rozwińzwiń

Mitologia słowiańska

Okładka książki Mitologia słowiańska Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona
Okładka książki Mitologia słowiańska
Jakub BobrowskiMateusz Wrona Wydawnictwo: Bosz popularnonaukowa
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Bosz
Data wydania:
2017-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-10
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375763256
Tagi:
mitologia słowiańska demonologia słowiańska historia Słowiań wierzenia bóstwa herosi władza
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona
Ocena 7,1
Czarty, biesy,... Jakub Bobrowski, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pradawne dzieje z mchu i paproci719 1 155

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
2486 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
56
55

Na półkach:

Bogato ilustrowana z opisami bogów słowiańskich. Mamy także przedstawione wierzenia dawnych Słowian, historie z słowiańskimi potworami oraz jak sobie z nimi radzono. Przyjemna w czytaniu.

Bogato ilustrowana z opisami bogów słowiańskich. Mamy także przedstawione wierzenia dawnych Słowian, historie z słowiańskimi potworami oraz jak sobie z nimi radzono. Przyjemna w czytaniu.

Pokaż mimo to

avatar
62
59

Na półkach:

Super. Dla tych, którzy w przystępnym sposób chcą poznać wierzenia naszych pra przodków. Lektura warta uwagi.

Super. Dla tych, którzy w przystępnym sposób chcą poznać wierzenia naszych pra przodków. Lektura warta uwagi.

Pokaż mimo to

avatar
565
88

Na półkach:

Po prostu - uwielbiam!

Po prostu - uwielbiam!

Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Książka „Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony ma to do siebie, że jej celem jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat mitologi Słowian wśród szerszego grona odbiorców. Nie jest to specjalistyczne opracowanie, a bardziej zbiór ciekawych opowieści bazujących na takich specjalistycznych opracowaniach naukowych. Autorzy postawili sobie za cel opowiedzenie mitologii słowiańskiej tak, aby czytało się je, jak fabularną opowieść, historię.

Autor Jakub Bobrowski, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwa oraz współautor Mateusz Wrona, zawartość merytoryczną swojej książki oparli na opracowaniach mitologi Słowian z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa. Warto w trakcie czytania wziąć pod uwagę, jednak, że wszystkie naukowe opracowania w głównej mierze opierają się na podstawowej wiedzy na temat imion, nazw, atrybutów i realiów ówczesnych pogańskich plemion słowiańskich. „Mitologia słowiańska” zatem z samej treści, fabuły jest w pewien sposób owocem inwencji autorów, którzy nie dysponowali żadnymi oryginalnymi zapisami narracji mitycznych. Książka jest odtworzeniem mitów w oparciu o aktualną posiadaną wiedzę z opracowań. Fabuły mitów, mimo że fabularne i ewidentnie dopracowane dla celów popularyzacyjnych, przez autorów, są jednak bardzo ciekawe i napisane w taki sposób, że każda osoba chociaż trochę zainteresowana mitologią jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Jedną z rzeczy, na które zwróciłam uwagę po przeczytaniu „Mitologi słowiańskiej” Bobrowskiego i Wrony jest to, że nie jest to bardzo obszerny zbiór mitów. Jako osoba, której to było pierwsze bliższe zetknięcie z mitologią słowiańską poza sporadycznymi, popkulturowymi interakcjami w mediach, nie odczułam tego zbyt negatywnie w trakcie lektury, jednak nawet pomimo mojej niezbyt głębokiej znajomości tematu żałowałam, że autorowie nie zawarli w swojej książce więcej elementów z mitologii Słowian. Opisane są w niej najważniejsze w przekonaniu autorów postacie z mitologii, co ostatecznie spowodowało, w moim przekonaniu, że brakowało pewnego urozmaicenia. Zastanawiałam się po zakończeniu książki, czy związek z tym może mieć np. bibliografia, która jest dość mała, jednak sama nie znam pozycji z niej zawartych. A samą książkę Bobrowskiego i Wrony oceniam na tyle pozytywnie, że sięgnęłabym do pozycji wskazanych przez nich w bibliografii aby zgłębić bardziej temat wierzeń pogan i słowiańskich ludów.

Uważam, że „Mitologia słowiańska” jest książką, która zainteresuje przede wszystkim osoby, które wcześniej nie miały styczności z tematem mitologi Słowian czy wierzeń pogan. Jest to ciekawa lektura dla osób, które zainteresowane są wierzeniami starożytnych kultur, jednak nie mają zbyt dużej wiedzy na ten temat, czy może dopiero chciałyby zacząć zdobywać pewną wiedzę. Autorzy we wstępie kładą nacisk na fakt, że mitologia Słowian jest tą, która jest najbardziej nam zbliżona kulturowo spośród innych znanych nam mitologii. Dla mnie osobiście bardzo ciekawe było to, że w trakcie czytania mogłam dostrzec pewne podobieństwa pomiędzy mitologią słowiańską opisaną przez Bobrowskiego i Wronę, a innymi znanymi mi mitologiami, m.in. grecką czy nordycką. Był to element, który sprawił, że ta lektura była dla mnie naprawdę interesująca i zwróciła moją uwagę na to, że istnieją w naszym świecie pewne relacje i powiązania kulturowe, których mogliśmy się wcześniej nie spodziewać.

Książka „Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony ma to do siebie, że jej celem jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat mitologi Słowian wśród szerszego grona odbiorców. Nie jest to specjalistyczne opracowanie, a bardziej zbiór ciekawych opowieści bazujących na takich specjalistycznych opracowaniach naukowych. Autorzy postawili sobie za cel...

więcej Pokaż mimo to

avatar
209
34

Na półkach:

Zapraszam na krótką wideo recenzje książki:

https://www.youtube.com/shorts/31kp05_2z9U

Zapraszam na krótką wideo recenzje książki:

https://www.youtube.com/shorts/31kp05_2z9U

Pokaż mimo to

avatar
51
15

Na półkach: ,

A w szkołach nadal uczą o "obcych" cywilizacjach...
Świetna pozycja dla tych co chcą sprawdzić słowiańskie korzenie. Czyta się lekko i świetnie przyswaja się informacje.

A w szkołach nadal uczą o "obcych" cywilizacjach...
Świetna pozycja dla tych co chcą sprawdzić słowiańskie korzenie. Czyta się lekko i świetnie przyswaja się informacje.

Pokaż mimo to

avatar
26
16

Na półkach: ,

Czuję się zawiedziona, że mając tak niewielki dostęp do mitologii słowiańskiej, dostajemy literaturę, która sprawia wrażenie niekompletnej. Nie zmienia to faktu, że doceniam to co jest, dlatego nie chcę nadmiernie narzekać, ale nie tylko treść mnie rozczarowała. Format w jakim została wydana książka działał na mnie usypiająco i męczył mi oczy. Jest to bardzo subiektywne, ale niewielkie marginesy bardzo przeszkadzają mi w czytaniu. Podsumowując i tak polecam dać tej książce szansę i przekonać się na własną rękę.

Czuję się zawiedziona, że mając tak niewielki dostęp do mitologii słowiańskiej, dostajemy literaturę, która sprawia wrażenie niekompletnej. Nie zmienia to faktu, że doceniam to co jest, dlatego nie chcę nadmiernie narzekać, ale nie tylko treść mnie rozczarowała. Format w jakim została wydana książka działał na mnie usypiająco i męczył mi oczy. Jest to bardzo subiektywne,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
191
79

Na półkach: , , , ,

Naprawdę nie wiem, jak można twierdzić, że to istny paradoks, że bliższa jest nam mitologia grecka niż słowiańska. Kultura starożytnego świata greckiego leży u podstaw naszej dzisiejszej kultury. Bez znajomości tejże nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć kultury wcześniejszej, gdyż grecka miała na nią wielki wpływ. Cale wieki inspirowała artystów, twórców, myślicieli! A Co wartościowego ci Słowianie po sobie zostawili? Sztuka? Myśl? Poza kilkoma posągami - niewiele.
Co więcej, zapoznając się z kolejnymi rozdziałami pierwszej części "Mitologii słowiańskiej" nie sposób nie odnieść wrażenia, że była ona inspirowana właśnie grecką. Gromowładny Perun wydaje się być inspirowany Zeusem, a Weles, władca krainy podziemia - Hadesem.
Co zaś tyczy się samej książki, to o ile pierwszy rozdział jest naprawdę ciekawy i wciąga, a zawiera mit kosmogoniczny, powstanie świata, lądu, wyjaśnia skąd sie bierze noc i dzień, słuchało mi się go z przyjemnością, jest po prostu konkretny, jak Mitologia Parandowskiego, to kolejny rozdział o biesach i trzeci o junakach jest zbytnio bajkowy - wesoła twórczość autora, w ramach której w krótkich opowiastkach przywoływane są wybrane biesy (diabły).
"Mitologię słowiańską" czytaną przez Rocha Siemianowskiego słucha się z przyjemnością!

Naprawdę nie wiem, jak można twierdzić, że to istny paradoks, że bliższa jest nam mitologia grecka niż słowiańska. Kultura starożytnego świata greckiego leży u podstaw naszej dzisiejszej kultury. Bez znajomości tejże nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć kultury wcześniejszej, gdyż grecka miała na nią wielki wpływ. Cale wieki inspirowała artystów, twórców, myślicieli! A...

więcej Pokaż mimo to

avatar
44
11

Na półkach:

Pomimo tego, że wszystkie opowiadania zawarte w książce są fikcją, wymyśloną przez autorów, którzy tylko opierali się, na nielicznych podaniach na temat mitologii słowiańskiej, to są one niesamowicie klimatyczne, ciekawe i wciągające. Moim zdaniem to super pozycja, żeby na przykład czytać dzieciakom jako bajki na dobranoc, bo jednak coś tam tego naszego folkloru mogą dzięki takim opowiadaniom liznąć.

Pomimo tego, że wszystkie opowiadania zawarte w książce są fikcją, wymyśloną przez autorów, którzy tylko opierali się, na nielicznych podaniach na temat mitologii słowiańskiej, to są one niesamowicie klimatyczne, ciekawe i wciągające. Moim zdaniem to super pozycja, żeby na przykład czytać dzieciakom jako bajki na dobranoc, bo jednak coś tam tego naszego folkloru mogą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
134
9

Na półkach: ,

Bardzo dobrze podane mity, wmieszanie w fabułę sprawia, że czyta się to lekko i przyjemnie. Słowniczek na końcu to dodatkowy plus, dzięki niemu ewentualnie trudne archaiczne zwroty nie sprawiają kłopotu.

Bardzo dobrze podane mity, wmieszanie w fabułę sprawia, że czyta się to lekko i przyjemnie. Słowniczek na końcu to dodatkowy plus, dzięki niemu ewentualnie trudne archaiczne zwroty nie sprawiają kłopotu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  3 047
 • Chcę przeczytać
  2 913
 • Posiadam
  887
 • Teraz czytam
  202
 • 2021
  116
 • Audiobook
  87
 • 2022
  66
 • Ulubione
  58
 • Chcę w prezencie
  53
 • 2018
  39

Cytaty

Więcej
Jakub Bobrowski Mitologia słowiańska Zobacz więcej
Jakub Bobrowski Mitologia słowiańska Zobacz więcej
Jakub Bobrowski Mitologia słowiańska Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne