróżujących tworzą: jedenastoletni Jędrek, jego rodzice, kuzynka Marcela, z którą Jędrek uwielbia się sprzeczać, oraz babcia – nazywana bunią niezwykle energiczna staruszka.

W pierwszym tomie rodzina odwiedza Frankfurt, Orange w Prowansji, francuskie Carcassone, hiszpańskie Blanes, Barcelonę, Lazurowe Wybrzeże, Cannes, Wenecję, Padwę, Wiedeń oraz zamek Książ w Wałbrzychu. Przydarza im się wiele zabawnych sytuacji – m.in. bunia nawiązuje romans z przystojnym Hiszpanem, a Jędrek wpada na trop kryminalnej intrygi.

„Gliniany most”Markus Zusak, tłumaczenie: Anna Studniarek (wyd. Nasza Księgarnia)

Długo wyczekiwana nowa powieść Markusa Zusaka, autora światowego fenomenu – „Złodziejki książek”. 

Pięciu braci Dunbar mieszka w pogrążonym w chaosie domu bez dorosłych. Pewnego dnia nagle pojawia się ojciec, który porzucił ich po śmierci matki chłopców. Teraz chce, żeby jeden z nich wybudował z nim most. Niespodziewaną propozycję przyjmuje Clay, dręczony skrywaną od dawna tajemnicą. Dlaczego jest tak zdruzgotany? I dlaczego musi podjąć się tego niezwykłego wyzwania? 

Ta poetycka, wielowarstwowa, pełna zwrotów akcji i retrospekcji saga rodzinna to popis charakterystycznego dla Markusa Zusaka stylu.

„Kult”Łukasz Orbitowski (wyd. Świat Książki)

Mistrzowska opowieść o nas samych.

Rok 1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka. 

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż. 

„Kult” to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.

„Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót”Stefan Darda (wyd. Muza)

Znany przemyski fryzjer, Olgierd Lang, popełnia samobójstwo w dniu, w którym jego niesłusznie skazany na długoletnią odsiadkę siostrzeniec opuszcza zakład karny. Jakub Domaradzki nie może uwierzyć, że jego wuj dobrowolnie targnął się na własne życie, a tajemniczy list pożegnalny pozostawiony przez Langa tylko mnoży znaki zapytania.

Tropy prowadzą do najcenniejszego zabytku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Czy tysiącletnia bizantyńska gemma, określana mianem amuletu magicznego, skrywa znane tylko nielicznym tajemnice? Czy w połączeniu ze swoją zaginioną bliźniaczką jest w stanie ożywić zmarły czas? Świadom niebezpieczeństwa, jakie zaczyna mu grozić, Domaradzki postanawia znaleźć odpowiedzi na te pytania. Pewien chłopiec, który kilka lat wcześniej uległ koszmarnemu wypadkowi, bardzo potrzebuje pomocy, a gemma zmarłego czasu może być dla niego jedyną deską ratunku…

Najnowsza historia spod pióra Stefana Dardy wciąga i intryguje wielowątkowością. „Przebudzenie zmarłego czasu” to czterotomowy cykl, jakiego jeszcze nie było! Intrygujący horror kryminalny z elementami grozy i niesamowitości, doprawiony szczyptą fantastyki oraz powieści obyczajowej i historycznej.

Wybierz się w niezwykłą podróż do zmarłego czasu, a nigdy nie zapomnisz tej wyprawy!

„Kat Wolfe prowadzi śledztwo”Lauren St John, tłumaczenie: Barbara Górecka (wyd. Wilga)

Dołącz do dzielnej Kat Wolfe i jej czworonożnych pomocników i pozwól się porwać historii pełnej przygód, wolności i przyjaźni. Kat jest zachwycona swoim nowym domem w sielskim Bluebell Bay, zwłaszcza gdy okazuje się, że budynek ma już mieszkańca – uroczego, dzikiego kota. Kiedy Kat zaczyna opiekować się domowymi zwierzętami sąsiadów, by dorobić do kieszonkowego, okazuje się, że idylliczne miasteczko skrywa wiele złowrogich sekretów.

Kiedy jeden z właścicieli czworonogów nagle znika, Kate zwraca się o pomoc do swojej nowej przyjaciółki Harper Lamb. Okazuje się, że niewinna wakacyjna przygoda może się okazać dla dziewczyn śmiertelnie niebezpieczna. Czy z pomocą przyjdą im ich czworonożni przyjaciele?

„Dziewczyna o czterech palcach”Marek Krajewski (wyd. Znak)

Nieśmiertelna gra.

Rok 1922. Niebezpieczny czas przełomu. Na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej bandy bolszewików sieją terror, zostawiając za sobą trupy mężczyzn i zhańbione kobiety. Na linii Lwów – Warszawa – Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów. Lwowski śledczy Edward Popielski, zwany Łyssym, dostaje propozycję nie do odrzucenia. By ocalić swoją karierę, musi wytropić okrutnego bandytę i rozwiązać zagadkę podejrzanego samobójstwa. Wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. Tu nie ma miejsca na walkę z otwartą przyłbicą, życie i śmierć są tylko środkami uświęconymi przez cel, a gra toczy się o najwyższą stawkę – o zachowanie świeżo wywalczonej polskiej niepodległości. Każda chwila wytchnienia może się okazać prowokacją, a każdy ruch ostatnim…

Pierwsza powieść szpiegowska Marka Krajewskiego. Tę książkę chciał napisać od zawsze. Tajemnice historii przedwojennej Polski, zakulisowe rozgrywki, świetnie oddany klimat lat 20. i wartka akcja, od której nie będziesz mógł się oderwać.

„Światła wojny”Michael Ondaatje, tłumaczenie: Andrzej Szulc (wyd. Albatros)

Najnowsze dzieło autora „Angielskiego pacjenta”, książki uhonorowanej tytułem Złotego Bookera, czyli wyróżnieniem dla najlepszej powieści nagrodzonej w 50-letniej historii statuetki. Książka zwyciężyła w czytelniczym plebiscycie, zdobywając niemal 9 tysięcy głosów.

„Światła wojny” nominowano do Nagrody Bookera 2018.

Opowieść tak zagadkowa i migotliwa, jak zagadkowe i migotliwe mogą być tylko wspomnienia…

Rok 1945. Londyn odbudowuje się po latach wojny. Rodzice czternastoletniego Nathaniela i jego starszej siostry Rachel wyjeżdżają do Singapuru i pozostawiają rodzeństwo pod opieką tajemniczego mężczyzny, którego ci nazywają Ćmą. Rachel i Nathaniel podejrzewają, że jest on kryminalistą, a każdy dzień utwierdza ich w tym przekonaniu – zwłaszcza kiedy zaczynają poznawać jego ekscentrycznych przyjaciół… Każda z galerii postaci, z którymi zapozna ich Ćma, zdaje się wiedzieć, jak najlepiej ochronić Nathaniela i Rachel – i jak najlepiej ich wychować, czasem w zupełnie niezwyczajny sposób.

Dziesiątki lat później Nathaniel zaczyna odkrywać wszystko, czego nie wiedział lub nie rozumiał w latach po wojnie. Ta właśnie podróż – przez rzeczywistość, wspomnienia i imaginacje – jest opisana w tej wspaniałej powieści Michaela Ondaatjego.

„Wiedźmie drzewo”Tana French, tłumaczenie: Łukasz Praski (wyd. Albatros)

Nowa, błyskotliwa, trzymająca w napięciu powieść irlandzkiej pisarki, którą „Washington Post” uznał za najważniejszą autorkę kryminałów ostatniego dziesięciolecia. 

Toby jest rozpieszczanym przez los lekkoduchem. Ma wspaniałych przyjaciół, świetną dziewczynę i pracę, którą lubi i w której doskonale się sprawdza. Jego beztroskie życie przerywa dramatyczne wydarzenie – Toby przyłapuje na gorącym uczynku włamywaczy i zostaje przez nich brutalnie pobity.

Fizyczne i psychiczne rany leczy na prowincji, w domu, w którym jako dziecko spędzał wakacje z kuzynami. Opiekując się śmiertelnie chorym wujem, Toby stopniowo dochodzi do siebie. Czuje się już naprawdę dobrze, kiedy musi się zmierzyć ze wstrząsającym odkryciem: w pniu rosnącego w ogrodzie starego wiązu zostaje znaleziony ludzki szkielet.

Badania dowodzą, że kości należą do jednego ze szkolnych kolegów Toby’ego, a śledztwo policji wkrótce koncentruje się właśnie na nim. Usiłując dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w gospodarstwie wuja, Toby odkrywa mroczne sekrety z przeszłości swojej i własnej rodziny. Okazuje się, że to, co pamięta z dzieciństwa, jest tylko wyobrażeniem, a prawda jest zupełnie inna…

„Stephen King: Instrukcja obsługi”Robert Ziębiński (wyd. Albatros)

Co łączy Stephena Kinga z księżną Dianą?

Co wspólnego mają ze sobą młotek, pornosy i jego opowiadania?

Której swojej powieści Król Grozy najbardziej nie lubi?

I wreszcie: co robił w piwnicy domu Kinga zespół Ramones?

„Stephen King. Instrukcja obsługi” to pierwszy kompleksowy przewodnik po literackim i filmowym świecie twórcy „To”. Omówiono tu wszystkie książki, jakie wydał (oraz kilka tych, które chciał napisać), każdą adaptację filmową. Znajdziecie tu miniprzewodnik po miasteczku Castle Rock i historię powstania „Mrocznej Wieży”.

„Zapomniana historia nauki. Panny apteczkowe, znachorzy i kołtuny”Krzysztof Rejmer (Wydawnictwo Naukowe PWN)

„W każdym dworze i dworku polskim znajdowała się domowa apteczka […] Śpiżarnia pańska z apteczką zostawała pod zarządem i pieczą panny apteczkowej, która wydawała kucharzom, smażyła konfitury, urządzała nalewki i domowe lekarstwa, piekła pierniki i z dziewczętami zbierała zioła lecznicze. Była to zwykle albo daleka krewna, albo uboga panna i sierota, która za mąż nie wyszła, ale w domu możniejszym znalazła opiekę i ciepło rodzinne […] Panna apteczkowa, jako opiekunka chorych we dworze wiejskim, jako najwierniejsza przyjaciółka domu i rodziny swoich państwa, jako niestrudzona i umiejętna pracownica, była w dawnem społeczeństwie polskim, nie znającem dzisiejszego roznerwowania, bardzo pospolitym a sympatycznym typem starej panny” – Z. Gloger, Encyklopedia staropolska.

Kolejna książka z cyklu stanowiącego zbiór przewrotnych esejów, opisujących nieznane fakty naukowe oraz epizody z życia dawnych wizjonerów. Tym razem poznamy marzenia o zawojowaniu świata nauki przez przedstawicieli matematyki, medycyny, archeologii, entomologii i geografii.

Czy wiesz, że:

  • W XVII wieku Polaków uznawano za naród wyróżniający się ponadprzeciętnym zdrowiem? Zasługą tego miały być m.in. spanie na twardym posłaniu i… pogodne usposobienie.
  • W XVIII wieku w celu pozbycia się kołtunów z włosów radzono spożywać gotowanego jeża lub polewać głowę gorzałką – następnie ją podpalając.
  • Wynalazca pierwszego odkurzacza został aresztowany, gdyż jego maszyna zebrała zbyt dużą ilość srebrnego pyłu z monet podczas czyszczenia królewskiej mennicy.

 


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
14.05.2019 07:23
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Inez 13.05.2019 20:48
Czytelniczka

Najbardziej ucieszyłam się z
Gliniany most
a opisem bardzo zaintrygowała mnie
Wiedźmie drzewo .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Gliniany most  Wiedźmie drzewo
Ania 13.05.2019 19:10
Czytelniczka

Ja w tym tygodniu czekam na Kiedy zapada mrok

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Kiedy zapada mrok
Książka_koc_kot 13.05.2019 18:26
Czytelniczka

Wiedźmie drzewo
Gliniany most
Dziewczyna o czterech palcach
no i może na dokładkę
Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wiedźmie drzewo  Gliniany most  Dziewczyna o czterech palcach  Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót
Anna-Maria 13.05.2019 16:15
Czytelniczka

Koniecznie Najwyższa sprawiedliwość oraz Zapomniana historia nauki. Panny apteczkowe, znachorzy i kołtuny

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Najwyższa sprawiedliwość  Zapomniana historia nauki. Panny apteczkowe, znachorzy i kołtuny
konto usunięte
13.05.2019 15:23
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Róża_Bzowa 13.05.2019 12:41
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Bardzo mnie zainteresowała Zapomniana historia nauki. Panny apteczkowe, znachorzy i kołtuny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zapomniana historia nauki. Panny apteczkowe, znachorzy i kołtuny
Gocha 13.05.2019 12:20
Czytelniczka

Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót
Na pewno sięgnę po książkę Dardy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót
betsy 13.05.2019 11:04
Czytelniczka

Ja mam już swoje typy. Już dawno umieściłam je na półce "Chcę przeczytać". To oczywiście książka Mistrza Marka Krajewskiego Dziewczyna o czterech palcach, ciekawe jak odnajdzie się w powieści szpiegowskiej (Ryszardowi Ćwirlejowi nie bardzo wyszło) i Wiedźmie drzewo bo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Dziewczyna o czterech palcach  Wiedźmie drzewo
atram_78 13.05.2019 10:57
Bibliotekarka

Bardzo ciekawe premiery!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post