Do przerwy 0:1

spory piłka nożna gra zespołowa szkoła
literatura dziecięca
2011-09-15
spory piłka nożna gra zespołowa szkoła

Który z chłopców nie kopał piłki w dzieciństwie. Paragon i spółka walczą o swoje sportowe marzenia. Kawał fajnej literatury dziecięcej bo film już gorszy.

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że trójka warszawskich urwisów, bohaterów "Wakacji z duchami", to również bohaterowie tej książki. Reżyser Stanisław Jędryka lubił zmieniać treść książek Bahdaja w swoich serialach, jednak zawsze robił to w porozumieniu z autorem. I tak mamy w książce Paragona, Mandżaro i Perełkę, a w jednym z seriali Pikadora, Perełkę i Mandaryna.

Po pierwsze: Bahdaj prowadzi fabułę atrakcyjnie dla dzieci, nie ziewają, nie przysypiają, chcą wiedzieć co dalej. Po drugie: podobnie jak Ota Pavel potrafi on pokazać, jak ważny jest sport dla wielu (i dlaczego jest tak ważny); Paragon ma własciwie dwie drogi przed sobą: albo pójdzie w sport, albo zostanie kryminalistą. Po trzecie: dorosłemu czytelnikowi powinno się...

Z tego co pamiętam kilka bohaterów później pojawiło się w Wakacjach z duchami. Ale tematyka i wrażenie nieco poważniejsze niż właśnie Wakacje z duchami....

Lektura obowiązkowa każdego chłopca! Świetna na prezent dla małego czytającego piłkarza 8-14l.

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2019/08/ksiazka-do-przerwy-01-adama-bahdaja.html

Książka Adama Bahdaja Do przerwy 0:1 to pochwała przyjaźni, prawdomówności, autorytetu dorosłych, dziecięcej radości, przedsiębiorczości, miłości do piłki nożnej własnego regionu. Nie brakuje jednak zwrotów akcji i ciekawych przygód głównego bohatera.

Najważniejsza książka mojego dzieciństwa i jedna z najważniejszych w życiu. Przeczytałem trylion razy, za każdym przeżywając historie Paragona i reszty chłopaków z wzruszeniem i entuzjazmem małego chłopaka, zafascynowanego piłką nożną.
Bahdaj stworzył niezwykłe postacie i fabułę, osadzoną w zwykłej, smutnej i niebezpiecznej rzeczywistości powojennej Polski. W ogóle to moje...

Książka (i serial TV) mojego dzieciństwa. Przeczytana po latach wzrusza i przywołuje wspomnienia związane z dniami spędzonymi na podwórku na wrocławskim Śródmieściu. Mimo że akcja książki dzieje się w powojennej Warszawie, fabuła jest uniwersalna i ponadczasowa, dzięki czemu z bohaterami tej opowieści mogą się utożsamiać mieszkańcy wielu miast. Uważam, że to lektura...

Młodzieżowa literatura z młodzieńczych lat moich rodziców. Pełna dowcipów i wybryków głównego bohatera. Czytało się lekko i przyjemnie. A na dodatek o marzeniach piłkarskich. Czego chcieć więcej? - Spełnienia marzeń ;-)

170819 papier G8.
Ciekawa, śmieszna, wzruszająca, no i o piłce nożnej. Przede wszystkim jednak o przyjaźni oraz problemach nastolatków w powojennej Warszawie. Z 25 lat temu czytałem "Wakacje z duchami". Po przeczytaniu tej książki mam wielką ochotę sięgnąć po coś jeszcze pana Bahdaja!

Dyskusje

1 258