Widnokrąg

literatura piękna
2019-04-15
literatura polska Nagroda Nike
Inne

Myśliwski opanowuje czytelnika spokojem. I radość i smutek mieszają się w tej nieprędce, tworząc obraz zbliżony do życia. Tylko mam wrażenie, nie tego którym się żyje w teraźniejszości, a raczej, które potrafi się zrozumieć po czasie. Potrzeba bowiem lat mądrości by dostrzec, że nic nie znaczy tak mało, ani tak dużo jak się na kiedyś wydawało.

Na pozór może się wydawać, że...

To jedna z tych książek, w których trudno wskazać elementy, sprawiające, że ocena jest tak wysoka. Kopalnia mądrości, cudowny język i poczucie realności. Mnóstwo śmiechu, ale też tego przez łzy. Warto oddać się w pełni lekturze, bo książek Myśliwskiego nie można czytać w pośpiechu.

Jedna z najlepszych powieści jakie czytałam.

Warto by dodać jeszcze z pińcet stron, co se taki mądry człowiek będzie żałował.

Ta historia niezwykle mnie ujęła. Płynęłam przez nią, nie wiedzieć kiedy z jednej historii przechodząc w następną, by po kilkunastu już stronach nagle zdać sobie sprawę, że narrator wcale nie zapomniał dokończyć tego o czym zaczął. Zakochiwałam się w tej prozie z każdym kolejnym takim momentem. Obraz rodziców rozczulił i przywołał wspomnienia, wpędzając w nostalgię....

Muszę przyznać, że z początku ciężko mi było przebrnąć przez tę historię i siadałem do lektury w kilku częściach, ale im dalej w las, tym więcej drzew. Dlatego polecam na początku „zagryźć zęby”. Warto dobrnąć do końca.

Cała ta książka jest jednym wielkim wspomnieniem, płynie swobodnie, dowolnie dobiera, co akurat jest ważne, który szczegół stanie się fundamentem kolejnej historii. Porusza prostotą.

Moja setna opinia w serwisie LC. Zgodnie z pierwotnym założeniem, podobnie jak pierwsza, powinna dotyczyć książki polskiego autora i do tego wybitnej oraz być przy tym napisana przez szczególnie cenionego przeze mnie autora. „Widnokrąg” spełnia wszystkie te przesłanki.
Pierwszoosobowa narracja, miejsce (Sandomierz) i czas akcji sugeruje autobiograficzny charakter...

Jako emigrantka jestem głodna książek o Polsce: wiedząc o tym mój brat podarował mi "Widnokrąg".

Jeśli zastanawiacie się, czy warto kupić tę książkę: warto i trzeba to zrobić jak najszybciej! Jest ona niesamowitym obrazem powojennej Polski: podczas lektury jest miejsce na spontaniczne wybuchy śmiechu, jak również na łzy, a opisy narratora, w którym przedstawione jest jak...

Będziesz śmiał się, wzdychał i płakał czytając. Inaczej nie można, bo spotkasz się ze światem, który pamiętasz z dzieciństwa, z ludżmi, którzy cię opuścili, i ze sobą, którego wolałbyś już nie spotykać. Emocjonująca w sensie metafizycznym.

Dyskusje

3 999