Księga śmiechu i zapomnienia

2013-08-21
Piotr Godlewski, Andrzej Jagodziński
Kundera
literatura czeska

O erotyce. Albo o polityce. Albo o jednym i drugim - bo na różne sposoby można zinterpretować wszystko, o czym Kundera pisze. Książka z roku 1978, miejscami mocno wyprzedza swoje czasy. Autor "miał szczęście żyć w ciekawych czasach" a jednocześnie nieszczęście, że te czasy doprowadziły do jego emigracji, w tej książce próbuje zrozumieć, próbuje wytłumaczyć (sobie? narodowi?...

spodziewałam się czegoś innego, otrzymałam natomiast coś a'la czeski Paulo Coelho. jedynie forma ratuje tę książkę przed całkowitym odrzuceniem.
dużo psychoanalitycznego bełkotu , którego nie znoszę, w który trzeba wierzyć, żeby był prawdziwy - tak jak w religię lub ideologię.

Bardzo urzekła mnie forma, w jakiej Kundera napisał Księgę Śmiechu i Zapomnienia. Jest bardzo przemyślana i zarazem swobodna, co nadaje jej lekkości, czyniąc jednocześnie lekturą dość treściwą światopoglądowo/ okołofilozoficznie. Czytając ją pobudzamy najróżniejsze obszary myśli i bawimy się świetnie. Milan Kundera jak zawsze górą!

Makao psychologiczne.

im więcej go czytam, tym mniej go lubię. szkoda. niektóre historie rewelacyjne, niektóre nużące i nic niewnoszące.

Mocno wciągające opowiadania, których spójnym elementem jest śmiech i erotyka. Czułem się jakbym oglądał abstrakcyjne obrazy malowane słowem.

Niesamowity sposób kreowania bohaterów, mistrzowskie splątanie fikcji i historii, ciekawe przemyślenia - i wiele więcej!

Bardzo nierówna.
Nie będę powtarzać tego, co już napisali inni o konstrukcji tej książki, ale chyba nie czuję tego, co Autor chciał osiągnąć. Dla mnie to jednak zbiór oddzielnych opowiadań, każde na inny temat. Niektóre bardzo dobre, niektóre bardzo słabe.
Kunderę bardzo cenię i uważam, że stać go na wiele więcej.

Kolejna rewelacyjna książka Kundery, którą przeczytałem.

Ta książka ma formę "wariacji". Autor ewidentnie inspirował się tą formą muzyczna (wariacje Beethovenowskie), do czego wprost się przyznaje. Losy bohaterów są bardzo luźno przeplatane (jeśli w ogóle się przeplatają).

Co ich łączy? Moim zdaniem dwie płaszczyzny. Pierwsza to Czechy czy Czechosłowacja. Powojenna...

To mój pierwszy Kundera, podchodziłem jak pies do jeża, ale okazało się, że niesłusznie. Jest dobry. Jest mądry. Jest bardzo czeski (sprawy które w Polakach budzą patos, Czesi opisują i podają lekko). Plus erotyka rozpięta między ontologią a kabaretem. Polecam.
(Mój ulubiony fragment: wspaniała teoria nieprzetłumaczalnego słowa "litost". Ja litost odczuwam, jak się okazuje,...

1 340
  • Chcę w prezencie