Planeta małp

Okładka książki Planeta małp Pierre Boulle
Okładka książki Planeta małp
Pierre Boulle Wydawnictwo: ArtRage Ekranizacje: Planeta Małp (1968) Seria: Cymelia fantasy, science fiction
Cymelia
1963-01-01
Agata Kozak
Ekranizacje:
Planeta Małp (1968)
planeta kosmos science fiction małpy inteligencja władza moralność galaktyka klasyka literatury literatura francuska literatura piękna ludzkość małpa misja kosmiczna niebezpieczeństwo niewolnictwo przemoc zniewolenie

Miejscami trochę się zestarzała, ale ogólne przesłanie jest aktualne i konflikt pomiędzy rasami wciąga.

Fajnie ale ta książka ma 216 stron a nie 250.

Fajnie ale ta książka ma 216 stron a nie 250.

Lekko zestarzała się ta książka, a może to taki styl autora, który raczej nie wychodził w przyszłość w swoich przewidywaniach, pisząc o 2500 roku ;)

Sam koncept ciekawy, dużo tutaj rozmyślań nad inteligencją, hierarchią społeczną, różnicą między człowiekiem a zwierzęciem. Trochę podobny vibe do Kwiatów dla Algernona.

Krotka opowieść o tym, jak naukowcy w trakcie podróży kosmicznej zawędrowali na planetę, gdzie małpy stanowią najwyższa inteligencje. Forma naukowego sprawozdania wzbogacona o informację subiektywne powoduje, że niespecjalnie łącze się z bohaterem w przygodach. Jako klasyk warto znać, ale nie zrobiła na mnie dużego wrażenia.

Nie mogłam się oderwać od tej historii, a zakończenie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Książka, którą naprawdę warto znać.

Większość osób chociaż raz w życiu słyszała o słynnym filmie "Planeta małp", nawet jeśli go nie obejrzało. Widziałam kawałek jako dziecko, wzbudził we mnie przerażenie, ale wiele z seansu nie zapamiętałam.
Jakie było moje zdziwienie, że książka, na podstawie której powstała seria filmów, jest tak mało znana. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jej tytuł. Naprawdę mało widać oprócz ekranizacji, niezależnie od tego, czy wyników szuka się po polsku, czy w innym języku, może oprócz języka francuskiego.
Jest to wciągający klasyk sci-fi, trzymający w napięciu, wzbudzający wiele sprzecznych emocji. Od nienawiści do małp, po współczucie. To moralizatorska powieść o tym, jak ludzie traktują zwierzęta. Nie dało się tego lepiej uświadomić czytelnikowi, niż poprzez zamianę ról małpy i człowieka. Czy poczucie wyższości gatunku ludzkiego wobec zwierząt jest słuszne? Jak bardzo mylimy się co do tego, że rozumiemy naturę i otaczający nas świat? Czy pod pretekstem rozwoju naukowego, możemy krzywdzić żywe istoty? Jak pogoń za postępem może stać się naszą ostateczną klęską?
Książka w uniwersalny sposób ukazuje potencjalne przyczyny upadku ludzkości, niezależnie od tego, czy zagrożenie stanowią małpy, technologia, czy my sami. Z powieści wynika, jak w obliczu takiej rzeczywistości łatwo zatracić człowieczeństwo i przyjąć bierną postawę wobec nowego porządku.

Jestem ostatnią osobą, która mogłaby czerpać nawet najmniejszą przyjemność z konsumpcji takiego tytułu jak ten. Proszę wybaczyć, zasypiam na sam dźwięk słowa "KOSMOS". A jednak... Bawiłam się przednio! Co prawda im dalej w las (tfu, galaktykę),tym bardziej dawała o sobie znać moja słaba głowa, ale nie umniejsza to wcale satysfakcji, jaką dało mi poznanie tej historii.

Klasyka gatunku sci-fi, dość prosty pomysł, który jednak nie pozostawia czytelnika obojętnym. Ta książka to fantazja społeczna, która obnaża naszą cywilizację jako taką, która ślepo naśladuje - "małpuje" - naszą przeszłość. Ta książka jest alegorią, ostrzeżeniem, że historia się powtórzy, jeśli nie będziemy świadomi naszych działań i ich konsekwencji.
Ponadto, co bardzo mnie poruszyło, jest to również bardzo ostra i niestety prawdziwa ilustracja naszych relacji ze środowiskiem i zwierzętami.

Ponadto, co bardzo...

Na półkach: , , , , , , ,

Świetnie, że wydawnictwo ArtRage wznawia i odświeża nam historie i książki, które trochę zaginęły w literackim gąszczu nowości. Gdyby nie oni nie wiedziałabym, że filmy mają swój pierwowzór a tym samym ominęłaby mnie bardzo interesująca pozycja. Prosta historia, ale bardzo ciekawa. Po przesłuchaniu "Planety małp" seria Cymelia trafia zdecydowanie pod mój radar czytelniczy. Coś czuję, że czeka tam więcej takich ciekawych odkryć.

Książkę czytało się przyjemnie, jak na to, że to si-fi. Po skończeniu czuję niedosyt, liczyłam, że książka jeszcze się rozwinie, a był tam właściwie tylko jeden plot twist. Uważam, że była zdecydowanie za krótka. Doceniam jednak pomysł na fabułę.

• Science Fiction
  • Audiobooki