rozwińzwiń

1960-07-11
Data 1. wydania:
1962-01-01
Maciej Szymański
powieść amerykańska - 20 w. Maciej Szymański rasizm walka równouprawnienie amerykańskie Południe klasyka sumienie literatura amerykańska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Zabić drozda. Powieść graficzna Fred Fordham, Harper Lee
Ocena 8,0
Zabić drozda. ... Fred Fordham, Harpe...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 /grudzień 2018 Joanna Bator, Magdalena Bielska, Katarzyna Boni, Jarosław Dudycz, Natalia Fiedorczuk, Darek Foks, Katarzyna Kazimierowska, Sam Knight, Berenika Kołomycka, Joanna Lech, Harper Lee, Renata Lis, Michał Paweł Markowski, Jan Mazur OSPPE, Wojciech Nowicki, Tomasz Pindel, Patrycja Pustkowiak, Agata Romaniuk, Dariusz Rosiak, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Magda...

Mogą Cię zainteresować

Rewelacyjnie napisana książka. Czytając, czułem, że jestem w tamtym miejscu w tamtym czasie.

Książka dobra aczkolwiek to rzadki przypadek kiedy ekranizacja (1962 r., Gregory Peck w głównej roli) przewyższa dzieło literackie - takie przynajmniej jest moje zdanie. Raził mnie miałki język powieści (możliwe, że to kwestia słabego tłumaczenia, nie czytałam w oryginale). Na pewno warto się zapoznać - w końcu klasyk.

Kultowa powieść amerykańska poruszająca temat rasizmu. I oto jesteśmy ponad 60 lat po jej napisaniu i jakoś nie wydaje się byśmy jako ludzkość poczynili w tym temacie znaczące postępy i wyciągnęli wnioski z historii. Dla książki to dobrze, bo jest wciąż aktualna. Dla ludzi już nie, bo wystawiają sobie tragiczne świadectwo.

Klasyka, po prostu trzeba przeczytać.

Klasyka, po prostu trzeba przeczytać.

Bardzo dobra powieść, wartościowa zarówno literacko - warsztatowo - jak i treściowo. Nie do końca aktualna, ale nie przeterminowana.

Książka, która pozwala przenieść się w lata 30. XX w. i poczuć klimat miasteczka na południu Stanów Zjednoczonych, w którym panuje duże rozwarstwienie społeczne, wszyscy się znają, niektórzy są mocno dziwni, inni są po prostu złymi ludźmi, a całość scenerii zasnuwa mgła rasizmu. I tylko nieliczni mieszkańcy zauważają ogólną hipokryzję i niesprawiedliwość społeczną. Właściwie jest to opowieść o prawniku Atticusie - człowieku, który próbuje cokolwiek w tym stanie rzeczy zmienić. Ciekawy zabieg autora książki jest taki, że czytelnik śledzi poczynania Atticusa oczami jego córki, wspominającej swoje dzieciństwo z perspektywy czasu.

Ogólnie, cała historia jest mocno nostalgiczna i przygnębiająca, a powolna narracja momentami trochę przynudza, ale jest bardzo sugestywna i zdecydowanie ma swoją magię. W ogólnym rozrachunku, "Zabić drozda" w pełni zasługuje na miejsce wśród klasyki literatury XX wieku.

Klasyka sama w sobie. Ponadczasowe przesłanie. Rys przenoszący nas do lat trzydziestych w USA, gdzie możemy poznać język, poglądy i mentalność ówczesnych ludzi. Jednak mój odbiór jest mieszany z dwóch powodów. Męczyły mnie dłużyzny. Mowa obrońcy była dla mnie porażką (nawet jeśli mielibyśmy nie traktować książki, jako opartej na kryminalnym wątku, mocno mi to popsuło odbiór).

Powieść napisana z punktu widzenia dziecka, ale przedstawiająca poważne problemy w życiu dorosłych. Teraz trochę nieaktualna językiem i wieloma zachowaniami w niej przedstawionych, ale może być traktowana jako świetny opis południa USA lat 30-tych.

Niestety nie dałam rady przeczytać. Zbyt słaba. Dłużyła mi się bardzo i nie zaciekawiła mnie nawet trochę.

Początkowo narracja młodzieżowa lekko mi przeszkadzała, później się już z nią oswoiłam. Warto ją przeczytać.

20 585
    19 807