Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na maj 2024

Anna Sierant Anna Sierant
01.05.2024

„To był maj, pachniała Saska Kępa!”, śpiewała Maryla Rodowicz w piosence napisanej przez Agnieszkę Osiecką. Gdyby istniał (a może istnieje?) konkurs na ulubiony miesiąc mieszkańców Polski, to zapewne maj zająłby w tym zestawieniu wysoką pozycję. Słonecznie, ciepło (ale nie za ciepło), zielono: czego chcieć więcej? Chyba tylko ciekawej lektury. A więc poznajcie temat wyzwania czytelniczego Lubimyczytać na maj 2024!

Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na maj 2024

Przypomnijmy też, że w kwietniu czytaliśmy książki, które „przenosiły nas w inne miejsce”. Jakie na przykład? Wybór był naprawdę niemały, wskazywaliście takie tytuły, jak m.in. „Miasto w chmurach”, „Planeta małp”, „Diuna”, „Problem trzech ciał” czy… „Złe miejsce”.

W poprzednich latach w maju czytaliśmy „ponownie jedną z ulubionych książek” (2023) i „grube książki, czyli takie powyżej 400 stron” (2022). W tym roku wyzwanie będzie bardziej bezpośrednio związane z dopiero co rozpoczętym, pięknym miesiącem. No właśnie, to piękny miesiąc, więc wyzwanie czytelnicze na maj 2024 brzmi:

Przeczytam książkę z gatunku literatura piękna

A tych przecież jest całe mnóstwo. Ponad 36 tysięcy pozycji znajdziecie w kategorii „Literatura piękna” w katalogu Lubimyczytać. W redakcji zrobiliśmy też małą burzę mózgów i tytuły, które przyszły nam na myśl, to m.in. dzieła polskich autorów i autorek: „Kosmos” Witolda Gombrowicza, „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego, „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza, „Empuzjon” Olgi Tokarczuk, „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator, „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej, „Król” Szczepana Twardocha, „Oberki do końca świata” Wita Szostaka, a także inne pozycje wymienionych twórców i twórczyń.

Pamiętajmy również o osobach tworzących (współcześnie i dawniej) literaturę piękną za granicą. Tu znów można długo wymieniać: „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, „Norwegian Wood” Harukiego Murakamiego, „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna, „Zabić drozda” Harper Lee, „Imię róży” Umberta Eco, „Uległość” Michela Houellebecqa„Księgę śmiechu i zapomnienia” Milana Kundery i wiele innych tytułów wymienionych autorów i autorek.

Osobną podkategorię literatury pięknej może stanowić klasyka. I tu, ponownie, jest z czego wybierać. Z polskich dzieł można wspomnieć „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. A jeśli chodzi o dzieła literatury światowej? Wystarczy wspomnieć m.in. „Annę Kareninę” Lwa Tołstoja, „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, „Makbeta” Williama Szekspira, „Targowisko próżności” Williama Makepeace’a Thackeraya.

Część z wymienionych wyżej autorów i autorek to nobliści i im również warto się przy okazji majowego wyzwania przyjrzeć. Poczynając od najnowszego, Jona Fossego, przez wcześniejszych: Alice Munro, Elfriede Jelinek, Josifa Brodskiego, na najwcześniejszych – Selmie Lagerlöf, Gerharcie Hauptmannie, George’u Bernardzie Shaw czy Henryku Sienkiewiczu – kończąc.

Pamiętajcie, żeby dołączyć do specjalnej grupy na Facebooku, gdzie możecie wklejać linki do swoich opinii w Lubimyczytać. Jeśli nie macie konta w social mediach, to stworzyliśmy również nowy wątek na forum. Koniecznie dajcie znać, które książki wybraliście i jak wam się podobały.

Oznaczajcie nas na Instagramie i Facebooku pod zdjęciami publikacji, które czytacie w ramach akcji. Dodawajcie hashtag #WyzwanieLC2024 pod publicznymi postami. Będziemy obserwować wasze poczynania i odwiedzać wasze profile.

Zachęcamy też do stworzenia półki „Wyzwanie LC 2024”. Jeżeli się na to zdecydujecie, to z przyjemnością przygotujemy podsumowanie tego, po jakie książki najczęściej sięgaliście w ramach tegorocznej akcji.

A listę zwycięzców z zeszłego miesiąca – kwietnia przedstawimy wyjątkowo 2 maja, czyli już jutro!

Pamiętajcie też, że na każdą książkę, którą chcecie przeczytać w ramach wyzwania, możecie założyć alert cenowy LC!

Życzę wspaniałej majowej lektury! Jakie książki z literatury pięknej polecacie przeczytać? Dajcie znać w komentarzach!


komentarze [1189]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Beata  - awatar
Beata 02.06.2024 22:24
Czytelniczka

A może tak przypomnieć sobie przygody Tomka Wilmowskiego autorstwa Alfreda Szklarskiego? Ci co nie czytali zachęcam.😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pompela  - awatar
Pompela 02.06.2024 21:34
Czytelniczka

Może przeczytam Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady lub  Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu. Obie od dłuższego czasu czekają na półce na swoją kolej. :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady  Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu
jagusia  - awatar
jagusia 02.06.2024 20:07
Bibliotekarka

Przejrzałam półki i mam do wyboru  Ostatnia podróż "Valentiny"
  Ostatni pociąg do Paryża
  Magiczna gondola
  Podróż do Carcassonne. Tom I
Ekspedycja

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Ostatnia podróż  Ostatni pociąg do Paryża  Magiczna gondola  Podróż do Carcassonne. Tom I  Ekspedycja
Adam Kas - awatar
Adam 02.06.2024 20:04
Czytelnik

Będę czytała i kończyła  Cztery po północy, jeszcze  Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki Katarzyna Wielka. Gra o władzę Przedwiośnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Cztery po północy  Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki  Katarzyna Wielka. Gra o władzę  Przedwiośnie  Kirke
senga  - awatar
senga 02.06.2024 19:10
Czytelniczka

Świetnie pasuje do wyzwania teraz czytana  Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli wciąż mam też napoczęte Na koniec świata. Przyprawy, które zmieniły historię potem mam aż za dużo pasujących...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli  Na koniec świata. Przyprawy, które zmieniły historię  Afryka to nie państwo  Geografia szczęścia. W poszukiwaniu najszczęśliwszych miejsc na świecie  Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu  Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu  Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa  Szczęśliwy jak łosoś  Bułgaria. Złoto i rakija  Wyszczekane podróże. Jak przygotować siebie i psa na wyprawę  Dzikie miejsca  Opowieści ze świata mrówek  Świat równoległy  Wyspa zaginionych drzew  Zasypani. Sekretne życie śmieci  Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie  Autostopem przez galaktykę  Notatki z podróży do Ameryki  Sto lat samotności  Opowieść o dwóch miastach  Wawel. Biografia
Fungal  - awatar
Fungal 02.06.2024 18:59
Czytelnik

Po zakończeniu podksięgi:
  Elryk z Melniboné
Myśle o kolejnym opowiadaniu:
  Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści chociaż nie wiem czy to nie dość za ciężkie na obecną pogodę przynajmniej u mnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Elryk z Melniboné  Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści
Jolanta  - awatar
Jolanta 02.06.2024 15:03
Czytelniczka

Na pewno sięgnę po
Kobiety
Przełęcz

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Kobiety  Przełęcz
Allmighty Eternally - awatar
Allmighty Eternally 02.06.2024 14:58
Czytelnik

wyzwanie na czerwiec to dokończyć to, co jest zaczęte a stanowi to trudność graniczącą z niemożliwością

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wiola  - awatar
wiola 02.06.2024 12:42
Czytelnik

Wyzwanie nadało bieg dwóm, czekającym już długo tytułom:  Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Podróż po Rzece Orinoko
Po pierwszej książce dużo sobie obiecuję, bo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936  Podróż po Rzece Orinoko  Ryby śpiewają w Ukajali  Dziennik podróży w przeszłość  Solaris
PanKracy  - awatar
PanKracy 02.06.2024 13:58
Bibliotekarz

Miłej podróży na Solaris. Podróż pod marką Stanisława Lema na pewno dostarczy moc wrażeń. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl  - awatar
Cleopatrapl 02.06.2024 18:57
Czytelniczka

Tak, tak czytamy razem z bodajże jeszcze trzema osobami🙂. Dopiero wracam z długiego weekendu i nie miałam czasu na czytamy w weekend. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
WIKspace  - awatar
WIKspace 02.06.2024 12:19
Czytelnik

O. Jeśli będzie czas to może uda się przeczytać  Wicher śmierci. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wicher śmierci