Zanim się obudzę

Okładka książki Zanim się obudzę Agnieszka Bednarska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zanim się obudzę
Agnieszka Bednarska Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Gorzka Czekolada literatura obyczajowa, romans
Gorzka Czekolada
Media Rodzina
2019-05-23
2019-05-23
literatura polska rozpacz samotność strach śmierć kliniczna walka o życie wypadek fantasy

Ciekawy temat i intrygujące, tajemnicze postacie.
Warto przeczytać.

Ciekawy temat i intrygujące, tajemnicze postacie.
Warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Genialny lekarz-Japończyk o traumatycznej przeszłości ratuje ludzi ze stwierdzoną śmiercią mózgową. Po drugiej stronie barykady jest ona - ordynator-transplantolog, która skazuje tych samych ludzi na śmierć. Wszystko w otoczce paranormalnej, duchy i niewidzialne wymiary. Od początku wiemy, kto jest dobry, a kto zły. Bełkot o duszach jeszcze wszystko pogarsza. Tragedia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tę książkę można kochać i nienawidzić. Jednocześnie umierać z nudów czytając i chłonąć z pasją każdą stronę. Na pewno jest to lektura wartościowa, jednak dość trudna, bardzo specyficzna. Autorka chciała poruszyć tak wiele tematów moralnych, oraz jednocześnie stworzyć spójną fabułę. Wyszło to tak sobie, jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę wplecenie w to elementów magicznych, paranormalnych. Poniekąd było to zrozumiałe, bo autorka chciała również dać głos tym, którym nie dane się wypowiedzieć.
Pierwsza połowa przypomina bardziej powieść obyczajową, przedstawienie losów głównych postaci. Może być trudno przez to przejść, jesli ktoś liczył na dobry thriller (ta książka nim nie jest). Potem dopiero mamy okazję jako czytelnicy zastanowić się sami w głębi nad kwestiami życia i śmierci, sensu istnienia, ratowaniem życia za sprawą procedur medycznych, swoim losem.
Autorka nie oszczędza nam ani swoim postaciom cierpień, ale też momentów wzruszeń.
Dodatkowo bardzo irytowały mnie błędy dotyczące samej kwestii pobierania organów. Niestety nie jest on zgodny z rzeczywistością - domyślnie wszyscy jesteśmy dawcami, a to sprzeciw trzeba zgłosić (w rejestrze sprzeciwów, czy w obecności świadków, którzy to udowodnią).

temat ważny, przedstawiony w przystępny sposób, może jest parę "uchybień", ale w końcu to nie jest książka popularnonaukowa

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Można byłoby uznać tę książkę za dobrą, gdyby autorka zachowała umiar w dodawaniu cierpień swoim bohaterom. Jest tu poruszany szeroki zakres tematów, od rozważań na temat moralności, ciężkich wyborów, do transplantacji organów. Są to bardzo ważne tematy i moim zdaniem, gdyby autorka skupiła się wyłącznie na nich, podniosłoby to wartość książki. Mimo dobrze wykreowanych postaci, nadmiar brutalnej przemocy może odwrócić uwagę od głębszych przemyśleń, przytłoczyć czytelnika i pobudzić stare traumy. Dodatkowo, wprowadzenie zjawisk paranormalnych wydaje się zupełnie zbędne.

Nie spodziewalam się takiej tematyki, bo przypadkowo sięgnęłam po tę pozycję. Zaskoczona coraz bardziej wciągałam sie w historię . Odpowiedz na pytanie co się dzieje gdy jesteśmy w śpiączce pozostawia mnostwo znaków zapytania, ale może warto pomyśleć o tej książkowej wersji.
Dobra książka pod kazdym względem-temat i wciągalność😉 doskonała.

Dobra książka pod kazdym względem-temat i wciągalność😉 doskonała.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaskakująco dobra historia! Język autorki jest piękny i wymowny, bardzo lekki i poetycki jednocześnie. Przekrój ludzkich historii, traum i nadziei to moim zdaniem absolutna siłą tej książki. Bardzo mnie to urzekło. Bohaterowie pierwszo- i drugoplanowi są świetnie wykreowani. Ludzie z krwi i kości, podobnie jak ich perypetie. Wyraźnej świeżości historii nadaje natomiast jej umiejscowienie. Szpital, a ściślej ujmując - oddział intensywnej terapii, w którym przebywają pacjenci w śpiączce, balansujący na granicy życia i śmierci. Czy to jeszcze najbliższa mi osoba, która tylko śpi i zaraz wróci? Czy ona cierpi? Czy powinniśmy czekać i mieć nadzieję, czy może rozsądniej było by pozwolić jej odejść, ratując tym samym życie nawet ośmiu osób? Czy swoje decyzje kieruję swoim czy innych dobrem? Czy to oznacza egoizm? Tych pytań było mnóstwo! Miejsce idealne do podjęcia dysput moralnych, wczucia się w ludzkie tragedie i posmakowania bezradności, która przybija do podłogi niczym ciężkie gwoździe. Nie raz zakręciła mi się w oku łza. Ponad to, mamy możliwość zdobycia podstawowej wiedzy medycznej w zakresie chociażby śmierci mózgowej, tzw. "Odruchu Łazarza" czy transplantologii. To była wartościowa lektura pod każdym względem. Polecam, szczególnie w audiobooku!

Zaskoczyła mnie ta książka. Wzięłam bo spodziewałam się zwykłego czytadła dla odpoczynku od zawirowań.
Nie
To jest bardzo dobra powieść, która niesie w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny.
Takie tam rzeczy, o których wiemy, że są gdzieś tam, kiedyś tam, nas to nie dotyczy.

A co kiedy zacznie nas dotyczyć? Jaką decyzję podejmiesz?

Nie

A co kiedy zacznie nas dotyczyć? Jaką decyzję podejmiesz?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początek zachwycił, jednak im dalej w historię, tym trudniej było w niej wytrwać. Nazwisko autorki, niestety, do zapomnienia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Super książka,wciągająca,bardzo ją polecam.
Kilka razy poleciały łzy.

Super książka,wciągająca,bardzo ją polecam.
Kilka razy poleciały łzy.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zanim się obudzę