Quo vadis

1954-01-01
Data 1. wydania:
1999-01-01

Tego klasyku chyba nikomu nie trzeba przedstawiać 😊
Wróciłam do lektury po latach i tak jak wtedy tak i teraz bardzo mi się podoba.
Nie jestem fanką literatury pozytywistycznej, ale historia stworzona przez Sienkiewicza w Quo vadis jest inna, wciągająca i bliska mojemu sercu.
Oby więcej takich klasyków 😁
Moja ocena 9/10

Tego klasyku chyba nikomu nie trzeba przedstawiać 😊
Wróciłam do lektury po latach i tak jak wtedy tak i teraz bardzo mi się podoba.
Oby więcej takich klasyków 😁
Moja ocena 9/10

Akurat "Quo vadis" z dorobku Sienkiewicza jeszcze się jakoś broni (tak jak nieczytana "Rodzina Połanieckich" i nieznane nikomu "Bez dogmatu")- mimo mocno hagiograficznego charakteru tej dobrze napisanej opowieści.

Niektóre sceny nasz narodowokatolickoendecki Wieszcz musiał jednak pisać na mocno przykurczonych kolanach.

Ale za to Petroniusz (mój idol od zawsze) udał mu się najbardziej....

W sumie jednak „Ja, Klaudiusz” było lepszą analizą rzymskiej rzeczywistości – co pana Henia zresztą kompletnie nie ciekawiło. W sumie czym było ówczesne Imperium Romanum przy ojczyźnie Ligii i Ursusa!.

Ale za to Petroniusz (mój idol od zawsze) udał mu...

Super książka.

Super książka.

Każdy w głębi duszy wie, czego spodziewać się po stosunkowo grubej książce mającej prawie 200 lat i opowiadającej o rzeczach sprzed 2000 lat - na pewno nie jest to nic ciekawego, co ktoś chciałby przeczytać z własnej woli, kosztem innych, bardziej kuszących książek na półce do przeczytania. Ja zostałam do tego "zmuszona" jako, że była to moja lektura i... niesamowicie pozytywnie się zaskoczyłam! Spodziewałam się nudnych bohaterów, ciągnących się w nieskończoność opisów i żółwiego tempa akcji. Tymczasem "Quo Vadis" jest naprawdę ciekawą książką i to nie tylko dlatego że jest "stara, więc trzeba szanować". Bohaterowie są z krwi i kości, nawet ci powszechnie uznani za złych, wszyscy są niezwykle wiarygodni i wzbudzający szczere emocje. Niezwykłe podoba mi się przemiana Winicjusza, który na początku okropnie mnie wkurzał, jednak na końcu książki bardzo go polubiłam, współczułam mu i trzymałam kciuki, żeby wszystkie skończyło się dobrze. Petroniusz jest moją ulubioną postacią, niesamowicie lekko i błyskotliwie się wysławia, a ta jego ironia sprawiła nie raz, że szczerze zaśmiałam się na głos. Neron, postać przedstawiona jako jednoznacznie zła, a jednak także wielowymiarowa i ciekawa. Chilon, wzbudzający obrzydzenie i wstręt, a jednocześnie zaskakujący oraz również ciekawy. Mogłabym tak wymieniać aż do końca, bo wszyscy w jakiś sposób wzbudzili moje zainteresowanie. Tak samo jest z fabułą - dzieje się całkiem sporo i wzbudza w czytelniku emocje. Muszę jednak przyznać, że momentami czuć było wiek tej książki albo to, że Sienkiewicz pisał ją rozdziałami do gazety. Uważam jednak, że jest to lektura warta przeczytania i nie żałuję, mimo że trochę mi zajęło skończenie jej.

Doskonała książka - z kilku powodów : po pierwsze znakomity rys historyczny, po drugie znakomita charakterystyka postaci, po trzecie: świetnie pokazane początki chrześcijaństwa, po czwarte znakomite opisy, po piąte: doskonałe zakończenie. Na minus jak dla mnie to mimo wszystko zbyt dużo miejsca na wątek miłosny, który jak by nie było jest motorem tej książki. Oczywiście to w żaden sposób nie umniejsza wartości tej książki. To moje subiektywne zdanie.

Świat w którym przyszło żyć bohaterom powieści to obraz, kłamstwa, pochlebstw, okrucieństwa, zazdrości, zdrady i perfidii. To co wypływa z tej książki to jak dla mnie to przede wszystkim to ,aby zawsze mieć własne przekonania i wierzyć w nie, nigdy nie tracić nadziei, walczyć o prawdę. Po prostu trzeba przeczytać. 10/10.

Wiele wątków, w tym najciekawszy wątek Ligii i Winicjusza + ciekawe dialogi + ciekawe rozwijanie postaci np. Ursusa. Jednym słowem arcydzieło

Klasyka , wrócę kiedyś do niej jeszcze

Klasyka , wrócę kiedyś do niej jeszcze

O ile lubię historię, o tyle "Quo Vadis" jest dla mnie nie do przebrnięcia. Robiłem już 3 podejścia i udało mi się doczytać, a właściwie domęczyć do 40 strony.

Dla mnie najlepsza książka Sienkiewicza - napisana przystępnym, dużo prostszym językiem, niż pozostałe opasłe tomy autora.

Polecam

Polecam