Kat Wolfe prowadzi śledztwo

Wilga
2019-05-15
2019-05-15
Barbara Górecka

Urocza i zabawna historia o nastoletnich bohaterkach bawiacych się w detektywów. Czyta się bardzo przyjemnie, choć w kilku miejscach autorka za bardzo puszcza wodze fantazji i za bardzo dosładza swoją historię. Przygody bohaterek na pewno wciagna nastoletnich czytelników.

Mama Kat, doktor Ellen Wolfe, pragnie zmienić dotychczasową pracę i przenieść się w nowe miejsce. Jak na zawołanie pojawia się kusząca oferta – w pięknej, nadmorskiej miejscowości Bluebell Bay jest wakat na stanowisko miejscowego weterynarza. Kat jest oczarowana nowym miejscem zamieszkania. Szybko znajduje sobie dorywczą pracę, zakładając „Nosy i Ogony” – organizację zajmującą się opieką nad domowymi zwierzakami. Jednym z jej pierwszych klientów jest Ramon – miły artysta z zamiłowaniem do obserwacji ptaków. Mężczyzna musi pilnie wrócić w swoje rodzinne strony i zostawia swoją papugę młodej opiekunce. Kiedy Kat udaje się do willi Ramona, okazuje się, że drzwi zostały otwarte (mimo obsesji właściciela do zabezpieczeń),na wpół spakowana walizka wciąż znajduje się w sypialni, a papuga krzyczy niezrozumiałe zdania. Wkrótce okazuje się, że Kat uwikłała się o bardzo niebezpieczną zagadkę, która może kosztować ją życie…

„Kat Wolfie prowadzi śledztwo” to bardzo przyjemna książka, z ciekawymi postaciami i mocno rozbudowanym kryminalnym wątkiem. Autorka świetnie nakreśliła całą historię, do końca pełną niewiadomych. Czuć było atmosferę niepewności i niebezpieczeństwa czyhającymi nad głównymi postaciami. A samo odkrycie zagadki i złapanie sprawcy było naprawdę bardzo dobre i nieprzewidywalne. Nie wiem nawet kiedy minęło te 400 stron – rozdziały są króciutkie, akcja dynamiczna a wątki intrygujące. Polecam!

Zakochałam się w tej bohaterce! Trochę przypomina mi się, jak od razu poczułam jedność z Dziewiątką z powieści Bahdaja. Tylko tutaj mamy na wskroś współczesną historię, bez zbędnego moralizatorstwa, ale jednak pouczającą. Na pewno sięgnę po kolejne.

Świetna książka detektywistyczna dla młodszego czytelnika.

Świetna książka detektywistyczna dla młodszego czytelnika.

To, że zwierzęta potrafią być najlepszymi przyjaciółmi człowieka to już każdy z nas wie. Wiadomo nie każdemu taka forma przyjaźni odpowiada, ale spotykając się z Kat Wolfe nie może być nudno, nie może być mozolnie. Naszą dwunastolatkę czeka nowy rozdział w życiu, a mianowicie przeprowadzka do Bluebell Bay, z którego jest ogromnie zadowolona i to chyba rzadkość u jej rówieśników.
Kochani wraz z nowym domem Kat orientuje się, że ma dzikiego lokatora w postaci kota, którym zaczyna się opiekować i nadała mu imię Okruszek. Trzeba też wspomnieć, że mama Kat jest weterynarzem, więc miłość do zwierząt odziedziczyła po mamie. Nasza Kat nie jest typowa dwunastolatką, ponieważ szybko przekonuje się, że miejsce, w którym zamieszkała skrywa tajemnice i to nie byle, jaka ale to już kochani sami przeczytacie w książce
„Kat Wolfe prowadzi śledztwo” Na dzień dzisiejszy książka dla mojej ośmioletniej córki, trochę za trudna (próbowałam przekonać, ale na razie mówi nie) Zostaje na półce może za rok, dwa sama sięgnie po nią. Tym bardziej, że ma wiele wspólnego z naszą nastolatką. Książka idealna dla młodego pokolenia, jeżeli chodzi o gatunek kryminalistyki. Nie wiem jak wy, ale dla mnie dzieci to najlepsi obserwatorzy, którzy jakbyśmy chcieli potrafią powiedzieć, przywołać wspomnienia, o jakich my np. zapomnieliśmy.
Nasza pannica jest dociekliwą osobą, która jak taka mucha natrętna chce doprowadzić do końca coś, czego nie rozumie, nie wie, co się dzieje, a więc wracając do dzieci. Nasza bohaterka ma jedna przyjaciółkę i to z nią postanawia założyć Agencję Detektywistyczną Wolfe&Lamb. W małym mieście nic się nie ukryje a dziewczyny okazuje się, że są skuteczne w dociekaniu tajemniczego zniknięcia Ramona i to nie podoba się pewnej ciemnej stronie, ale to już kochani sami odkryjecie. Książka łatwa w czytaniu. Wiadomo koniec jest przewidywalny, ale dla dziecka, który dopiero wchodzi w świat literatury na pewno będzie zrozumiałe.
Za swój egzemplarz dziękuję wydawnictwu Wilga. 1 i 2 tom to ciąg dalszy tego, co Kat z przyjaciółką przeżywa i doświadcza. Ale o tym w innym poście. W drugiej części będziemy mieli styczność z dinozaurem ale czy na pewno?

Napisana dobrym językiem, chociaż widać że skierowana jest bardziej do młodego czytelnika.

Bohaterowie są żywi, dobrze opisani, zaletą głównej bohaterki jest jej upór, który czasem mnie już lekko irytował.

Fabuła jest bardzo ciekawa, zdecydowanie przez wątek kryminalny, którego ani trochę bym się nie spodobała, w książce dla dzieci. Dodatkowo sposób w jaki poznajemy szczegóły jest bardzo dobry i choć zakończenie w jakimś tam stopniu jest przewidywalne, to mimo wszystko zdecydowanie bardzo dobre.

Polecam przeczytać tą książkę, mając jednak na uwadze, że skierowana jest do młodszego czytelnika. Szybko się czyta, a wątek kryminalny jest bardzo ciekawy.

Książka raczej dla młodszej młodzieży. Ciekawy wątek kryminalny.

Książka raczej dla młodszej młodzieży. Ciekawy wątek kryminalny.

Lubicie książkowe serie? Bo my bardzo, więc kiedy tylko nadarza się okazja sięgamy z oczekiwaniem, na co trafimy tym razem. Często kończymy na pierwszym tomie albo dajemy szansę drugiemu w nadziei, że pomysł i fabuła nas zaciekawią i pochłoną. A często bywa tak, że część pierwsza zapowiada coś bardzo, bardzo ciekawego, co zagości na naszych półkach na dłużej. No i wtedy się zaczyna wielkie kompletowanie. A ponieważ każda, okazja jest dobra do obdarowania książką ( bezokazja też!) to wiadomo, że trochę tych serii nam się uzbierało.
Dziś chcemy zaprezentować tom pierwszy traktujący o przygodach pewnej dwunastolatki, która wraz z przyjaciółką zakłada agencję detektywistyczną. Pomysł być może trochę już oklepany, ale czytając przekonacie się, że tej książce daleko jest do nudy i schematyzmu. Jest ciekawa, intrygująca i zaskakuje czytelnika na każdej stronie.
Bohaterką jest Kat, bystra, rezolutna i dociekliwa dziewczynka, która przeprowadza się z mamą do spokojnego, klimatycznego nadmorskiego miasteczka Bluebell Bay, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą, a największym wykroczeniem jest kradzież dyni, która wydarzyła się dziesięć lat wcześniej. Mama dziewczynki jest weterynarzem, a warunkiem otrzymania pracy i mieszkania okazała się opieka nad ogromnym, półdzikim kotem rasy savannah, Okruszkiem. Ponieważ obie kochają zwierzęta, bez wahania podejmują wyzwanie a Kat dodatkowo zaczyna opiekować się zwierzakami, których właściciele nie mogą się nimi zająć. Tak poznaje Harper, z którą się zaprzyjaźnia i jej szalonego konia, Atrakcyjnego Bandytę, starszą panią Edith i jej psa oraz ornitologa Ramona, którego papugą ma się zająć pod jego nieobecność. Sielanka trwa do chwili, kiedy Kat idzie po Bayley’a i zauważa mnóstwo podejrzanych rzeczy w domu Ramona. Dziewczęta postanawiają rozwikłać zagadkę jego tajemniczego zniknięcia i w tym celu zakładają Agencję Detektywistyczną Wolfe&Lamb. Nagle okazuje się, że ich działalność budzi zastrzeżenia wielu wysoko postawionych ludzi, a dociekliwość młodych panien wywołuje cała lawinę wydarzeń. Niekoniecznie bezpiecznych, ale cały czas trzymających w napięciu. Szpiedzy, tajni agenci, podrabiane dokumenty, podwójne życia, morderstwa i porwania, a wśród tego nieznany dotychczas dziadek głównej bohaterki pełniący funkcję ministra obrony – wszystko to zachęci każdego młodego czytelnika.
Powieść „Kat Wolfe prowadzi śledztwo” wydaną dzięki Wydawnictwu Wilga czyta się świetnie. Przeznaczona dla starszych dzieciaków, 10-12+ niebanalna powieść detektywistyczna aż buzująca od akcji, emocji, niebezpieczeństwa, dedukcji i śledztwa. Młodsi czytelnicy mogą nie nadążyć, ale starsi – jak najbardziej.
Książka posiada miękką okładkę i mimo grubości łatwo wcisnąć ją do plecaka, co dla nas jest dodatkowym atutem. Czcionka standardowej wielkości i nieliczne czarno-białe ilustracje, a tekst podzielony na niedługie rozdziały. Wszystko to sprawia, że od lektury nie można się oderwać, a dla fascynatów powieści detektywistycznych okaże się prawdziwą perełką. My szczególną uwagą zwróciłyśmy na ukazaną w książce miłość do zwierząt i wszystkich żywych stworzeń, wzajemną pomoc i współpracę. To ciekawa, mądra historia o miłości do dziecka i szacunku do starszych tak potrzebnych w dzisiejszych czasach. Sięgnijcie po nią koniecznie!

Super książka dla dzieci, które lubią książki akcji a za razem detektywistyczne. Bardzo mi się podobała i jestem zachwycona. Czekam na kolejne części. :)

• Przeczytane w 2020
  • Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka
  • Chcę przeczytać z Natankiem
  • Literatura angielska