Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Światy Pilipiuka (tom 11) fantastyka, fantasy, science fiction
Fabryka Słów
fantastyka fantasy Pilipiuk opowiadania
Światy Pilipiuka (tom 11)
fantastyka, fantasy, science fiction
fantastyka fantasy Pilipiuk opowiadania

Oficjalne recenzje i

W obliczu śmierci

[ 3 ] Link do recenzji

Zaiste jest to "dzieło" wielkiego grafomana (i nie ma sensu pisać tego z wielkich liter).

To już jedenasta część opowiadań bezjakubowych.
Tym razem dostaliśmy formę 4 dosyć rozległych opowiadań. Książka nie jest najlepszym zbiorem, ale również nie najgorszym. Wciąż trzyma poziom.
"Duchy Poveglii" - pierwsze opowiadanie mające miejsce w Wenecji, przedstawiające historie młodego chłopca. Wyraźne, spójne, pojawiło się trochę doktora Skórzewskiego. Jak dla mnie...

Drugie opowiadanie to rewelacyjne postapo które chętnie przeczytałabym w pełnym książkowym wydaniu, nawet w kilku tomach. Trzecie opowiadanie bezsensowne. Pierwsze i ostatnie bardzo typowe dla Pilipiuka. Ogólnie polecam.

najlepsze jest ostatnie opowiadanie, o dr Skórzewskim w Finlandii

Wciągnęły mnie tylko 2 opowiadania, te najważniejsze, pierwsze i ostatnie:-)

Tak z perspektywy czasu zaczynam się zastanawiać jak te książki mogły mi się kiedyś podobać i dalej nie wiem czy to ja zgorzkniałem i przestała mnie ta maniera bawić bądź zwyczajnie Pilipiuk sukcesywnie obniża poziom.

Pozycja ta to zbiór czterech opowiadań i to mocno przeciętnych, albo wręcz słabych. Strasznie przynudzające i rozwleczone gdzie mam wrażenie autor w tym...

Dogłębne historie oparte o nieoczywiste inspiracje. Widzimy tu zapisujące się głośnymi zgłoskami wydarzenie z historii medycyny, lecz widziane z perspektywy konkretnego człowieka, którego ten "wielki krok w dziejach ludzkości" dotyka bezpośrednio, stanowi o jego życiu i przyszłości. Jest też futurystyczna wizja Warszawy i tego, co - wraz z rozwojem człowieka - może się...

Jakoś tak chyli się ku dołowi, Storm znika, Skórzewski się starzeje, zastępcze tematy są średnie. Dalej czyta się dobrze, tylko już nie ma takiego polotu.

Szału nie ma. Powiedziałabym nawet, że to bardzo przeciętna pozycja jak na dorobek Andrzeja Pilipiuka. Zaciekawiają tylko opowiadania z doktorem Skórzewskim, choć i one są bardzo przegadane. Cała reszta opowieści uleciała z mojej pamięci jaszcze przed końcem tego tomu.

Bardzo lubiłem zbiory opowiadań z cyklu "Światy Pilipiuka" z Robertem Stormem i doktorem Skórzewskim. Miewały słabsze chwile, ale przez lata wiernie kupowałem kolejne tomy. Ich czytanie sprawiało mi autentyczną przyjemność. Jednak wszystko, co dobre, kiedyś się kończy.

Ograniczenia warsztatu literackiego były zawsze widoczne:
* odbijanie się, jak płaski kamień po wodzie,...

Dyskusje

• 2020