Ostatnie życzenie

Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
2014-11-01
1993-01-01
Data 1. wydania:
2007-06-01
superNOWA
wiedźmin Geralt magia potwory
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
2014-11-01
wiedźmin Geralt magia potwory
39959 ocen 1968 opinii

Opinie [1 968]

Nie rozumiem fenomenu. W ogóle nie podszedł mi styl pisania Sapkowskiego. Historia ma problemy z chronologią. Autor wrzuca nas do nowego świata, nie wyjaśnia przy tym nic, dla mnie to było męczące. Czułam się jakbym czytała puste nazwy stworów, miejscowości, imiona, nie wiedząc kompletnie o czym mowa.

Super czyta się książki Pana Sapkowskiego z serii o Wiedźminie Geralcie i jego przygodach.

Podejście drugie po ponad sześciu latach zaliczone. I to z zaskoczeniem.
Nadal uważam, że pierwsza strona to cringe, który nie zachęca. Zraził mnie w gimnazjum i równocześnie się z tego powodu cieszę i nie cieszę.
Żałuję, że nie przeczytałam czegoś o Wieśku wcześniej, a przez pierwsze złe wrażenie wyrobiłam sobie niezbyt pochlebne przekowanie o stylu Sapkowskiego.
Z drugiej...

Legenda :) szczególnie Mniejsze Zło. Zapada też w pamięć Kwestia Ceny - tajemniczy Jeż i wyjątkowa rola przeznaczenia w tym uniwersum. Wciągające wprowadzenie do świata Wiedźmina.

Świetna książka. Samą fabułę oceniłabym na 7, aczkolwiek nadrabia klimatem, postaciami i samym w sobie uniwersum. Dialogi są chyba moją ulubioną częścią, Sapkowski wiedział jak tworzyć naturalnie brzmiące rozmowy. Książka generalnie warta przeczytania, mocno wciąga.

Fanka serii gier, miłośniczka fotografowania cosplayów z uniwersum, a nigdy nie czytała sagi. Nastał ten dzień. Niby świat znam, niby obyłam się z nazwami itd, a jednak przyznam szczerze, że czasami się męczyłam. Staropolszczyzna i dużo nazw własnych wraz z bardzo bogatym językiem Sapkowskiego czasami powodowały, że czytałam zdecydowanie wolniej, musiałam się bardziej...

Każde z opowiadań jest na swój sposób ciekawe, i zbiór dobrze spełnia swoją rolę, wprowadzenia czytelnika w świat Geralta. Oprócz bycia ciekawymi historiami, samymi w sobie, da się w nich wyróżnić konkretne elementy, które przy ciągłym opowiadaniu historii jednego człowieka, pozwalają spojrzeć na niego z różnych perspektyw, od zimnego profesjonalisty, do osoby posiadającej...

Odkąd wyszedł serial na Netfliksie, uparcie powtarzałam, że uniwersum Wiedźmina chcę poznać w chronologicznej kolejności - najpierw książki, potem gry, potem serial (polska produkcja mogłaby być pominięta... albo nie, obejrzę, żeby zobaczyć z czym kiedyś jadło się Wiedźmina i, hehe, wystawić ocenę na filmwebie. Ech, te moje dziwactwa). Nie powiem, było ciężko, z racji tego,...

Czytam już drugi raz i bawię się jeszcze lepiej niż wcześniej. Polecam serdecznie.

Klasyka fantastyki i kawał dobrej książki, jestem fanem wiedźmina, zarówno książki jak i gry nieziemskie i to można powiedzieć o każdej książce z sag

Dyskusje

58 850