Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Okładka książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny
J.K. Rowling Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Harry Potter (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa

Powrót do świata magii

Link do recenzji

1161 164 88

Na półkach: , , , ,

Z pewnością jest to wybitnie dobra książka, choć po dziesięciu - dwunastu latach, odkąd czytałam ją po raz pierwszy, nie była aż tak dobra jak ją zapamiętałam. Prawdopodobnie to przez to, że znałam historię i nie miałam elementu zaskoczenia, który jest dla tej książki kluczowy, a niektóre wydarzenia wydawały mi się opisane pobieżnie. Mimo to wspaniale było wrócić do tego świata i tych bohaterów. Uwielbiam.

Wracam co jakiś czas do całej serii - to wspaniała odskocznia od ponurej, mugolskiej rzeczywistości. Uciekam do Hogwartu za każdym razem kiedy zaczyna przygniatać mnie depresja i stres.

Na półkach: , , , , ,

Chłopiec, który przeżył…

Harry Potter na dobre zagościł w szeroko rozumianej popkulturze stając się miłością przede wszystkim osób urodzonych w latach 90. ubiegłego wieku (jak ja!), którzy wraz z genialnym trio – Harrym, Ronem i Hermioną – dorastało.

Po prawie 10 latach powróciłam do magicznego świata Hogwartu podczas kolejnego re-readu. I kolejny raz jestem zachwycona! Nawet bardziej, niż gdy czytałam ją po raz pierwszy jako 9-latka… Już jako dorosły czytelnik, znający cały kontekst historii, można zwrócić uwagę na drobnostki, które przy wcześniejszym czytaniu gdzieś umknęły, a które już w pierwszej części nakreślają przyszłe wybory bohaterów. Widać, że autorka miała szczegółowo rozplanowaną większość tomów, zabierając się za pisanie pierwszej części, bo nic tu nie jest przypadkowe…

To opowieść MAGICZNA, WCIĄGAJĄCA, BUDUJĄCA i, mimo że fantastyczna, skłaniająca do PRZEMYŚLEŃ. Bowiem nie tylko dziecko będzie usatysfakcjonowane z lektury, ba, dorosły czytelnik może z niej wynieść znacznie więcej dzięki wpleceniu przez autorkę w treść prawd uniwersalnych.

Dla mnie to FENOMEN, do którego jeszcze nie raz powrócę. Seria NUMER 1 zarówno dzieciństwa, jak i dorosłości, co do której mam ogromny sentyment.

Czytajcie!

Chłopiec, który przeżył…

Super książka,

Super książka,

"Jeśli ktoś kocha nas aż tak bardzo, to nawet jak odejdzie na zawsze, jego miłość będzie nas zawsze chronić."

¯Pierwsza część bestsellerowej serii o czarodzieju, Harrym Potterze. Czy jest ona taka dobra jak każdy mówi?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co czuł chłopiec, który został pozbawiony rodziców? Harry Potter ma ciężkie życie, mieszka z wujostwem, które traktuje go jak odrzutka. Jednak pewnego dnia dostaje list z Hogwartu, szkoły dla czarodziejów i jego życie zmienia się o 180°.

Bardzo przyjemnie i szybko czytało mi się tą książkę. Jednak uważam, że nie jest najlepsza jaką miałam okazję poznać. Jest w niej wiele niejasności i sprzeczności, która może zepsuć całokształt powieści, szczególnie starszym czytelnikom. W niektórych momentach akcja dzieje się zbyt szybko, a w innych jest przeciągana. Pomimo niedociągnięć, każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Jeśli kochacie magię, niezwykle przygody i zabawnych bohaterów to serdecznie zachęcam do przeczytania! Szczególnie jeśli jesteście fanami filmowej adaptacji tej serii zachęcam do przeczytania pierwszego tomu, dzięki niemu poznacie wiele usuniętych scen i postaci z filmu.

Ocena: 7/10

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo fajna książka :)

Bardzo fajna książka :)

Kocham

Kocham

Bardzo przyjemna książka, początek może znudzić lecz później fabuła się rozkręca i ciężko oderwać wzrok od książki, polecam każdemu

Harry Potter i kamień filozoficzny
Powrót po latach czasem zmienia obraz danej książki, a czasem przeżywasz ją tak samo jak dawniej.
Harry Potter to książka, która zalicza się do tego drugiego grona. Jeśli nigdy nie rozumiałam co to jest komfortowa książka, tak po powtórnym przeczytaniu historii o czarodziejach - stwierdzam, że właśnie tą pozycję czyta się z niezmierną przyjemnością.
Już zapomniałam jak szybko czyta się tą historię i nawet mi nie przeszkadza, że znam ją prawie na pamięć po obejrzeniu milion razy ekranizacji. (Jako dziecko miałam ją na kasecie VHS)
Nie potrafię oceniać tej książki poprzez sentyment jaki czuję do niej. Więc nawet nie wypada wytykać jej błędów czy zalet. Więc pozostają tylko wspomnienia.

Harry Potter i kamień filozoficzny

Potter to dobra książka, która opowiada o tym, że niektórzy mają w sobie magię osobowości, by dzięki niej uciec od zła, czyli braku miłości, i ta magia w pewnym momencie upomni się o człowieka. Trzeba być mugolem, by mówić, że ta literatura uczy magii. Rzecz w tym, że – jak w setkach innych książek dla dzieci i młodzieży – magia jest tu środkiem literackim.

J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Wydanie ilustrowane) Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Zobacz więcej