Uległość

literatura francuska
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Trafne i na swój sposób zabawne, tudzież tragikomiczne. Byłoby lepsze, gdyby nie sceny porno.

poruszyła mnie bardzo i pomimo upływu kilku lat od przeczytania nadal pojawia się w moich myślach, ocenach rzeczywistości

Po raz kolejny Houellebecq w inteligentny sposób pokazuje upadek świata Zachodu, a konkretnie upadek wartości na których Zachód został zbudowany. Bez moralizowania, bez mazgajstwa, w przewrotny sposób.

To nie jest straszenie islamem, to jest straszenie tym, czym sami ludzie Zachodu się stali.

Jedna uwaga. Na pierwszą książkę tego autora Uległości bym nie polecił, bo bardziej niż w innych książkach eksploatowany jest tutaj wątek "polityczny" osadzony mocno w realiach francuskich... ale bezwzględnie: to jedna z książek po których przeczytaniu ma się świadomość, że dotknęło się rzeczy ważnych.

Jedna uwaga. Na pierwszą książkę tego autora Uległości bym nie polecił, bo...

Początek mnie trochę nudził, zwłaszcza rozważania autora na temat literatury francuskiej której nie znam. Ale potem z ciekawości co będzie dalej jak muzułmanie dojdą do władzy, czytałam. Musze powiedzieć po zakończeniu lektury, że to dobra powieść dająca do myślenia.

Asystujemy Europie podczas upadku dotychczasowej cywilizacji... pytanie jak będzie wyglądała nasza przyszłość...

Nie umiem ocenić, bo z jednej strony baaaardzo ciekawy koncept przyszłości (nie tylko Francji, ale innych państw Europy), a z drugiej trochę nudne życie wykładowcy akademickiego... Ale coś jest w tej książce...

Jeden z głównych tematów diagnozy bolączek dzisiejszego Zachodu - wpływ kultury muzułmańskich migrantów na cywilizację zachodnią został w tej powieści podniesiony do rangi tematu wiodącego. MH jak zwykle nie ukrywa swego zniesmaczenia "upadkiem" Zachodu, tym razem dokonywanego w dużej mierze przez przybyszów z Południa. Ciężko jednak zapomnieć, że wcześniej to Francja zawitała do ich krainy, eksploatowała na całego, a gdy uważała to za stosowne, to nawet wyniszczała (vide wojna wyzwoleńcza Algierii). Muzułmański prezydent Francji - czy to tylko wizja literacka? Daje do myślenia.

Tym razem mamy tu połączenie wątków społecznych z politycznymi. Ta powieść może być też odebrana jako przepowiednia. Upadająca kultura Zachodu stawia na muzułmańskiego prezydenta. Świetna diagnoza współczesnej Francji i charakterów jej klasy średniej.

Houlellebecq'a albo sie lubi i czyta albo czyta sie z niesmakiem przyprawionym szczytpa oburzenia. Bohaterowie jego ksiazek czesto sa antypatycznymi, wyezgaltowanymi mizoginami pochodzacymi z uprzywilejowanej klasy sredniej.

Historie 'Uleglosci' poznajemy wlasnie oczami takiego malo przyjemnego typa - zmeczonego zyciem dyletanta Francoisa. Opowiesc oczywiscie rozgrywa sie we Francji ale mozna ja spokojnie przeniesc do dowolnego miejsca w cywilizowanej Europie. Doswiadczamy codziennosci obejmujacej zycie instant toczone nowotworem konformizmu, populizmu i updaku wartosci. Pozycja jak najbardziej na czasie a tytulowa uleglosc bedzie pewnie miala tyle wymiarow ilu czytelnikow.

Ksiazka jest praktycznie monologiem ale wchodzi bardzo miekko i plynnie pozostawiajac jednak metaliczny posmak w gardle, bo czy na koncu kazdy z nas nie jest do pewnego stopnia takim Francoisem?

Ciekawa historia napisana w dobrym stylu.

Ciekawa historia napisana w dobrym stylu.