Zanim się obudzę

Okładka książki Zanim się obudzę Agnieszka Bednarska Patronat LC
Okładka książki Zanim się obudzę
Agnieszka Bednarska Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Gorzka Czekolada literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Gorzka Czekolada
Media Rodzina
2019-05-23
2019-05-23
literatura polska rozpacz samotność strach śmierć kliniczna walka o życie wypadek fantasy

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Doskonała powieść, minimalne zgrzyty związane z odczuwalnym momentami lekkim upraszczaniem - czarno białą wizją świata, nie odebrały mi prawdziwej przyjemności z lektury.
Niezwykle interesująca tematyka, pięknie poprowadzony bieg wydarzeń.
Sięgam po kolejne książki Autorki.

Niezwykle interesująca tematyka, pięknie poprowadzony bieg wydarzeń.
Sięgam po kolejne książki Autorki.

Kiedy przychodzimy na świat, dzierżymy umowną białą kartę - pamięć. Na niej zapisane będą najważniejsze rzeczy i cechy określające nas. Przed nami długa i niełatwa droga. Na niej nie można się cofnąć. Można zrezygnować, ale to się nie godzi, bo nie należy odrzucać darów.

„Na każdego z nas przypada tylko jedno życie i tylko jedna śmierć, nie musisz się bać, nikt go za ciebie nie przeżyje, tak samo, jak nikt za ciebie nie umrze. Ten pakiet jest twój. Wykorzystaj w pełni to, co jest w nim przewidziane.”

Kiedy rodzi się człowiek, głośno krzyczy. Kiedy odchodzi z tego świata, często tylko wzdycha. Zostawia za sobą wszystko, co go uszczęśliwiało i to, czego się wstydzi. Nierozliczone winy i niespełnione obietnice trzymają go na miejscu jak kule u nogi. Obiecałaś – powiedziała mała dziewczynka do Seleny.

Mówi się, że w ostatniej świadomej chwili przed oczami przesuwają się obrazy z mijającego życia. Kiedy umiera mózg, jest tak, jakby nagle zgasły wszystkie światła w mieście. Po ulicach tego miasta nie pojedzie już na motocyklu Kamil. Tymczasem za wcześnie jest, żeby już odszedł.

„Musisz się obudzić, bo inaczej nie będę mógł cię przeprosić”

Kiedy ktoś w swoim zmarnowanym życiu stoi na granicy światów, niekoniecznie godny jest przebudzenia. Czas odwetu za poniżanie i zbrodnię nadszedł litościwie bez odczytanego wyroku.

„Nie za własne krzywdy, upokorzenie i ból fizyczny domagał się zemsty, ale za cierpienie kogoś, kto nigdy w niczym i nikomu nie zawinił, i kto nie umiał sam się obronić”

Doktor Nakamura walczył o to, by dać szansę pacjentom na przebudzenie. Czasem nie jest za późno na powrót do świata żywych.
„Czy umrzeć godnie znaczy nie zaprzątać uwagi lekarzy zbyt długo? Dać się pokroić za życia, bo to dobrze wygląda w statystykach?”
Treść powieści „Zanim się obudzę” głęboko i bezpośrednio chwyta za serce i gardło. Kto z nas nie żegnał bardzo bliskiej osoby, i nie pytał: Dlaczego on czy ona? Dlaczego tak szybko? Kto w duchu nie liczył na cud jedyny, wyjątkowy, bezprecedensowy? Nikt z nas nie zastanawia się, dlaczego umierająca osoba jest spokojna. Może kogoś słyszy, a może widzi? Pani Agnieszka Bednarska napisała książkę, która mnie zachwyciła. Autorka, świadoma siły uczuć, czytelnymi sposobami porusza emocje. Pani Agnieszka nie koncentruje się tylko na cierpieniu, ale napisała również o zrozumieniu oczekiwań. Iskierki humoru powodują, że uśmiech powraca na twarz w przerwach między czytaniem. Gorąco polecam tę książki również osobom, które już zapomniały jej treść.

Wciągająca i porażająca lektura ukazująca balans na granicy życia i śmierci mózgowej. Temat przedstawiony bardzo realistycznie. Zarówno od strony pacjenta, lekarza jak i rodziny.

Książka wciągająca, przedstawiająca dwa światy - z czego jeden zupełnie nam nie znany, irracjonalny, tajemniczy. Osobiście uważam lekturę za ciężką, opisy i przeżycia bohaterów bardzo mną wstrząsnęły. Czasami potrzebowałam przerw, aby móc przetrawić toczącą się akcję. Polecam jednak każdemu, kto lubi medyczne klimaty, kto nie boi się kontrowersyjnych tematów.

A. Bednarska w swojej wyjątkowej propozycji zabiera czytelnika w zupełnie inną rzeczywistość - uznawaną zapewne przez wielu za irracjonalną. Czytelnik trafia na granicę dwóch światów (przyziemnego i paranormalnego). Stajemy się obserwatorami wydarzeń dziejących się na trzech przenikających się płaszczyznach, tj. przeszłości (retrospekcji), pochmurnej teraźniejszości oraz tej najbardziej tajemniczej i nieznanej, której świadkiem jest człowiek podtrzymywany przy życiu przez aparaturę medyczną. Autorka, dotyka wielu istotnych i bardzo newralgicznych prawd ludzkiej egzystencji, takich jak: strata bliskich, choroba, samotność, trudne wybory, garby wspomnień czy skomplikowane relacje rodzinne. Wykreowane przez nią postaci są niesamowicie wyraziste, dynamiczne i obarczone sporym bagażem doświadczeń, a jednocześnie bardzo uniwersalne. Młoda dziewczyna wyłowiona z rzeki, chłopak, który doznał urazu w wyniku upadku, lekarz ginący w pożarze szpitala czy dziewczynka popełniająca samobójstwo – to czołowi przedstawiciele niezwykłej strefy metafizycznej. Pani ordynator – zaciekła zwolenniczka transplantologii, doktor stanowczo sekundujący podtrzymywaniu ludzkiego życia mimo naukowych przeciwskazań, pielęgniarka opiekująca się pacjentami jak własnymi dziećmi czy matka i ojciec cierpiący z powodu śpiączki syna - to z kolei główne postaci doczesności. „Zanim się obudzę” nosi znamiona okładkowego miana „thrillera medycznego” za sprawą narastającej w czytelniku ciekawości i niepewności, specyficznej atmosfery napięcia oraz pochłaniającej formy przekazu. Niewątpliwie jednak, skłania do refleksji i stanowi propozycję dla czytelników, którzy chcą pochylić się nad trudnymi aspektami egzystencjalnych kolei losu. Historie bohaterów pozwalają stawić czoła tematowi jakim jest przemijanie, które jak się okazuje - nie zawsze musi być przykre, ponieważ często stanowi ulgę i wyzwolenie spod jarzma ziemskiego cierpienia. Ponadto powieść A. Bednarskiej pozostawia posmak nadziei, iż w obliczu śmierci bardzo wiele zależy od nas samych, a wola życia może sprawić cuda.
Polecam.
Damiano

Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, podobała mi się... Zastanawiamy się czasem jak to naprawdę jest z osobami, które leżą w szpitalu w śpiączce, jak to jest z pobieraniem organów od tych którzy uznani są za zmarłych a swą wolą mogą uratować życie innym. Polecam

Do szpitala na oddział intensywnej terapii przyjęto młodą dziewczynę wyłowioną z rzeki. Nie ma z nią kontaktu. Lekarze nie dają jej szans na przeżycie. Jedynie jeden z nich i pielęgniarka oddziałowa wierzą, że to jeszcze nie koniec. Kim jest kobieta i jaką historie mogłaby opowiedzieć...

W pełni zasługuje na 10!
Pierwszy raz sięgnęłam po thriller i na szczęście się nie zawiodłam. Tematyka ciężka, ale napisana w taki sposób, że książkę się dosłownie połyka w całości!
Mam nadzieję, że inne pozycje tej autorki będą równie dobre!

W pełni zasługuje na 10!
Mam nadzieję, że inne pozycje tej autorki będą równie dobre!

To książka, która otwiera nie tylko oczy, ale i duszę. Niesamowicie wciągająca, zaskakująca, z zupełnie nieprzewidywalnym zakończeniem. Kilkugodzinny balans na granicy dwóch światów. Polecam.

Z pewnością nie była to lekka książka do kawy. Zmuszała do refleksji nad życiem i śmiercią. Bardzo wciągająca . Częste zwroty akcjj były dla mnie dość sporym zaskoczeniem. Spodziewałam się wielu terminów medycznych i medycznęgo języka ale jest łatwy i dostępny dla każdego czytelnika. Zakonczenie książki bardzo trudne do przewidzenia. Z całą pewnością godna polecenia.

Pasjonująca książka! Otwierająca oczy na kwestie śmierci mózgowej i jej konsekwencje. Napisana z ogromną empatią i z zaskakującym zwrotem akcji. Czytałam z wypiekami na twarzy.

Dodaj cytat z książki Zanim się obudzę