Wiedźma.com.pl

Ewa Białołęcka fantastyka, fantasy, science fiction 360 str.
978-83-60505-93-9
Bestsellery polskiej fantastyki
Fabryka Słów
fantastyka, fantasy, science fiction
wiedźma Nagroda Zajdla - nominacja (powieść)

978-83-60505-93-9
Bestsellery polskiej fantastyki
Fabryka Słów
fantastyka, fantasy, science fiction
wiedźma Nagroda Zajdla - nominacja (powieść)

Kup książkę

Bardzo wciągająca książka, jest kryminał, są duchy i magia, szczypta romansu i mała wieś.

Bardzo zaskakująca książka. Trochę książek o magii już w życiu przeczytałam, ale z takim podejściem do tematu chyba dotąd się nie spotkałam. I byłam naprawdę mile zaskoczona.

Magia skupia się tutaj głównie na paranormalnej obecności kilku dawno (lub całkiem niedawno) zmarłych osobistości, ale za to jest to obecność niedająca się przeoczyć. Powiedziałabym, że to magia...

Kto nie chciałby dostać w spadku domku w malowniczej okolicy? A gdyby domek był tylko czubkiem góry lodowej? Czarownica, gusła, prości ludzie, eko-życie i trudne wybory. Dużo humoru a nawet krztyna miłości. Wszystko to zamknięte we współczesnej powieści, która niestety kończy się zbyt szybko, by się w niej rozczytać na dobre.

Zatem, ....nie takiej wiedźmy się spodziewałam. Kompletnie nie byłam przygotowana na taką wizję, którą Ewa Białowiecka nam przedstawiła. Nie szablonowa, z nowoczesnym wyczuciem, absolutnie nie mieszczącą się w konwenansowych ramach (no może poza tupetem...). Najbardziej spodobał mi się język, jakim posługiwała się Reszka, odnośniki do polskiej kultury, przesądów i szeroko...

Niezła, do połowy nawet bardzo dobra, później autorka poszła za bardzo w makabreskę, jak na moje potrzeby.
Obrazowo, wciągająco, świetne opisy i lekki humor.
Na minus koszmarna okładka i równie fatalne ilustracje.

Autorka, nazwana niegdyś pierwszą damą polskiej fantastyki, napisała powieść bardziej dającą się określić jako współczesną, obyczajową niż fantastyczną. Chyba, że za fantastykę uznać kontakty ze zmarłymi i widywanie ich. A w czasach gdy coraz głośniej mówi się o transkomunikacji jako o fakcie, nie jest to takie oczywiste. Przynajmniej dla mnie.

Fabuła składa się z przygód...

Bardzo przyjemnie się czyta. Może arcydziełem nie jest, ale bardzo lekka i milutka poczytajka, spokojnie do pochłonięcia w jeden dzień. Fakt, że są "tylko" duchy. Więc w porównaniu z moimi standardowymi lekturami to raczej powieść obyczajowa, a nie fantasy - żadnych wampirów, trolli, krasnoludów - w sumie prawie realizm. :)

Coś dla wielbicieli Marty Kisiel! Swojskie legendy, przaśne czary w konfrontacji z przeciągiem (bo powiewem strach to nazwać) współczesności. Wiedźma w glanach, zakochane duchy, amulety z połamanych płyt CD... Do tego pełen ironii, cięty język, inteligentny humor i wartka, zaskakująca akcja. I czego chcieć więcej?

Świetnie napisana.
Przedowcipna.
Pochłonęła mnie bez reszty.

2019

Pomieszkiwanie kątem u rodziców, gdy się jest dorosłą, samodzielną kobietą obarczoną dzieckiem i codzienną walką z przytłaczającą egzystencją (rachunki!!!) też może skłonić do przyjęcia nieoczekiwanego i cóż tu ukrywać odrobinę dziwnego spadku po krewnej bliżej nie znanej. Nowi wiejscy sąsiedzi też dziwni, niektórzy żądni zemsty.
Zabawnie napisana opowiastka z mrocznymi...

Dyskusje

1 785