Stephen King: instrukcja obsługi

Albatros
2019-05-15
2019-05-15
Inne

Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...

Chyba wolałbym jednak przeczytać książkę o Stephenie Kingu, a nie o książkach Stephena Kinga, z których prawie wszystkie czytałem... Dlatego mam mieszane uczucia. Dowiedziałem się z niej może ze dwóch nowych dla mnie ciekawostek o Kingu, reszta to w większości opisy książek i ich ekranizacji okraszone subiektywnymi opiniami autora silącymi się na bycie obiektywnymi (a w dodatku z wieloma się nie zgadzam ;) ). Spodziewałem się jednak czegoś innego. No bo raczej nie tego, że będę czytał opisy książek... opisy! To samo mam choćby na tym portalu ;)
Cóż, lubię powieści Stephena Kinga, więc i ta książkę w sumie dość przyjemnie mi się czytało/słuchało, ale... chcąc ocenić obiektywnie, to nie za bardzo było warto... W sumie najwięcej co z niej wyniosłem to chęć przypomnienia sobie tych zapomnianych książek Kinga i w sumie to świetny pomysł - więc jakiś plus mi ta książka dała ;)
Waham się nad oceną, treść to tak na 3/5 [6/10] ale jednak ze względu na to, że to nie był jakoś niemiło spędzony czas, daję odrobinę więcej.

Dla przykładu przytoczę jeszcze sobie jeden z irytujących fragmentów:
"Trudno w to uwierzyć, ale są ludzie, którzy uznają "Wielki marsz" za najlepszą powieść Kinga. Od razu rozwiejmy tę wątpliwość. Nie jest najlepsza."
- faktycznie, nie jest najlepsza. Jest druga w kolejności. Trudno w to uwierzyć, że komuś trzeba to tłumaczyć ;)

(czytana/słuchana: 16-26.03.2024, Legimi)
4-/5 [7/10]

King to samograj i żyła złota nie do wyeksploatowania.

King to samograj i żyła złota nie do wyeksploatowania.

Subiektywna ocena Kinga

Współcześnie wśród osób zaznajomionych z kinematografią oraz literaturą ciężko znaleźć tych, co nigdy nie słyszeli nazwiska King. Amerykański pisarz cieszy się tak dużą sławą, że wręcz stał się ogólnoświatową ikoną popkultury. Wszystkie dzieła sygnowane nazwiskiem King rozchodzą się niczym świeże bułeczki. Fani jego twórczości mogą przytaczać tysiące powodów jego uwielbienia, ale tak samo przeciwnicy znajdą coś w zanadrzu. Jednakże nie można odmówić mu, że wpłynął na współczesną kulturę, a to udaje się tylko nielicznym.

Stephen King jest marką samą w sobie a jego dorobek twórczy może porażać swym ogromem. Ilość dzieł, która wyszła spod jego ręki może być trudna do ogarnięcia nie tylko przez zwykłych czytelników ale nawet zagorzałych fanów. Choć na zagranicznych rynkach wydawniczych powstało już kilka kompendiów dotyczących jego twórczości to na naszym rodzimym poletku ta nisza wciąż nie była obsadzona. Tytanicznej pracy podjął się Robert Ziębiński, dziennikarz, fan twórczości Kinga, który już raz podjął się tej próby w książce „Sprzedawca strachu”, lecz dopiero ponad 600-stronicowe tomiszcze jakim jest „Stephen King. Instrukcja obsługi” okazało się najpełniejszym przewodnikiem po twórczości Stephena Kinga dostępnym na polskim rynku.

Niewątpliwie książce „Stephen King. Instrukcja obsługi” nie brakuje rozmachu. Robert Ziębiński napisał tekst w przemyślany, logiczny sposób, co pozwoli nie tylko fanom zorientować się w kingowym uniwersum. Wielki szacunek za tak w szerokim spektrum zebrane materiały. Książka została podzielona na kilka części, a mianowicie: powieści Mistrza Grozy, opowiadania, książki wydane pod pseudonimem Richard Bachman, cykl „Mroczna Wieża” , książki non-fiction oraz inne mniej znane teksty pisarza, w tym komiksy i scenariusze. Dodatkowo przy każdej pozycji informacja o jej ewentualnej ekranizacji wraz z kulisami powstania i recenzjami.

Robert Ziębiński wprowadza nas do książki poprzez krótki prolog dotyczący przyczyn powstania tej książki, prób znalezienia odpowiedzi na fenomen Kinga czy też o samym Kingu. Potem przechodzimy do właściwej części, czyli każdej literackiej czy też filmowej pozycji związanej z Kingiem wraz z genezą powstania, krótkim streszczeniem oraz co niestety osobistą opinią autora tej książki. Ale o tym później. Dodatkowe co jakiś czas teksty są przerywane ciekawostkami, rozmyśleniami sławnych polskich pisarzy o twórczości Kinga a raczej ich pierwszym zetknięciem się z nim, oprócz tego autor umieścił kilka przeprowadzonych osobiście wywiadów z twórcami pracującymi z Kingiem. Wszystko okraszone zdjęciami i rysunkami.

Lektura zaczęła się naprawdę dobrze. Logicznie posegregowane dzieła, sporo anegdot i ciekawostek, gdzie nawet najzagorzalsi fani nie wiedzą o wszystkich, chociażby o ekranizacjach dzieł Kinga w hinduskim kinie. Jednak bardzo szybko do głosu doszedł stronniczy i protekcjonalny ton Roberta Ziębińskiego, co czasem zniesmaczało lekturę tej książki. W większości przypadków książka przeradza się w subiektywny zbiór opinii autora na temat poszczególnych dzieł Kinga. Już od samego początku Robert Ziębiński dał znać, że to nie będzie typowe kompendium. Wyraźnie skupia się na problemach alkoholowych Stephena Kinga, który zmagał się przez znaczną część literackiej kariery. Wiele pozycji Mistrza z Maine Ziębiński rozpatruje pod kątem zmagań z uzależnieniem oraz jego wpływem na dalszą twórczość. Owszem jest to ważny epizod w życiu Kinga, lecz nie jedyny, więc takie spłycanie całej twórczości do jednej perspektywy wydaje się nieadekwatne.

Okazuje się, że „Stephen King. Instrukcja obsługi” to nie tylko oczekiwane przez czytelników ciekawostki, fakty, anegdoty oraz posegregowanie całej twórczości Kinga, ale również nikomu nie potrzebne opinie samego Ziębińskiego . Owszem zrozumiałe jest, że każdy ma swój gust , komuś może podobać się jedna rzecz, drugiemu inna, lecz należy uszanować zdanie drugiej strony, czego Ziębiński nie czyni. Niestety wszystkim jego opiniom zabrakło jednego prostego zdania, czyli – moim zdaniem …. W ten sposób mógłby przedstawiać swoje opinie a tak wydaje arbitralne decyzje co jest dobre, co jest złe, czasami nie podając powodów takiego osądu. Owszem nie zabrakło fragmentów dobrych, podających zarówno wady jak i zalety danej pozycji, czy też jej ogólnego odbioru przez fanów, lecz te pełne osobistych docinek są bardziej jaskrawe. Niektórzy czytelnicy mogą poczuć się dotknięci sformułowaniami zwłaszcza dotyczącymi ich ulubionych pozycji czy tez filmowych adaptacji.

Niestety ten protekcjonalny ton na zasadzie „moja racja jest bardziej prawdziwa niż twoja” kładzie się cieniem na tej w sumie pod względem pomysłu i konstrukcji dobrej pozycji. O tym, że gust autora książki jest dość dziwaczny możemy szybko się przekonać, gdy poddaje pod wątpliwość jakość uznanych przez ogół najlepszych dzieł czy też adaptacji filmowych Kinga, a gloryfikuje te, które moim zdaniem zaliczyłbym do przeciętnych. Zresztą ilość zdań typu „jedna z najgorszych adaptacji książki Kinga” jest tak duża, że można się zastanowić czy aby na pewno autor książki oraz czytelnicy oglądali te same filmy. Choć nie zabrakło kilku wpadek, przez co można odnieść wrażenie, że autor nie dokładnie oglądał niektóre filmy. O tym jak Robert Ziębiński powinien wyrażać swoje opinie, jeśli już, prezentuje świetnie rozdział poświęcony cyklowi „Mroczna Wieża” , który napisał Łukasz Radecki. Pan Radecki nie narzuca swego zdania, przedstawia wszelkie wady i zalety poszczególnych części cyklu „Mroczna Wieża” a dopiero pod koniec wyraża własne zdanie , co zawsze wyraźnie podkreśla. Gdyby cała książka była tak skonstruowana to niewątpliwie byłaby wielkim dziełem. Swoją drogą, skoro ktoś inny tworzy obszerny rozdział twojej książki to nie zasługuje na wymienienie jako współtwórca?

Podsumowując, Robert Ziębiński zabrał się za uporządkowanie twórczości Stephena Kinga. Pod względem technicznym, ilości zebranych materiałów, ciekawostek, anegdot oraz ogólnie wizualnym wyszło mu rewelacyjnie. Jednak protekcjonalny ton wyrażanych opinii czasami epatujący bufonadą w połączeniu ze słowami, które mogą być ujmujące dla czytelników obniża wartość książki. Przecież każdy ma pewne granice tolerancji gorzkich słów.

Subiektywna ocena Kinga

Autor podszedł w całkiem ciekawy sposób do opisania twórczości Stephena Kinga oraz ekranizacji jego twórczości. Mamy podział na powieści, zbiory opowiadań czy opus magnum Kinga- Mroczną Wieżę. Przy każdej pozycji mamy kilka informacji o tym jak powstawała książka, jaki to był moment w życiu mistrza horroru oraz opinię autora na temat danej pozycji. Poza tym przy każdej książce mamy informację o jej ekranizacji (lub ekranizacjach). Ciekawym dodatkiem jest seria felietonów różnych autorów (m.in. Mroza czy Puzyńskiej) którzy opisują swoje przygody z twórczością Kinga. Ale chyba najlepszą rzeczą w tej książce są wywiady z Peterem Straubem i Robertem McCammonem :) Ta książka to świetna pozycja dla fana twórczości Stephena Kinga, ale przy tym też książka, którą świetnie się czyta. Pomimo swoich rozmiarów przeczytałem ją naprawdę w szybkim tempie. Oczywiście nie zawsze zgadzałem się z autorem odnośnie jego zdania na temat niektórych książek ale nie zmienia to faktu, że to bardzo dobra książka.

Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się publikacji na tak wysokim poziomie merytorycznym. Robert Ziębiński nie pomija żadnego aspektu twórczości Stephena Kinga i wszelkich zjawisk z nią powiązanych.

Znajdziecie więc tu zwięzłe i rzeczowe opisy chyba każdej z wydanych przez pisarza książek, filmów nakręconych na podstawie jego twórczości i tych, do których scenariusze popełnił, lub przy których tworzeniu współpracował - a także takie, z którymi nie miał i nie chciał mieć nic wspólnego (choćby bollywoodzkie adaptacje jego powieści i opowiadań). A ponadto sporo informacji o źródłach inspiracji - z życia, filmu, literatury i muzyki - i co nieco o nim samym (choć książka biografią nie jest).

Podoba mi się bardziej krytyczna formuła tej książki, gdzie obok skrótowych, ale wyczerpujących - no, może poza wątkiem dotyczącym "Mrocznej Wieży" (z czego jednak autor wybrnął o tyle, iż oddal głos osobie bardziej w cyklu obeznanej) - poszczególne zagadnienia, podsumowań Robert Ziębiński przyjmuje rolę recenzenta. I choć nie zawsze z jego zdaniem się zgadzam, to argumenty którymi operuje są przekonujące a w każdym razie dają do myślenia.

Książkę uzupełniają wypowiedzi rodzimych pisarzy, dla których z różnych względów twórczość Kinga okazała się ważna i inspirująca (wśród nich Mariusz Czubaj, Jakub Małecki, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Robert Szmidt i inni) i - wisienki na torcie! - wywiady z twórcami związanymi ze Stephenem Kingiem, reżyserami (Tommym L. Wallacem, Mickiem Garrisem),pisarzami (Peterem Straubem, Robertem McCammonem) i aktorami pojawiającymi się w jego ekranizacjach (Lisa i Louise Burns, czyli bliźniaczki ze "Lśnienia" Kubricka)...

Książka to rarytas dla fanów, ale też znakomite kompendium dla wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z twórczością Stephena Kinga. Mimo wyczerpujących omówień całkiem zgrabnie udało się, w wielu przypadkach, uniknąć głębszego wchodzenia w terytorium spoilerów. Tak więc polecam wszystkim - doświadczonym fanom pragnącym odświeżyć swoją wiedzę na temat Kinga, jak i tym, którzy chcą przekrojowo zapoznać się z fenomenem pisarza.

P.S. Osobiście bardzo się cieszę, że Robert Ziębiński tak trafnie wskazał tropy, łączące poszczególne motywy z twórczości Kinga z poszczególnymi odcinkami serialu "Strefa Mroku", jak chociażby "You Drive" / "A Thing About Machines" w nawiązaniu do "Christine", czy "A World of His Own", jako inspirację dla "Edytora" ("The Word Processor"). Kilka innych przeoczył i pomylił się mówiąc, że samolot w "King Nine Will Not Return" rozbija się na bezludnej wyspie (w rzeczywistości rozbija się na afrykańskiej pustyni) a na podstawie opowiadań Raya Bradbury'ego nakręcono kilka odcinków "Strefy Mroku" (nakręcono JEDEN - "I Sing the Body Electric" - do jego scenariusza, który dopiero po emisji stał się podstawą do opowiadania o tym samym tytule). No, ale to nie książka o "The Twilight Zone" - ważne, że to istotne źródło inspiracji zostało podkreślone...

Sięgając po "Instrukcję obsługi Stephena Kinga" spodziewałem się przeczytać jego biografię. Nie dostałem tego, ale akurat nie jest to zarzut. Albowiem dostałem absolutne kompendium wiedzy o twórczości Mistrza, i to takie od A do Z! Robert Ziębiński (z jednym wyjątkiem; w przypadku "Mrocznej Wieży" robi to za niego Łukasz Radecki) prowadzi czytelnika poprzez cały świat wykreowany przez Mistrza. Wszystkie jego powieści, zbiory opowiadań itp. - są rozebrane na czynniki pierwsze; do tego bardzo skrupulatnie opisane są ekranizacje książek Kinga. Inspiracje którymi się kierował poprzez całą swoją literacką twórczość - także. Masa ciekawostek - dla mnie najlepsza jest taka, że Bollywood bez zgody Kinga zrealizował trzy filmy/seriale na podstawie jego prozy, w tym... TO! Cóż, nie powiem że chcę to oglądnąć, a jak już to bardziej z "folklorystycznej" ciekawości - ale samo połączenie kultury Indii z demonicznym klaunem wzbudza ową ciekawość... Subiektywnie przyznam że nie z wszystkim się z autorem zgodzę w kwestii ocen danych książek (ekranizacji - też),ale jednak patrząc z perspektywy fana Kinga od zawsze - jest to lektura obowiązkowa. I tak też obowiązkowo książka dostaje ode mnie 10 gwiazdek. Prywata? Może... Ale to moja ocena i tyle, koniec kropka. Dla fanów Kinga - must read!

Na półkach: , , , , , , , ,

Książki, czytanie, ten pokarm ze słów utrzymuje mózg w dobrej formie i między innymi dlatego jestem pewien, że te książki będą w moim życiu już do samego końca. Być może kiedyś nie bez przyczyny wciągnąłem się w ten magiczny świat książek, a było to, jak dobrze pamiętam w roku 2012. Może już wtedy ktoś kto czuwa nade mną i nad nami wszystkimi, Pan Bóg, przewidział i dobrze już wiedział, jak potoczy się moje życie, że będzie samotną wędrówką, a książki miały zbudować we mnie fundament, który pozwoli mi dobrze sobie radzić, mieć tą siłę umysłu, właściwe rozumienie świata, ludzi, tego co się dzieje dookoła mnie. Bo gdy umysł ma siłę, to i ciału będzie się chciało walczyć o dobrą sprawność i właściwą jakość życia.

Przeczytałem 71 książek Stephena Kinga, 26 z jego powieści przeczytałem dwukrotnie oraz 3 książki trzykrotnie. Ten autor więc zadbał o mój umysł w największym stopniu. Od pierwszej książki zaczarował mnie swoją świadomością życia, czytaniem rzeczywistości, klimatem i aurą, którą otula fabuły swych powieści oraz wyjątkową jakością, swobodą i lekkością w zabawie słowem. Dzięki jego opowieściem tak wiele rzeczy sobie uświadomiłem, a świat dookoła stał się dla mnie o wiele bardziej zrozumiały. Dzięki Kingowi, który przyczynił się do tego w największym stopniu wzbogaciło się moje słownictwo i udaje mi się czasem coś trafnego słowami określić.
W czym tkwi siła Stepehena Kinga? Myślę, że w jego naturalności, robi coś co kocha od tak wielu lat. On żyje książkami. Przecież zaraz po tym jego wypadku, gdy niemalże odszedł z tego świata, jego ciało było w tak opłakanym stanie, iż ograniczyło mu możliwość robienia tego, co kocha. Nie mógł pisać siedząc jak dotyczas przed swoją maszyną do pisania i by tworzyć, z tej tkwiącej w nim samym pasji całą tak wielką powieść "Łowca snów" napisał odręcznie długopisem. Jak kiedyś o tym przeczytałem zrobiło to na mnie tak wielkie wrażenie.
Każda jego książka jest napisana prosto z duszy, z serducha i dlatego ten swój niezwykły talent, w połączeniu z determinacją i niezwykłością swojej wyobraźni mógł przekuć w tak piękną i imponującą karierę pisarską.

Przyjemnie jest czytać książkę, która tak samo jak ja, darzy tego autora tak wielkim uznaniem i zachwytem, który również potrafił dostrzec tę magię i pokochał jego opowieści.
Książka jest napisana z cudowną lekkością i jest pełna tak wielu nowych informacji, wnoszących w moją świadomość i bazę danych w mózgu jeszcze większą wiedzę na temat tego wyjątkowego pisarza.

Dodatkowym smaczkiem z pewnością są wywiady z mnóstwem osób, pisarzy, twórców filmowych, aktorów. Te postaci albo wypowiadają się odnośnie wpływu jaki na nie wywarła twórczość Stephena Kinga bądź mieli z nim bezpośredni kontakt, współpracując z nim w jakikolwiek sposób.
Do grona tych osób należy Peter Straub pisarz, autor słynnego gotyckiego horroru, UPIORNA OPOWIEŚĆ, tak przez Kinga uwielbiane i stawianego za wzór powieści tego gatunku. Z Peterem Straubem napisał dwie powieści "TALIZMAN" oraz kontynuację "CZARNY DOM". Ponad nie można pominąc wywiadu z Mickiem Garrisem, reżyserem z którym King często współpracował robiąc wspólnie filmy, a także z Robertem McCammonem, autorem cudownych "MAGICZNYCH LAT".
O jakości i wyjątkowości tej książki stanowi bez wątpienia fakt obecności wywiadu z dwoma bliźniaczkami, które jako małe dziewczynki zagrały w słynnym horrorze "LŚNIENIE", ekranizacji jednej z powieści Kinga.

MOJE TOP 12 KSIĄŻEK STEPHENA:
9. Dolores Clainborne
10. Billy Summers
11. Bastion
12. Strefa mroku

Różnice są tak minimalne, że praktycznie nie dostrzegalne. Jednak jeśli tak naprawdę miałbym być szczery, to 95% treści, która dopłynęła do mojej wyobraźni wprost z jego książek zachwyca mnie na maksa.
Pasja Kinga, jego naturalna radość z tworzenia książek, które w tak wielkim stopniu oparte są na mocy wyobraźni, a nie na zwyczajnym literackim rzemiośle, wpłynęło na moje pragnienie napisania książki i rozbudziło ciche marzenie, by kiedyś napisać kilka książek, które w pewien sposób dałyby mi nieśmiertelność. Jeśli zostały by w pamięci jakiejś tam części czytelników, to byłoby coś, a moje serce napełniłoby się wielką radością.

*******************************

Pokarm dla świadomości; Przesłanie i ogólna problematyka *** 8/10
Płynność czytania *** 9/10
Baza informacji *** 10/10

STEPHEN KING INSTRUKCJA OBSŁUGI-Robert Ziębiński
Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy Pana Ziębińskiego. Instrukcja obsługi to kompendium wiedzy o Stephenie Kingu okraszone poczuciem humoru, dzięki czemu książkę czyta się z przyjemnością. Estetycznie wydana, świetny pomysł na rozdzielenie rozdziałów, twarda oprawa, graficzna spójność już zachęca , aby się w nią wgryźć. Czytelny podział, bardzo długi wstęp-cudo, wtopy, z czym sobie King nie radzi, jakie filmy, muzyka, książki, komiksy i co tam jeszcze w życiu miało na niego wpływ; omówienie powieści-bez spojlerów -szacun, fenomen Castle Rock, Mroczna Wieża, skąd pomysł na Richada Bachmana, opowiadania i co z nimi zrobiono, ile kasy zarobił/stracił King i wiele ciekawostek z jego życia. Plus zabieg dla mnie fenomenalny, czyli przerywajki rozdziałowe-wywiady z ludźmi, którzy zetknęli się z twórczością Kinga i jak ją postrzegają/np. Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Mariusz Czubaj, Katarzyna Puzyńska, i wiele innych/ i którzy z nim współpracowali/ wywiad z Lisą i Louse Burns-siostranmi ze Lśnienia, Peter Straub, Zak Hilditch, itd./. Ogrom pracy, ogrom wiedzy, chylę czoła. Będę wracać, aby sobie czegoś poszukać, sprawdzić, czy odbiór kolejnej książki Kinga jest taki jak Pana Roberta, czy się różnimy, bo ucieszył mnie fakt, że te książki , które czytałam Kinga, bardzo podobnie odbieram jak Pan Ziębiński. Z jedną rzeczą się nie zgadzam, mnie serial Castle Rock nie ujął. Myślę, że fanów Kinga namawiać nie trzeba, natomiast osoby zainteresowane, które się wahają, ja namawiać na tę pozycję będę. Warto, oj warto.
„ Dorośli konfrontowani z grozą zazwyczaj przegrywają, a jeśli już udaje im się zwyciężyć, to tylko dzięki ponownemu odkryciu w sobie dziecka”.
„Istnieje teoria, że każdy z nas nosi w sobie powieść”.

STEPHEN KING INSTRUKCJA OBSŁUGI-Robert Ziębiński

Książka, od której ciężko się oderwac! I cholernie żałuję, że nie powstała 20 lat temu :D fantastyczna robota!

Pan Ziębiński nie sili się na obiektywizm i to jest w dużej mierze siła tej książki. Można się z autorem nie zgadzać, ale z całą pewnością należy docenić ogrom materiału, który udało mu się zgromadzić. Wszystko podane w takiej formie, że nie nuży, prawie czyta się samo. Punktem wyjścia jest stwierdzenie, że twórczości literackiej Kinga nie powinno się omawiać w oddzieleniu od jego projektów filmowych i adaptacji jego dzieł licznych scenarzystów i reżyserów. Dobrze ułożyć sobie w głowie kilkanaście lat styczności z Kingiem na stronach książek, na dużym i na małym ekranie.

Dodaj cytat z książki Stephen King: instrukcja obsługi