Dziewczyna o czterech palcach

Okładka książki Dziewczyna o czterech palcach Marek Krajewski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dziewczyna o czterech palcach
Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak Cykl: Edward Popielski (tom 8) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
Edward Popielski (tom 8)
Czarny kryminał
Znak
2019-05-15
2019-05-15
literatura polska
Inne

Sprawnie napisana powieść, główny bohater, któremu łatwo kibicować, zwroty akcji, intrygujący klimat :) No i plusik za odwołania do szachów :D

Wczesne lata dwudzieste ubiegłego wieku. Na wschodnich rubieżach odradzającej się Rzeczpospolitej grasują sowieckie bandy. Komisarz Popielski otrzymuje zadanie ujęcia jednego z najgroźniejszych radzieckich watażków. Podejmując się go nie jest świadomy, że zostanie wplątany w misterną grę sowieckiego wywiadu. Jaki był jej cel i jaką rolę odegrał w niej Łyssy? Przeczytajcie książkę i dowiedzcie się sami. Polecam

Czuć klimat, fajnie się czytało. Sam wątek średnio skomplikowany, ale było miło i przyjemnie

Historia ciekawa, dobrze zbudowane postacie. Czytało się ją dobrze, choć troszkę mozolnie. O dziwo nie czułam napiętej akcji stawiającej do pionu, jakiej oczekiwałam.

Audiobook.
Nowy dla mnie cykl, który opowiada o Lwowskim Śledczym Popielskim.
Postanowiłem przeczytać i odsłuchać ten cykl w kolejności chronologicznej, także pierwszym tomem tym sposobem jest właśnie ,, Dziewczyna o czterech palcach"
której akcja rozgrywa się w 1922 r.
Jak na pierwsze spotkanie z Krajewskim to jak dla mnie sztos! Świetnie napisana i ciekawie prowadzona fabuła a lektor? WOW! Naprawdę świetny i całokształt wypadł jak dla mnie na mocną 8.
Gorąco polecam 👏

Audiobook.
Nowy dla mnie cykl, który opowiada o Lwowskim Śledczym Popielskim.
której akcja rozgrywa się w 1922 r.

Przyjemna, ciekawie przedstawia realia II RP. Intryga dość prosta.

Przyjemna, ciekawie przedstawia realia II RP. Intryga dość prosta.

"Dziewczyna o czterech palcach" Marek Krajewski ! Ależ to się czytało! Książkę zabrałem ze sobą na krótki urlop nad polskim morzem. Bo wiadomo, maj nad Bałtykiem to spacery ewentualnie jakaś literatura na plaży. Z twórczością Marka Krajewskiego dopiero się oswajam. Zacząłem do "Dziewczyny". Książka towarzyszyła mi na plażach od Władysławowa po Hel. Raz bardziej na zachód, bo do Jastrzębiej Góry, a w zasadzie na Gwiazdy Północy - najbardziej wysuniętego na północ skrawku ziemi Rzeczypospolitej. Jednak wracając do akcji. Świetnie napisany kryminał z mocno zaakcentowany wątkiem szpiegowskim. Główny bohater to inteligentny lwowski śledczy Edward Popielski, zwany Łyssym. Splot wydarzeń, ale tez jego dociekliwość pchają go najróżniejsze zakątki dawnych terenów Rzeczypospolitej. Co mnie ujęło w książce, to opisy miejsc i obyczajów. Kapitalnie sportretowany Gdańsk (akurat fragment o Gdańsku czytałem siedząc w kawiarni na Długim Targu w Gdańska Starówka właśnie. Twórcze doznanie. Dobrze oddany duch Warszawy początku XX wieku i krajobraz powojennych Kresów. Sam watek szpiegowski również napisany tak jakby autor miał zawodowe doświadczenie w tym (szpiegowskim) fachu -kto wie? 😉
✅Na pewno jest to pozycja dla tych, którzy lubią dobry kryminał okraszony intrygą. Dużo zwrotów akcji, momentów w których czytelnik zastanawia się nad tym co sam by zrobił. Wiele razy przyłapałem się na tym, że czytając dopisywałem swoją narrację. Szukałem innych (niż te które serwuje autor) rozwiązań. To duży dar, którym obdarzony jest Marek Krajewski. Nie każdy autor potrafi zmusić czytelnika do myślenia, do własny interpretacji. Krajewski potrafi to robić.
Książka wydana przez jedno z moich ulubionych wydawnictw, mianowicie przez Wydawnictwo Znak. Na półce mam już kolejne pozycje p. Krajewskiego, ale o tym w swoim czasie

Autor zmienił konwencję i nie jest to typowy kryminał, którego akcja dzieje się we Lwowie. Mamy do czynienia z historią szpiegowską czasów II RP, której akcja dzieje się zarówno na kresach jak i w stolicy, czy też innych miejscach. Fabuła jakoś mocno nie zaskakuje, ale czyta się bardzo dobrze.

Ta część to spora przepaść w porównaniu do poprzednich części. Nie jest to już stricte kryminał w klimacie "lwowskiego" Łyssego, tylko bardziej jego szpiegowska odmiana z czasów II RP co nie znaczy, że gorsza ale po prostu inna. Fakt, że nie za wiele się tu dzieje i więcej tutaj opisów oraz wątków historyczno - obyczajowych niż samej zagadki ale jedno trzeba autorowi przyznać i docenić jego starania w temacie kapitalnie wykonanego researchu i wiernego oddania kwestii topograficznych jak i społeczno - politycznych.
I przyznaję też, że Popielski w nowym, szpiegowskim wydaniu podoba mi się dużo bardziej niż jak jeszcze w "kryminale" siedział.

Kryminały pana Marka są najlepsze ;)

Kryminały pana Marka są najlepsze ;)

• Kryminał
  • Przeczytane w 2019
  • Marek Krajewski

Dodaj cytat z książki Dziewczyna o czterech palcach