Mitologia Celtów

Okładka książki Mitologia Celtów Jerzy Gąssowski
Okładka książki Mitologia Celtów
Jerzy Gąssowski Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe) religia
religia
Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe)
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1987-01-01
1987-01-01
Mitologia Celtowie

Okładka książki W kręgu obchodów milenijnych na Kielecczyźnie (1957–1966/67). Państwo–Kościół–Nauka–Popularyzacja Artur Bąk, Zdzisław Bogus, Andrzej Buko, Wiesław Caban, Tomasz Domański, Jolanta Gągorowska-Chudobska, Jerzy Gąssowski, Nina Glińska, Waldemar Gliński, Tomasz Gocel, Joanna Kalaga, Monika Kamińska, Hubert Mazur, Grzegorz Miernik, Anita Młynarczyk-Tomczyk, Szymon Orzechowski, Robert Piwko, Teresa Rodzińska-Chorąży, Katarzyna Ryszewska, Monika Sikora, Piotr Tylec
W kręgu obchod... Artur Bąk, Zdzisław...
Okładka książki Końskie. Zarys dziejów Krzysztof Dorcz, Jerzy Gąssowski, Bogumiła Ludwikowska, Marian Wikiera
Końskie. Zarys... Krzysztof Dorcz, Je...
Okładka książki Sacrum pogańskie - sacrum chrześcijańskie. Kontynuacja miejsc kultu we wczesnośredniowiecznej Europie Środkowej Krzysztof Bracha, Andrzej Buko, Stanisław Bylina, Wojciech Chudziak, Janusz Cieślik, Daniel Czernek, Marek Derwich, Eligia Gąssowska, Jerzy Gąssowski, Waldemar Gliński, Czesław Hadamik, Zbigniew Lechowicz, Marcin Moeglich, Martin Nodl, Szymon Orzechowski, Andrzej Przychodni, Stanisław Rosik, Volodymyr Ryczka, Jerzy Sikora, Dariusz Andrzej Sikorski, Leszek Paweł Słupecki, Jerzy Strzelczyk
Sacrum pogańsk... Krzysztof Bracha, A...

Ta mala ksiazeczka przynosi sporo wiedzy wykraczajacej zdecydowanie poza to, co sugeruje tytul. Wspaniale wejscie w kulture celtycka. Do zobaczenia w Tir na nOg :)

Ta mała, niepozorna książeczka z jednej strony zawiera w sobie niewiele treści, z drugiej jest naszprycowana informacjami. Ma to swoje plusy i minusy.

Z plusów dowiemy się tu naprawdę sporo, z minusów informacji jest tak wiele, że momentami można się pogubić zwłaszcza, że jest napisana niemal ciągiem. Wiele ma zbyt szerokie rozwinięcie by innym go poskąpić.

Znajdziemy w niej rys historyczny i ewolucyjny mitologii celtyckiej - od starożytnej i pogańskiej po średniowieczną splatająca się z chrześcijańską. Przeczytamy tez sporo mitów i legend o bohaterach , czarodziejkach i boginkach (bo początkowo to właśnie kobieta była dużo ważniejsza od mężczyzny),które niemal co chwila wplatane są w treść, dzięki czemu (według mnie) można łatwiej zobrazować sobie niektóre fakty czy przypuszczenia historyczne.

Ogólnie rzecz ujmując przeczytałam z ciekawością choć momentami lekko nużyła mnie forma.

Znajdziemy w...

Podobnie jak wszystkie książki z tej serii, "Mitologia Celtów" jest bardzo hermetyczna. Dużo faktów, dużo informacji, dla mnie za skrótowo, chociaż rozumiem ideę naukowego przedstawienia faktów. Lektura tej książki uzmysłowił mi, jakim tyglem religijnym była i jest Europa. Mitologa celtycka, jak podkreśla autor, w swojej najstarszej, chtonicznej warstwie, miała charakter matriarchalny, bardzo silnie związany z bóstwami uosabiającymi ziemię-rodzicielkę. Bardzo silny był też totemizm - kult jelenia, niedźwiedzia, klaczy, dzika oraz kult obciętych głów.
W książce znajdziemy trochę historii mitycznych - są bardzo krwawe i podszyte biologiczną seksualnością.

Cóż to była za wspaniała lektura. Książka jest nabita wręcz tysiącami ciekawostek, poza tym - przybliża świat wierzeń celtyckich na przełomie wielu stuleci. Są w tej pozycji także wątki polskie. Gdyż - jak wielu wiadomo - Celtowie wznosili i na ziemiach polskich swoje "oppida". Świat wierzeń i mitologii Celtów wywodzi się ze wspólnego korzenia - dziedzictwa praindoeuropejskiego. Książka ta jest książką, która ukazuje z jednej strony piękno wierzeń, piękno opisów przyrody, z drugiej zaś - pokazuje mroczniejszą stronę wierzeń - krwawe ofiary. Dziełko to zawiera na końcu spory słownik bóstw celtyckich, a także solidną bibliografię - źródła polskie i zagraniczne. Do książki zajrzałem po latach. Uwielbiam bowiem takie powroty. Celtowie - jak wspomniałem powyżej - także zamieszkiwali ziemie polskie, zaś pamiątka po nich jest też nazewnictwo rzek ( można mniemać, że w naszych żyłach także płynie jakiś ślad tejże krwi) . Autor stworzył przepiękny fresk - gdzie ciekawostka goni za ciekawostką. Narracja na przestrzeni wieluset lat, wręcz tysiącleci - wspaniały powstał obraz wierzeń Celtów. Ten indoeuropejski lud, kojarzony z irlandzkimi klasztorami, wojowniczymi Piktami z obszarów dzisiejszej Szkocji - miał bogate życie duchowe. Warto zwrócić na podział społeczeństw celtyckich - był on trójdzielny - kapłani, wojownicy, rolnicy. A wśród kasty kapłańskiej - zadziwiający Druidzi. Którzy zajmowali się badaniem ruchów gwiazd, tworzeniem kalendarzy, którzy swojej wiedzy jednakże nie spisywali. Byli wśród odłamu kapłanów - także bardowie, znający na pamięć tysiące wierzeń, mitów i epopei. Polecam tę lekturę - 222 strony, ale warto do niej zajrzeć. Spora część tyczy się także - synkretyzmowi religijnemu . Np. Autor ukazał jak młode chrześcijaństwo na Wyspach wchłaniało wątki pogańskie.

Do sięgnięcia po tę książkę zainspirował mnie netflixowy serial "Czarny Punkt" (tyt.org. Zone Blanche).
Wydanie "Mitologii Celtów" z 1979 roku jest pozycją ciężką w lekturze poprzez nagromadzenie przez autora wielu postaci, mitów i miejsc geograficznych w bardzo ograniczonym formacie. W efekcie wiele rzeczy mi się poplątało. Autor używa bardzo fachowego słownictwa, co z kolei zmusza przeciętnego odbiorcę do odpalenia Google.
Myślę, że niezłym rozwiązaniem byłoby wznowienie tytułu, z przeredagowaną treścią oraz z dobrej jakości fotografiami.

Stare, bardzo dobre opracowanie naukowe. Brakuje w nim rzecz jasna danych z Hiszpanii, ale w tamtych latach nie był to zbyt popularny temat. Sporo ciekawych danych, dobrze zredagowana.

Celtowie byli ludem pochodzenia indoeuropejskiego, zamieszkującym tereny m.in. dzisiejszej Francji, Hizpanii Wielkiej Brytanii i Irlandii. Lud ten słynął z obróbki metali, garncarstwa oraz wprowadzenia do innych kultur żaren obrotowych. Kiedy ich ziemie zostały podbite przez Imperium Rzymskie wielu Celtów uległo romanizacji, zaś ich tradycyjne wierzenia. przetrwały jedynie w Szkocji, Walii i Irlandii. Ze względu na to, że Celtowie przekazywali opowieści o bogach ustnie, niewiele wiadomo o ich wierzeniach (część mitów i legend została spisana przez duchownych w momencie chrystianizacji ziem). Autor podjął się więc niełatwego zadania, jakim było odtworzenie informacji o mitologii celtyckiej. Opierając się na dostępnych książkach i źródłach archeologicznych stworzył książkę, w której przedstawił panteon bogów celtyckich, święta obchodzone przez lud oraz kultywowane przez nich zwyczaje. Skupił się również na działalności druidów oraz opisał wybrane mity i legendy celtyckie.

Książka zawiera bardzo dużo ciekawych informacji dotyczących kultury i religii celtyckiej. Napisana jest przystępnym językiem, a także opatrzona zdjęciami oraz rycinami. Polecam każdemu czytelnikowi.

Domyślam się, że napisanie tej książki było wyjątkowo trudnym zadaniem. Mitologia celtycka, mimo braku źródeł pisemnych "z pierwszej ręki" (o wierzeniach Celtów pisali najpierw uczeni starożytnego Rzymu, a potem chrześcijańscy mnisi, ale sami Celtowie polegali na przekazach ustnych),jest bardzo obszerna i bardzo zróżnicowana. Ludy celtyckie zamieszkiwały niegdyś znaczną część Europy, a nawet Azji Mniejszej, a każdy z nich miał swoich bogów i swoje wierzenia. Nawet jednak jeśli, śladem autora, skoncentrujemy się na terenach tradycyjnie uważanych za celtyckie (Galia, Brytania, Irlandia),różnice w ich wierzeniach będą ogromne. Dodajmy jeszcze do tego fakt, że wierzenia celtyckie najpierw uległy romanizacji a potem chrystianizacji i powstanie nam prawdziwy mitologiczny kocioł. Wydaje mi się, że autor nie do końca wiedział, jak się do tego miszmaszu zabrać. Skutkiem tego powstała książka będąca ni to wykładem ni to pogadanką, o tym i o owym, dość swobodnie skacząca po tematach i wierzeniach różnych ludów celtyckich. W efekcie, "Mitologia Celtów" nie jest może dziełem trudnym i wymagającym, ale nie jest też szczególnie ciekawa, dając czytelnikowi dość fragmentaryczny, a zarazem podstawowy tylko pogląd na wierzenia Celtów. Nie znaczy to oczywiście, że opracowanie Jerzego Gąssowskiego jest pozbawione wartości merytorycznej i niegodne uwagi. Niemniej jednak wolałbym, żeby autor podjął wyzwanie ujęcia celtyckiej mitologii w nieco ściślejsze mitoznawcze karby, żeby nadał swojej książce nieco bardziej naukowy charakter, nawet za cenę przystępności.

2077

Te pozycje aż się proszą o wznowienie, lepszy papier i kolorowe ilustracje.

Te pozycje aż się proszą o wznowienie, lepszy papier i kolorowe ilustracje.

Na półkach: , , , , , ,

Religia i mitologia Celtów są tematem trudnym, ponieważ tradycje celtyckie zostały poddane romanizacji, a przetrwały tylko na obrzeżach, głównie w Irlandii i Walii. Autor piszący o tych sprawach musi starać się w jakiś sposób zestawić informacje przekazane przez pisarzy antycznych (zwłaszcza Cezara),wczesnośredniowieczną tradycję celtycką przechowaną na wyspach brytyjskich z dowodami archeologicznymi oraz religioznawstwem porównawczym chętnie odwołującym się do wspólnoty praindoeuropejskiej. Ponadto chrystianizacja w dużej mierze wchłonęła tradycje celtyckie, przekształcając je. Fakt, że mimo tych trudności da się na ten temat coś sensownego napisać, dobrze świadczy o Autorze. Obok ogólnego wprowadzenia w problematykę celtycką książka ta zawiera rozważania na temat religii Celtów, struktury ich - sit venia verbo - "duchowieństwa", a także historii mitycznych, choć nie przetrwało ich aż tak wiele. Z drugiej jednak strony Gąssowski zwraca uwagę na trwałość pewnych celtyckich opowieści w romansie rycerskim, na trwałość miejsc kultu przejętych później przez chrześcijaństwo. Do pewnego stopnia można więc mówić o kontynuacji dziedzictwa Celtów w średniowiecznej Europie.

Tomasz Babnis

• Mitologia
  • Mitologie
  • Celtowie

Dodaj cytat z książki Mitologia Celtów