Ostatnie życzenie

Okładka książki Ostatnie życzenie
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 1)
superNOWA
2014-11-01
1993-01-01
Data 1. wydania:
2007-06-01
wiedźmin Geralt magia potwory

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 1 (40) / luty 2020 Redakcja magazynu Książki, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,7
Książki. Magaz... Redakcja magazynu K...
Okładka książki Wizje alternatywne Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński
Ocena 7,1
Wizje alternat... Andrzej Drzewiński,...

Okładka książki Wiedźmin. Ostatnie życzenie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski
Ocena 8,1
Wiedźmin. Osta... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Historia i fantastyka Stanisław Bereś, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,6
Historia i fan... Stanisław Bereś, An...
Okładka książki Wiedźmin. Szpony i kły Nadia Gasik, Katarzyna Gielicz, Przemysław Gul, Piotr Jedliński, Sobiesław Kolanowski, Beatrycze Nowicka, Andrzej W. Sawicki, Michał Smyk, Barbara Szeląg, Jacek Wróbel, Tomasz Zliczewski
Ocena 6,8
Wiedźmin. Szpo... Nadia Gasik, Katarz...

Rewelacyjne opowiadania wprowadzające do przygod Wiedzmina.

Rewelacyjne opowiadania wprowadzające do przygod Wiedzmina.

W mojej głowie zbiór "Ostatnie życzenie" zapisał się jako ten, który lubię bardziej. Przejrzałem sobie jednak jakie opowiadania w tym zbiorze się znajdują, żeby odświeżyć sobie pamięć i muszę powiedzieć, że jest to jednak ten zbiór, który lubię mniej. Mimo tych słów muszę powiedzieć, że ciągle jest on bardzo, bardzo dobry.
Zacznę od najgorszego opowiadania, bo mam do powiedzenia zdecydowanie więcej pozytywnych rzeczy niż negatywnych. Najmniej podobało mi się opowiadania tytułowe. Nie wciągnęło mnie, a zakończenie (mimo, że dla serii ma fabularny sens), jest dla mnie bardzo dużym pójściem na łatwiznę.
Ostatnie życzenie ma dość specyficzną strukturę. Mamy tu kilka krótszych opowiadań i jedno duże rozbite na wiele części, które przeplatają się z pozostałymi historiami, tworząc coś na kształt ogromnej klamry spajającej zbiór.
Pozostałe historie stoją na dobrym poziomie. "Wiedźmin" jest kapitalną historią, z jednym z najlepszych pierwszych zdań w fantastyce. "Ziarno prawdy" jest bardzo ciekawym przetworzeniem historii "Pięknej i bestii". "Kwestia ceny", to bardzo dobrze skonstruowana, trzymająca w napięciu i zaskakująca historia kluczowa dla całej sagi. "Kraniec Świata" nie powalił mnie bardzo, ale było to przyjemne opowiadanie, ze świetnym klimatem".
Natomiast najlepsza historia, to moim zdaniem "Mniejsze zło". Jest to jedno z moich trzech ulubionych wiedźmińskich opowiadań. Mocne, bardzo dobrze napisane i straszliwie niejednoznaczne. Czyli dokładnie takie, jakie powinno być opowiadanie z tego świata.
Wiedźmin jest moją 10-tą ulubioną serią fantasy. Lista znajduje się tutaj.
Miłego dnia!

Zacznę od najgorszego opowiadania, bo mam do...

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Przez kilka miesiecy czytalem praktycznie same kryminaly i zaczelo brakowac mi fantastyki.
"Ostatnie zyczenie" zaspokoilo moj apetyt w stu procentach. Sapkowski stwarza wspaniale uniwersum Wiedzmina, urzekla mnie mnogosc stworow - wampir moze byc mulą, bruxą lub alpem, a nie tylko wampirem. Autor czerpie pelnymi garsciami z mitologi slowianskiej co dodatkowo, jak dla mnie, podnosi wartosc lektury.
Postacie sa charakterne, wyrazne i czesto przezabawne. Sam Geralt jako wiedzmin nie jest superboheterem. Owszem, ma wiele ponadprzecietnych zdolnosci, jednak nadal mozna go zranic czy zabic, a to dadaje mu wiarygodnosci. Jezyk mimo formy lekko archaicznej nie sprawia problemow w odbiorze.
Kawal wysmienitej fantastyki.

Nie jestem fanem wiedźmina. Od lat próbuję zrozumieć fenomen Geralta z Rivii, ale mam wrażenie, że wciąż i wciąż odbijam się od tej ściany. Jest to dla mnie świat niedostępny, czasem się czuję, jakbym nie otrzymała zaproszenia albo zgubiła klucz, bo widzę doskonale, dlaczego ma to tylu fanów. Ale ja do nich nie należę.

Męczyłam się z tą książką okropnie. Wywracałam oczami i choć dla niektórych słuchowisko mogło być atutem, mnie te wszystkie dodatkowe i zupełnie niepotrzebne dźwięki wytrącały z równowagi i doprowadzały do szału.

Raczej skończę, jestem ciekawa, co będzie dalej, bo choć z książką się nie polubiliśmy, to do samego Geralta mam sentyment.

Męczyłam się z tą książką okropnie. Wywracałam oczami...

Wysłuchane w audiobooku - słuchowisko. Majstersztyk! Gorąco polecam :)

Wysłuchane w audiobooku - słuchowisko. Majstersztyk! Gorąco polecam :)

Klasyka, której nie mogę pominąć. Wysoki wynik, ponieważ wykreowanie tak wspaniałego świata i bohaterów to nie lada wyczyn.

Zbiór ciekawych opowiadań osadzonych w dopracowanym i szczegółowym świecie, który w czasie czytania staje się dokładniejszy. Postacie mają swój indywidualny charakter co sprawia poczucie dynamiki oraz przyspiesza akcję. Charakter opowiadań szybko przypada do gustu i pozwala się w nie wciągnąć.

Kiedyś byłem zdania, że to Pięcioksiąg góruje nad opowiadaniami. Teraz gdy do książek wiedźmińskich powróciłem sobie po raz czwarty bodajże uważam, że Sapkowski dużo lepiej sprawdza się w krótkich, kameralnych formach.

Wiedźmin. Ostatnie życzenie" Andrzeja Sapkowskiego to zbiór opowiadań z Geraltem w roli głównej. Jak to bywa przy opowiadaniach jedne są lepsze, inne trochę mniej udane mimo wszystko czuję się przyjemnie wprowadzona w świat sagi. To dla mnie jedna z lepszych książek, po które ostatnio sięgnęłam. Czytałam z zaciekawieniem praktycznie każdy rozdział.
Wciągająca fabuła, przezabawne sceny jak i dialogi, bardzo szybko czyta się tą książkę. Historie opowiadane wciągają, aż chce się sięgać po kolejne tomy tej cudownej serii i w sumie niebawem to zrobię

Wciągająca fabuła,...

Na półkach: , , , ,

Nadszedł czas na przygodę z książkami pana Sapkowskiego. Swoją przygodę rozpoczęłam oczywiście od "Ostatniego życzenia". Wybrałam wersję audio co było strzałem w dziesiątkę. Świetnie nagrany audiobook w stu procentach oddawał klimat książki. Podział na role, ścieżka dźwiękowa, muzyka. Aktorzy dobrani wręcz perfekcyjnie. Już szukam kolejnej książki do słuchania.