Księga śmiechu i zapomnienia

Okładka książki Księga śmiechu i zapomnienia
Milan Kundera Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kundera literatura piękna
2013-08-21
1984-01-01
Piotr Godlewski, Andrzej S. Jagodziński
literatura czeska

Zbiór opowiadanek niezbyt powiązanych ze sobą. Jedyne co je scala to wątki erotyczne. Trochę odstręczają mnie one, ponieważ czasami zahaczają o pornografię. Jednak ponieważ pisarz jest uznany i uznane powszechnie jest jego mistrzostwo - szóstka na dziesięć.

Chyba najbardziej postmodernistyczny Kundera, jakiego do tej pory czytałem. Jego wariacja fantastycznie splata zawarte refleksje w składną całość, a realizm sprawnie funkcjonuje z pozornym chaosem. Chętnie ujrzałbym nawet więcej fragmentów z jego osobistymi przeżyciami, trochę później się urwały, a szkoda.

Lekka, przyjemna, momentami troszkę chaotyczna, lecz pełna subtelnych mądrości.

Lekka, przyjemna, momentami troszkę chaotyczna, lecz pełna subtelnych mądrości.

Literatura Kundery wciąż mnie zaskakuje. W tej konkretnej lekturze odnaleźć można niekonwencjonalne spojrzenie na najbardziej popularne toposy jakimi są miłość czy akt miłosny. Ponadto, niezwykłe wrażenie wywarły na mnie opisy cielesności - niektóre świadczące o przynależności ciała do sfery sacrum, inne deprymujące, kpiące z fizyczności. Mistrzostwo.

Pierwsze moje spotkanie z twórczością Milana Kundery,nie przyniosło rozczarowania,ale i nie powaliło mnie ...ot kawałek bardzo dobrej literatury,miejscami genialnej,od czasu do czasu przeciętnej a niekiedy zbyt pornograficznej i obscenicznej ,taplającej się w perwersji,chuciach i pożądaniu ,którego zaspokojenie staje się głównym i najważniejszym celem w życiu większości bohaterów tej książki ,nieważne czy to seks między kobietą a kobietą, mężczyzną i dwoma kobietami jednocześnie we troje ,czworo ,pięcioro jednocześnie, itd.,itp.Pomijając fantazje erotyczne autora ,cała reszta zdecydowanie na plus,całość napisana po mistrzowsku,od pierwszych stron poznajemy pisarza wielkich lotów,o ogromnych możliwościach twórczych.Narracja prowadzona jest w sposób spokojny i wyrafinowany,świadczący o lekkości pióra, świadomości swojej siły i potencjału własnego intelektu.Powyższa książka do lekkich raczej nie należy a z pewnością będzie ciężkostrawna dla młodszego pokolenia czytelników ,nie pamiętających wydarzeń rozgrywających się w tzw."Bloku Wschodnim" tj.w krajach będących pod wpływem oddziaływania (czytaj okupacji) ZSRR (obecna Rosja). Wydarzenia opisywane i kwestie poruszane przez Kunderę ,choć rozgrywają się w Czechosłowacji ,opisują i oddają doskonale sytuację geopolityczną i społeczną (pośrednio) także i w pozostałych krajach Układu Warszawskiego lat powojennych do końca siódmej dekady XX w.,w tym czasookresie wszystkie kraje socjalistyczne/komunistyczne nurzały się w tym samym bagnie: terroru,zastraszania,marazmu,bylejakości,szarości,fałszywej propagandy i zaniku wolności chociażby w wymiarze podstawowym,o prawdziwej twórczości nie tylko literackiej mowy być nie mogło ,chyba że w podziemiu lub na emigracji,tak właśnie jak w przypadku Milana Kundery, autora tej książki. Polecam

O erotyce. Albo o polityce. Albo o jednym i drugim - bo na różne sposoby można zinterpretować wszystko, o czym Kundera pisze. Książka z roku 1978, miejscami mocno wyprzedza swoje czasy. Autor "miał szczęście żyć w ciekawych czasach" a jednocześnie nieszczęście, że te czasy doprowadziły do jego emigracji, w tej książce próbuje zrozumieć, próbuje wytłumaczyć (sobie? narodowi? epoce?)..
Myślę, że można ją czytać wiele razy, i za każdym odkrywać nowe.

spodziewałam się czegoś innego, otrzymałam natomiast coś a'la czeski Paulo Coelho. jedynie forma ratuje tę książkę przed całkowitym odrzuceniem.
dużo psychoanalitycznego bełkotu , którego nie znoszę, w który trzeba wierzyć, żeby był prawdziwy - tak jak w religię lub ideologię.

Bardzo urzekła mnie forma, w jakiej Kundera napisał Księgę Śmiechu i Zapomnienia. Jest bardzo przemyślana i zarazem swobodna, co nadaje jej lekkości, czyniąc jednocześnie lekturą dość treściwą światopoglądowo/ okołofilozoficznie. Czytając ją pobudzamy najróżniejsze obszary myśli i bawimy się świetnie. Milan Kundera jak zawsze górą!

Makao psychologiczne.

Makao psychologiczne.

im więcej go czytam, tym mniej go lubię. szkoda. niektóre historie rewelacyjne, niektóre nużące i nic niewnoszące.