Oberki do końca świata

Okładka książki Oberki do końca świata
Wit Szostak Wydawnictwo: Powergraph Seria: Kontrapunkty literatura piękna
literatura piękna
Kontrapunkty
Powergraph
2014-11-28
2007-10-31

Bardzo lubię Wita Szostaka, ale akurat ta książka nie przypadła mi do gustu jak "100 dni bez słońca" albo "Cudze słowa".

Początkowo przeczytałem tytuł „Obierki do…” i nie wiedziałem, o co chodzi. Później spostrzegłem, że to oberki, a nie obierki, ale dalej nic z tego nie wynikało. A po „Oberki do końca świata” Szostaka, pisarza i doktora filozofii, sięgnąłem, bo podobało mi się, i to bardzo, „Sto dni bez słońca”.

Po lekturze kilkunastu stron włączyłem sobie kilka oberków na YouTube, bo...

Nie przypuszczałam, że to będzie taka dobra książka. Bardzo, bardzo mi się podobało. Dałam się wciągnąć w zapomniany, wiejski klimat. Słuchałam z zapartym tchem Wichrowych oberków i śledziłam ich losy. Wspaniała historia przepięknie opowiedziana.

Jaka to piękna, wzruszająca, mądra i utkana z cudownej, dawnej muzyki, opowieść.
Słowa niesione na strunach pachnących przeszłością skrzypiec. Układające się w zapomniane melodie świata, którego już nie ma. Sentymentalna podróż na literacko wysokim poziomie. Dla wszystkich miłośników dawnego świata szczególnie.

Szostak przepięknie skomponował opowieść o wiejskim świecie, którego już nie ma i który także na kartach powieści z wolna umiera – odchodzi razem z ostatnimi grajkami. To rzeczywistość na poły magiczna, pełna ubarwiających ją zabobonów, legend i bajań; to rzeczywistość ludzi prostych, w których bez skrępowania grają emocje, strach czy miłość. W „Oberkach…” bohaterów oraz...

Przeczytałam, jak bym się nie zatrzymywała to jednym tchem bym przeczytała. Ale przyjemności należy dawkować...
Książkę koniecznie trzeba czytać oberków słuchając. Najlepiej pasowały te ze strony Muzyka odnaleziona. Wdzięczna jestem za wskazanie dobrego adresu.

Hmmm. Lubię Szostaka. Ale oberki mi się po prostu nie podobały. Dlaczego? Były strasznie zmanierowane. Do bólu zębów. Męczący sposób pisania. Historia jaką opowiadają bardzo szablonowa. Powtarzalna. Nic nowego. Morał, że życie się toczy? Banalny. Nie, nie znalazłem w tej książce niczego coby mnie zachwycilo, zainteresowało.

Taki "Prawiek" Tokarczuk, tylko bardziej muzyczny. Trochę słabiej zarysowane postaci, ale moze o to chodzilo.

Dawno nic mnie tak nie poruszyło. Płakałam i grzęzło mi coś w gardle, takiej prozy dawno nie widziały moje oczy. Realizm magiczny w rodzimym wydaniu idealnie zadomowionym w zanikającym świecie wiejskich muzykantów. Nie ma tutaj tanich chwytów, są tylko chwyty za serce.

Trzeba mieć dobry powód, żeby wracać do czasu słomianych strzech. Niedawni licealiści albo ci, którzy pamiętają jeszcze czasy edukacji, pewno zaraz wspomną okres "chłopomanii" i będzie to myślenie prawidłowe. Jednak Wit Szostak jest pisarzem osobnym i nawet kiedy wybiera się w przeszłość to robi w swoim stylu i ma ku temu dobry powód. Tym powodem jest muzyka, a konkretnie...

• Chcę w prezencie
  • Literatura polska