Kosmos

Oficjalne recenzje i

Berg!

Link do recenzji

756 104 32

Absolutnie nie dla mnie. Niestety nie lubimy się z Gombrowiczem i raczej nic tego nie zmieni.
Jego styl w ogóle nie przypada mi do gustu. Zdania są tak skonstruowane, że całą książkę niezwykle ciężko mi się czytało. Zdrobnienia i zabawa słowem sprawiały, że krew mi się gotowała w żyłach. Te wyrazy wywoływały u mnie ogromną irytację.
Nie chcę się wgłębiać w fabułę, postaci czy w ogóle całość. Jedyne, co wyniosłam z lektury to zdenerwowanie i obrzydzenie. Za dużo perwersji i bełkotu. Wolę, gdy literatura nie jest taka niedbała.

Nie chcę się wgłębiać w fabułę, postaci...

"Kosmos" ostatnia powieść Witolda Gombrowicza jest jego "filozoficznym i artystycznym testamentem".
Polecam dla wątpiących w wielkość jego pisarstwa. Mnie osobiście nie tylko przekonała, ale pozostawiła niezatarte wrażenia i przemyślenia. Zdecydowanie nie dla optymistów.

Moim zdaniem najlepsza powieść Gombrowicza.

Moim zdaniem najlepsza powieść Gombrowicza.

Bembergowanie bembergiem w berg!
"Kosmos" choć całkiem różny od "Ferdydurke" czy "Trans-atlantyk" podobnie jak ww. daje do myślenia. Powieść pokazuje jak łatwo oszukać swój umysł. Wytworzyć drugi świat, choć wewnętrznie spójny i logiczny, a jakże nielogiczny i pełen sprzeczności. Na bazie nic nieznaczących poszlak, można zbudować nawet najbardziej niezwykłą teorię spiskową... tak popularną obecnie. Pytanie czy, naprawdę spisową?

Bembergowanie bembergiem w berg!

Totalne zaskoczenie. Powrót po dziesięciu latach do książki, która nas zachwyciła, wprowadziła w zabawę językiem, pozwoliła zrozumieć smakowanie własnych perwersji, po tylu latach zawiodła. Nie znalazłem w niej nic, co wcześniej urzekało. Ogromny zawód.

Nadzwyczajne są zdolność Gombrowicza do kreatywnego tworzenia zdań, które przyciągają moją uwagę. Fabułę widzę tu w istotnym stopniu jako pretekst do zabaw lingwistycznych i formą - słowotwórstwo staje się tożsame treści a przywary językowe stają się istotną częścią charakteru postaci (Leon).

Nie jest to z pewnością generyczna i klasyczna powieść tajemnicy. Świat został wykreowany z bardzo odległych tematycznie od siebie elementów, które w dziwaczny a wręcz chory sposób łączą się w umyśle głównego bohatera. Zwracają one jego uwagę, zapadając się w nich niemal całkowicie. Mimo że teoretycznie nie mają one sensu, w praktyce przez absurdalność całego świata, oraz powagę, z jaką główny bohater podchodzi do nich, samemu zaczynałem wierzyć, w głęboki sens wiązania poszlak.

Ciekawe jest również połączenie tak 'odsiewającego' języka w prostej historii. Paradoksalnie nie ma tu wielkich i skomplikowanych wątków a wszystko jest jasno prowadzone. Brak realizmu i (post)modernistyczne zagrywki nie stanowią współcześnie niczego zaskakującego dla wprawionego czytelnika.

Nie dostrzegam tu jednak wielkości, z jaką miałem przyjemność przebywać wcześniej, czytając twórczość autora. Ciężko mi patrzeć na nie jako dzieło wielkie i doskonałe. Przypominało mi to nieco dużo późniejszych, postmodernistycznych autorów ale podane to wszystko jest w całkowicie

Nie jest to z pewnością generyczna i klasyczna powieść tajemnicy. Świat...

Dzika potęgo myśli wątłej. Myśli wątłej, fundamentu egzystencji każdego z nas.

Dzika potęgo myśli wątłej. Myśli wątłej, fundamentu egzystencji każdego z nas.

Śmierć w żywiole powietrza.

Śmierć w żywiole powietrza.

Nie ukrywam, nie wiem o czym jest ta książka. To mój pierwszy kontakt z twórczością pana Gombrowicza, mądrzejsi piszą, że jest to REWELACJA. OK, dołączam się do tych opinii, pewnie wrócę do tej książki za X lat i może zrozumiem.

1968

Nie ma książki Witolda Gombrowicza, której bym nie lubiła czytać.

Nie ma książki Witolda Gombrowicza, której bym nie lubiła czytać.