rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: czerwiec 2024

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
01.06.2024

Sezon literackich targów i festiwali w pełni. Przed nami czerwiec, a wraz z nim – wyjątkowa obfitość wydarzeń kierowanych do miłośników i miłośniczek czytania. Najciekawsze, jak co miesiąc, zebraliśmy w naszym kalendarzu. Sprawdźcie, co dzieje się w waszej okolicy.

Kalendarz wydarzeń literackich: czerwiec 2024

Wydarzenia literackie: czerwiec 2024

------

Festiwal Literacki Planeta Izabelin
Gdzie? Izabelin
Kiedy? 3–9 czerwca

Wraz z początkiem czerwca oczy wszystkich miłośników dobrej literatury będą skierowane w stronę Izabelina. To właśnie tutaj, gdzie stolica styka się z parkiem narodowym, odbędzie się kolejna edycja wydarzenia znanego jako Izabelińskie Spotkania z Książką.

W tym roku Izabelińskie Spotkania z Książką przejęły nazwę od konkursu literackiego rozstrzyganego w ramach festiwalu. Od teraz zapraszamy więc na Festiwal Literacki Planeta Izabelin.

Na wielkie święto literatury po raz kolejny złożą się: koncerty, pokazy filmowe, kiermasz książki, konkursy i warsztaty.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie poniżej.

------

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 5–9 czerwca

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się po raz dwudziesty pierwszy. Co czeka na gości, którzy na początku czerwca odwiedzą Wrocław?

Przede wszystkim zagraniczni autorzy. W tym roku wrocławski festiwal odwiedzą Jeffery Deaver, twórca postaci genialnego śledczego Lincolna Rhyme’aA.J. Finn, którego debiutancka „Kobieta w oknie” wywołała spore zamieszanie w literackim świecie oraz – prosto zza naszej południowej granicy – Michal Sýkora, autor m.in. „Pięciu martwych psów”.

W programie znajdziemy też spotkania wokół książkowych premier uznanych polskich autorów. O swoich nowych kryminałach opowiedzą Wojciech Chmielarz, Katarzyna Gacek, Izabela Janiszewska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Julia Łapińska, Robert Małecki oraz Jędrzej Pasierski.

Na gości czekać będą też dyskusje na tematy związane z literaturą kryminalną oraz wykłady. Maciej Siembieda zdradzi nieco tajników związanych z researchem, Robert Michniewicz opowie o wykorzystywaniu wiedzy oficera wywiadu przy pisaniu, a Maciej Klimarczyk odpowie na pytanie, czy da się oszukać biegłych psychiatrów.

Podczas festiwalu dowiemy się także, w czyje ręce spośród nominowanej siódemki trafi Nagroda Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną ubiegłego roku. Więcej na temat nominowanych przeczytasz TUTAJ.

------

TransPort Literacki
Gdzie? Kołobrzeg
Kiedy? 6–9 czerwca

65 artystek i artystów z 9 krajów z Europy i Azji, 33 czytania w ramach 12 głównych wydarzeń, 3 wieczorne koncerty, debaty oraz rozmowy i finał z wręczeniem festiwalowych nagród w ramach sceny na plaży, a także 260 godzin zajęć prowadzonych przez 42 osoby w 30 pracowniach warsztatowych, szkoleniowych i edukacyjnych z udziałem 350 uczestniczek oraz uczestników zakwalifikowanych spośród blisko 600 zgłoszeń – tak w pigułce prezentuje się 29. edycja TransPortu Literackiego, najstarszego metrykalnie, ale wciąż najmłodszego duchem festiwalu literackiego w Polsce, który pod hasłem „Przyszłość literatury” odbędzie się między 6 a 9 czerwca w Kołobrzegu.

Jak podkreślają organizatorzy:

Organizowany od połowy lat dziewięćdziesiątych festiwal przyczynił się do zmiany postrzegania literatury. Wypromował grono autorów i autorek, którzy dzisiaj należą do najczęściej nagradzanych. Eksperymenty z formą prezentacji książek, łamiące stereotypowe wyobrażenie o spotkaniach autorskich, stały się inspiracją dla organizatorów wielu wydarzeń literackich. To tutaj wymyślona i wręczana była Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. Biuro Literackie zainicjowało też starania Kołobrzegu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Na przekór przywiązaniu do zasad marketingowych impreza zmienia nazwy oraz miejsca wydarzeń i wkrótce rozpocznie czwartą dekadę działalności.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

------

Festiwal Książki w Opolu
Gdzie? Opole
Kiedy? 7–9 czerwca

8. Festiwal Książki Opole 2024 odbędzie się w dniach 7–9 czerwca na placu Wolności w centrum miasta. Organizatorzy zapraszają na największe targi książki na Opolszczyźnie, spotkania autorskie z gwiazdami polskiej literatury oraz koncerty.

W plenerze wydawniczym, w którym weźmie udział rekordowa liczba ponad stu wydawnictw, zaprezentowane zostaną nowości i premiery książkowe, a także liczne literackie trendy.

Festiwal to niezmiennie także koncerty – w tym roku, na wzór roku poprzedniego, każdy dzień festiwalowy zakończy się koncertem w określonym klimacie muzycznym. Ponownie odbędzie się również cykl spotkań pt. „Zbrodnia na pokładzie” – miejscem spotkania będzie statek płynący Odrą, co dodatkowo podkreśli klimat wydarzenia. Aby wydarzenie zachęcało do odwiedzin również młodzież, w tym roku po raz kolejny na gości czekał będzie Panel Young Adult, podczas którego najpoczytniejsi autorzy gatunku spotkają się ze swoimi fanami.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

------

Radomska Wiosna Literacka
Gdzie? Radom
Kiedy? 8–12 czerwca

46. Radomska Wiosna Literacka potrwa aż pięć dni. W ramach wydarzenia odbędą się spotkania, promocje książek i targi wydawnictw regionalnych.

Radomska Wiosna Literacka to jedno z najważniejszych, cyklicznie organizowanych wydarzeń literackich w regionie. Wiele wydarzeń festiwalowych (oprócz tych w salach Miejskiej Biblioteki Publicznej) odbędzie się w przestrzeni miejskiej – przy pomniku Jana Kochanowskiego, na placu Corazziego, jak również w Teatrze Powszechnym, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia czy w bibliotecznym ogrodzie.

W ramach Radomskiej Wiosny Literackiej goście spotkają się między innymi z: Jackiem Dukajem, Andrzejem Stasiukiem, Agnieszką Jelonek, Anną Dziewit-Meller, Tomaszem Szerszeniem, Maciejem Jakubowiakiem i Sylwią Chutnik.

Program festiwalu został podzielony na pasma tematyczne: #radom (wydarzenia literackie o Radomiu lub o pisarzach związanych z Radomiem), #nowości (dyskusje o nowościach wydawniczych), #radomczyta (spotkania z pisarzami, których książki znalazły się na liście najczęściej wypożyczanych tytułów ze zbiorów radomskiej biblioteki), #literackieinspiracje (wydarzenia o charakterze rozrywkowym inspirowane literaturą).

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

------

Festiwal Literacki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej
Gdzie? Świdwin
Kiedy? 13–16 czerwca

Literacki Świdwin czerpie z tradycji organizowanego od 1970 roku konkursu poetyckiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej.

Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 13–16 czerwca 2024 roku. Festiwal odbędzie się w całości w klimatycznym zamku, który na co dzień jest siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury. „Poza zamkowe mury wychodzimy na spacery tematyczne i warsztaty”, informują organizatorzy.

W programie przewidziano również wystawę, spektakl teatralny, projekcje filmowe oraz debaty tematyczne.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się pod hasłem PRZEMIANY. Przemiany społeczne, środowiskowe, językowe, polityczne, kulturowe… Wszystko dzieje się tak bardzo dynamicznie. Festiwal spróbuje być czasem i miejscem spowolnienia, podczas którego wspólnie przyjrzymy się pędzącemu ku wzrostowi i przemianie światu. Spróbujemy przemiany uchwycić, rozpoznać, może nazwać, żeby lepiej je zrozumieć i mniej się bać. Bo szybkość, z jaką przemiany na świecie – tym wielkim i tym bliskim – zachodzą, może napawać lękiem. Zmienia się wszystko – pory roku, nasz język i język przyszłych pokoleń. Czy literatura pomoże nam przemiany oswoić i przygotować się na kolejne? Czy połączy nas w namyśle, rozmowie?

Szczegółowego programu wydarzenia polecamy szukać TUTAJ.

------

Festiwal Fantastyki Pyrkon
Gdzie? Poznań
Kiedy? 14–16 czerwca

Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, na którym każdy miłośnik gier, filmów, komiksów czy literatury poczuje, że znalazł swój skrawek nieba. To 54 godziny nieprzerwanej zabawy, czasu spędzonego na prelekcjach wybranych z ponad półtora tysiąca punktów programu, graniu w gry, oglądaniu wystaw i fantastycznych wiosek oraz spotkaniach z twórcami fantastyki z całego świata! To również zakupy u ponad 300 wystawców mających w asortymencie nie tylko gadżety ze znanych i mniej znanych uniwersów, ale też unikatowe, rękodzielnicze wyroby. Jednak przede wszystkim, jak podkreślają organizatorzy, to Fantastyczne Miejsce Spotkań z magiczną atmosferą, którą możecie poczuć tylko tutaj i tylko przez trzy dni w roku!

Jakie atrakcje zapewnia Pyrkon?

  • 75 000 m2 powierzchni (tyle, co niemal 11 boisk piłkarskich) z dziesiątkami sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami.
  • Ponad 1500 punktów programu.
  • Ponad 300 wystawców z biżuterią, figurkami, grami, ubraniami, gadżetami, rękodziełami i innymi fantastycznymi przedmiotami.
  • Spotkania z niesamowitymi gośćmi. W ciągu ostatnich lat Pyrkon odwiedzili między innymi: Peter Watts, David Weber, Mark Rein-Hagen, John Wick, John Layman, Shane Lacy Hensley, Ted Chiang, Jacek Dukaj, Eoin O’Doherty, Graham Masterton, Jarosław Grzędowicz, Dmitry Glukhovsky, Tad Williams, Sandy Petersen, Cameron Stewart, Olga Gromyko, Charles Stross, Lauren Beukes, Nathaniel Buzolic, Timo Vuorensola, Felicia Day, Stan Sakai i Christopher Judge, Rebbeca F. Kuang, Samantha Shannon, Edward James Olmos, Victoria Schwab, Tom Wlaschiha czy Victor Dorobantu.

W czerwcu będzie miała miejsce już XXII edycja festiwalu, który przed rokiem odwiedziło 52 tysiące gości.

Więcej na temat atrakcji, które czekać będą na was podczas tegorocznego Pyrkonu, przeczytacie w naszym artykule. Szczegółowy program festiwalu znajdziecie zaś TUTAJ.

------

Letnie Wrocławskie Targi Dobrych Książek
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 14–16 czerwca

Wrocławianie przyzwyczaili się, że na duże książkowe zakupy mogą się wybrać do Hali Stulecia w grudniu, kiedy odbywają się Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Tymczasem Fundacja Halo Targi, która organizuje zimową imprezę, postanowiła zrobić jeszcze letnią wersję targów. 

W czerwcu na miłośników czytania czekać będą z kolei Letnie Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Stoiska wydawców pojawią się w Centrum Historii Zajezdnia. Jak podkreślają organizatorzy:

Mamy nadzieję, że letnia atmosfera, dobra literatura i aromatyczna kawa stworzą niepowtarzalny klimat, zachęcając do spędzenia całego dnia wśród książek. Nie przegap okazji uczestnictwa w letniej edycji Wrocławskich Targów Dobrej Książki.

------

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 14–16 czerwca

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej to największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Ojce i Dziatki to, jak podkreślają organizatorzy, festiwal międzypokoleniowy, partnerski, otwarty i wspólny.

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Partnerski, bo festiwalowi Ojce i Dziatki towarzyszy idea miast partnerskich.

Otwarty, bo organizatorzy zachęcają do współpracy miasta, instytucje, księgarnie i wydawców.

Wspólny – festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym wieloletnich partnerów.

A ponadto Największy, bo, jak podkreślają organizatorzy, odbywa się w aż 10 miastach.

W czerwcu Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki odbędzie się we Wrocławiu. Szczegóły wydarzenia nie zostały jeszcze podane. Polecamy szukać ich na oficjalnej stronie Festiwalu.

------

Nagroda Literacka m.st. Warszawy – gala finałowa
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 15 czerwca

Pod koniec kwietnia, w Światowym Dniu Książki, ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Jury wskazało 15 najlepszych książek minionego roku w pięciu kategoriach. Laureatów poznamy już 15 czerwca, podczas uroczystej gali finałowej.

O zwycięstwo w poszczególnych kategoriach walczą:

Proza

Grzegorz Bogdał„Idzie tu wielki chłopak”Wydawnictwo Czarne

Tomasz Różycki„Złodzieje żarówek”Wydawnictwo Czarne

Aleksandra Tarnowska„Wniebogłos”Wydawnictwo ArtRage

Poezja

Justyna Kulikowska„Obóz zabaw”Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu

Marcin Orliński„Późne słońce”Wydawnictwo Wolno

Marta Podgórnik„Erwin i Fatum”Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)

Anna Kaźmierak (tekst i ilustracje), „Gdzie ty jesteś, koguciku?”Wydawnictwo Wytwórnia

Marta Lipczyńska-Gil (tekst), Marta Ignerska (ilustracje), „Ferment w mieście”Wydawnictwo Hokus-Pokus

Maria Strzelecka (tekst i ilustracje), „Hajda. Beskid bez kitu”Wydawnictwo Libra PL

Książka o tematyce warszawskiej

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik„Świdermajerowie”Wydawnictwo Dowody

Tymon Grabowski„Paskudnik Warszawski”Wydawnictwo Złomnik

Michał Książek„Atlas dziur i szczelin”Wydawnictwo Znak

Komiks i powieść graficzna

Katarzyna „Falauke” Czarna„Czy wszystko smakuje?”Kultura Gniewu

Maciej Sieńczyk„Spotkanie po latach”Wydawnictwo Literackie

Jacek Świdziński„Festiwal”Kultura Gniewu

Więcej o nominacjach przeczytasz w naszym artykule.

------

Big Book Festival
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 21–23 czerwca

Dwunasty Big Book Festival – Duży Międzynarodowy Festiwal czytania – odbędzie się w Warszawie w weekend 21–23 czerwca. Trzy dni niepowtarzalnych wydarzeń inspirowanych literaturą połączy w tym roku hasło JESTEŚMY ILUZJĄ!

Jak zapewniają organizatorzy, to będą trzy dni refleksji nad zwodniczością świata, fałszywymi wyobrażeniami i pozorami, jakich doświadczamy i jakie współtworzymy.

Od złudnych obietnic doskonałego życia przez magnetyzujący teatr polityczny po wirtualne fatamorgany wyłaniające się z mediów społecznościowych – jesteśmy dziś zanurzeni w fikcyjnych obrazach, relacjach i dezinformacji. Czy w tak iluzorycznych okolicznościach możliwe jest prawdziwe życie? I co by miało oznaczać?

„Przez rozmowy z osobami tworzącymi literaturę, debaty z autorytetami, aktorskie interpretacje współczesnych powieści, a także przez dowcip i żart zapraszamy do szczerości i odnajdywania siebie”, zachęcają.

Big Book Festival to okazja, żeby być blisko, rozmawiać, angażować się. W programie festiwalu znajdują się wydarzenia interaktywne, stawiające czytelników w centrum wydarzeń.

Bawiliśmy się razem: bijąc rekordy świata w czytaniu pod gołym niebem, rywalizując w sparingu literackim, grając mecz koszykówki o bibliotekę, konkurując w teleturniejach, ćwicząc jogę z książką.

Big Book Festival ma charakter społeczny, jest wydarzeniem non-profit. Powstaje dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji, organizacji, firm, a przede wszystkim dzięki życzliwości i otwartości twórców i odbiorców, którzy co roku decydują się razem ożywiać radość czytania.

Wstęp jest wolny. Big Book Festival jest wydarzeniem społecznym, powołanym przez Fundację „Kultura nie boli”.

------

Festiwal Początek Sezonu
Gdzie? Bydgoszcz
Kiedy? 27–30 czerwca

Festiwal Początek Sezonu, wyjątkowy interdyscyplinarny festiwal, odbędzie się w Bydgoszczy, w dniach 27–30 czerwca.

Początek Sezonu to ponad 40 różnych wydarzeń: spotkań autorskich, debat, warsztatów, spacerów przyrodniczych i literackich, a także wieczornych koncertów i spektakli. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą nad rzeką Brdą, na Wyspie Młyńskiej w Młynach Rothera, Barce Lemara, w Miejskim Centrum Kultury oraz w kompleksie pałacowo-parkowym w Ostromecku.

Jak podkreślają organizatorzy:

Miasto będzie sceną, ale będziemy zapuszczać się również w inne rejony podczas spacerów przyrodniczych i literackich, popłyniemy barką poetycką, pójdziemy do Ostromecka. Będziemy dyskutować o przyszłości miast, roli przyrody i psychologii w rozwoju lokalnej społeczności, a także o czytelnictwie, awansie społecznym, ale i o powracającym Faulknerze.

Szczegółów wydarzenia polecamy szukać TUTAJ.

------

Festiwal Non-Fiction w Gdyni
Gdzie? Gdynia
Kiedy? 28–30 czerwca

Tegoroczna, już dziewiąta edycja Festiwalu Reportażu „Non-Fiction” odbędzie się w dniach 28–30 czerwca. Po raz pierwszy wydarzenie to nie odbędzie się w Krakowie (tak jak jego osiem poprzednich odsłon), ale w Gdyni.

„Będziemy rozmawiać o migracjach i migrantach, pograniczu, kolonializmie, elektrowniach jądrowych, Kaszubach, no i oczywiście o morzu. Temat festiwalu jak zawsze potraktujemy szeroko, jako punkt wyjścia do rozmowy o rozmaitych aspektach współczesnego świata” – powiedział Szymon Pasaj, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Program tegorocznej edycji – także dzięki przenosinom do naszego miasta – wzbogaci się o pozaliterackie formy reportażu: radio, podcasty czy wystawę fotoreportażu.

Organizatorzy festiwalu od lat szczególny nacisk kładą na tematy związane z wrażliwością społeczną, różnymi formami wykluczenia, katastrofą ekologiczną, ubóstwem, rynkiem pracy czy gentryfikacją. Od lat także połowę lub więcej osób zaproszonych do dyskusji stanowią kobiety.

Szczegółowy program wydarzenia nie jest jeszcze znany. Polecamy szukać go TUTAJ.

------

Imieniny Jana Kochanowskiego
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 29 czerwca

Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w tym roku już po raz dwunasty, a jego bohaterem będzie Czesław Miłosz.

„W moich latach chłopięcych wybrałem zawód przyrodnika” – wyznał poeta. Zainspirowani dziecięcymi fascynacjami Miłosza zaprosimy imieninowych gości na botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich, z Adamem Wajrakiem porozmawiamy o polskich noblistach i ich zaangażowaniu w ochronę przyrody, a z Małgorzatą Lebdą i Szymonem Opryszkiem o wodzie i rzekach.

Autora „Doliny Issy” będą wspominać m.in. Joanna Miłosz, a jego twórczość stanie się pretekstem do rozmów o dystopijnych wizjach przyszłości i małych ojczyznach. W otwartym dla publiczności Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać poświęconą Miłoszowi wystawę – rękopisy i osobiste pamiątki poety.

Nie zabraknie stałych punktów programu: przyciągającego rzesze warszawiaków meczu poetyckiego, spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” (Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz) czy dansingu pod gwiazdami (Nicponie). Jak co roku w Ogrodzie Krasińskich będzie można zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu polskich wydawnictw, zdobyć autograf ulubionego pisarza oraz skorzystać z cienia drzew i strefy gastronomicznej.

Szczegółów wydarzenia polecamy szukać TUTAJ.


komentarze [7]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
domekzkart  - awatar
domekzkart 03.06.2024 19:29
Czytelniczka

Niestety jak się mieszka w małym mieście to na wszystkie fajne eventy jest za daleko... Ale imprezy zapowiadają się mega ciekawie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Sarenka  - awatar
Sarenka 03.06.2024 11:40
Czytelniczka

W tekście jest błąd, Imieniny Kochanowskiego nie będą obchodzone 24 czerwca!
Poprawny termin to "ostatnia sobota czerwca (29.06.2024)".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Agafitness  - awatar
Agafitness 02.06.2024 07:12
Czytelniczka

Tyle imprez, o których nie wiedziałam, więc artykuł bardzo pomocny. Z pewnością odwiedzę targi Książki we Wrocławiu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
fmds  - awatar
fmds 01.06.2024 23:49
Czytelniczka

We Wrocławiu 5 czerwca rusza Międzynarodowy festiwal kryminału i potrwa do 9 czerwca. Finał festiwalu to gala wręczenia nagrody Wielkiego Kalibru. Organizatorem jest Wrocławski Dom literatury pod skrzydłami Irka Grona.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Agnieszka Szajda - awatar
Agnieszka Szajda 02.06.2024 10:14
Bibliotekarka

Właśnie miałam o tym pisać. Zdziwiłam się bardzo, że nie ma tego wydarzenia w zestawieniu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
urzeczonyksiążkami  - awatar
urzeczonyksiążkami 01.06.2024 16:05
Czytelnik

Dziękuję za ten tekst. Tyle się dzieje, a o wielu tych konkursach/wydarzeniach po prostu się nie wie! Mam nadzieję na podsumowanie pod koniec miesiąca zwycięzców. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 01.06.2024 11:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam