Jezioro Szlamno

Okładka książki Jezioro Szlamno Tom B. Stone
Okładka książki Jezioro Szlamno
Tom B. Stone Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Szkoła przy cmentarzu (tom 7) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Szkoła przy cmentarzu (tom 7)
Slime lake
Da Capo
1996-01-01
1996-01-01
Anna Kołyszko

Sięgnęłam po nią jako przypominajkę z dzieciństwa. Pamiętam, że za dzieciaka przeczytałam całą serie ,Szkoły przy Cmentarzu' i miło było do tego wrócić mimo wyłapywaniu bardzo podstawowych błędów w fabule. Lekka do przeczytania na jednym posiedzeniu z kawą.

Jezioro Szlamno jest kolejna odsłoną serii książek z cyklu Szkoła przy cmentarzu, gdzie wszystko jest możliwe od spotkania z duchami, potworami, wampirami lub niepokojącymi sytuacjami. Dlatego chętnie sięgam po kolejne tomy z cyklu, który polubiłem od samego początku. Mimo skierowania go do młodszego odbiorcy można bawić się przy tych książkach dobrze. Powieści grozy dla młodego czytelnika w lajtowym wydaniu stawiające na klimat i niepokojące zdarzenia sprawdzają się świetnie na spędzenie z nimi czasu. Jezioro Szlamno skusiło mnie na ponowną lekturę i miałem nadzieje na kolejna upiorną historie z dreszczykiem dziejącą się zamiast w szkole nad jeziorem.

Książka Jezioro Szlamno jest historią bliźniaków przybywających do wujka na odpoczynek w okolice jeziora, gdzie wszystko pozmieniało się. Jednak za sprawą tajemniczych wydarzeń i niepokojących sytuacji postanawiają dowiedzieć się jaką tajemnice skrywa jezioro. Autor miał świetny pomysł na historie grozy w nieco lajtowym wydaniu, ale nie można jej odmówić atmosfery niepokoju i klimatu w czasie czytania. Bohaterowie stawiają czoło tajemnicy jaką skrywa jezioro i właścicielowi pobliskiej przystani odkrywając pomału sekrety tego miejsca. Wydarzenia w jakich uczestniczą powodują dreszczyk w czasie czytania i z każdym następnym rozdziałem atmosfera zagęszcza się. Widać do kogo jest skierowana książka od samego początku jednocześnie nie pozwalając oderwać się od niej. Za sprawą odkrywania tajemnic jeziora i dlaczego niecodzienne wydarzenia jak szlam lub straszne sytuacje przydarzają się. Ciekawa powieść grozy dla młodego czytelnika, która wciąga, posiada klimat i nie można jej odmówić trzymania w napięciu. Zamiast historii związanej ze Szkołą przy cmentarzu dostajemy opowieść o jeziorze z bohaterami jakie w niej uczą się. Chociaż z daleka to jednak wyczuwa się pewną więź z tamtejszą szkołą pod względem niesamowitych wydarzeń jakie następują. Akcja jest prowadzona w sposób szybki i zdarzenia postępują po sobie szybko. Dlatego nie przynudzają, lecz tworzą klimat i wciągają. Bohaterowie występujący w książce zostali nakreśleni bardzo dobrze. Mają cechy charakteru, zachowanie i problemy jakie wynikają z relacji z innymi. Relacje jakie występują pomiędzy nimi zostały dobrze ukazane i potrafią być ciekawe. Mimo wszystko polubiłem bohaterów występujących w książce, ale niektórych nie sposób polubić, bo po prostu wzbudzają niechęć w czasie czytania. Autor potrafił stworzyć nie tylko bohaterów, lecz także ciekawą, z dreszczykiem opowieść dla młodszego czytelnika z wieloma przygodami i niepokojącym klimatem.

Książka Jezioro Szlamno okazała się po powrocie do niej ciekawą powieścią grozy o jeziorze skrywającym tajemnice. Napisaną w lajtowy sposób, lecz nie można jej odmówić nieraz atmosfery niepokoju lub zwrotów akcji. Na pewno zakończenie było ciekawe i wciągające. Spodobało mi się od samego początku i wyjaśnienie wydarzeń związanych z jeziorem można po pewnym czasie przewidzieć w jaką stronę pójdzie autor. Wykorzystując chwyty z powieści grozy tworzy historie z dreszczykiem dla młodych czytelników, lecz także w tym przypadku starsi znajdą w niej coś dla siebie. Wspominam Jezioro Szlamno bardzo dobrze, bo mimo upływu czasu nadal podoba mi się. Stawiając na klimat i zbudowanie atmosfery niepokoju potrafi nieraz wywołać dreszczyk w czasie czytania. Napisana jak zwykle przystępnie i przyjemnym stylem wciąga nas od pierwszej strony. Sięgając po książki z cyklu Szkoła przy cmentarzu nadal bawię się świetnie w czasie czytania jak kiedyś. Nie ukrywam sentymentu do tej serii i całego cyklu, przy którym spędziłem miło czas jak w tym przypadku. Okładka jest po prostu cudna i szlam wylewa się z niej wiadrami przywodzi na myśl powieść grozy. Dlatego bardzo spodobała mi się i pasuje idealnie do zawartości jaką dostajemy. Kolejna część cyklu za mną i jestem bardzo zadowolony z tego co dostałem. Pomimo skierowania jej do młodszego czytelnika można bawić się dobrze podczas czytania i miło spędzić z nią czas jak w moim przypadku. Sympatyczna lektura w klimatach grozy w nieco subtelnym wydaniu, klimatyczna i wciągająca od pierwszych stron. Dlatego pewnie nie raz sięgnę po książki z tego cyklu lub powrócę do przeczytanych już powieści w przyszłości.

WOW! Sięgając po tę książkę miałam inne przeczucia, że książka NUDNA. BARDZO SIĘ MYLIŁAM! Nie żałuję, że poświęciłam 2 godziny na przeczytanie tej pozycji. Jest zdecydowanie LEPSZA od "Nawiedzonej łazienki" i "Horroru w stołówce". Znacznie bardziej wciągająca! Ale do rzeczy.
Akcja tego tomiku nie rozgrywa się ani w podstawówce Grove Hill ani nawet w tym mieście, lecz nad tytułowym jeziorem Szlamno. Bliźniacze rodzeństwo, Marc i Terri Foster jadą tam jak co roku na wakacje do dziwacznego wuja. Lecz tym razem wszystko się zmieniło. Nie było dobrych starych Ruin prowadzonych przez Ojczulka którego zastąpił George Quayle który zmienił Szlamno w Szmaragdowe Wybrzeże, a na jeziorze jeżdżą (czy też raczej pływają) motorówki i szlam wydobywający się z jeziora. Lepki, zielony szlam. I legenda. Legenda opowiadająca o Szmaragdziance - potworze morskim zamieszkującym Szlamno. Ale jedno jest pewne: jezioro skrywa swoją WIELKĄ tajemnice.
Polecam👍🏻

Książka jak większość tytułów z tej serii: przyjemna lektura na jeden wieczór. Fabuła wyraźnie inspirowana historią potwora z Loch Ness. Dla mnie, na tle innych tytułów ze "Szkoły przy Cmentarzu" była mało "straszna" i wciągająca. Może to dlatego, że jestem zdeklarowaną fanką ghost stories, a wszelkie tytuły z "monster animals" nigdy mi szczególnie nie leżały.

CYKL: "SZKOŁA PRZY CMENTARZU" (TOM 7)

Mark i Terri Fosterowie są rodzeństwem. Ich wujek Nicholas zaprosił ich do swojego domu nad jeziorem. O ile niechętny na tą propozycję jest Marc, o tyle jego siostra skacze ze szczęścia na wieść o spędzeniu wakacji u wuja. Jezioro Szlamno, nad którym jest położony dom wuja Nicholasa słynie z rożnych dziwnych (mniej lub bardziej prawdopodobnych) opowieści. Czy to, co ludzie opowiadają o jeziorze jest prawdą czy wytworem wyobraźni? Czy rodzeństwo i ich przyjaciele - Stacey, Szczęki, Maria, Polly i Vickie - spędzą wakacyjny czas w spokoju? Czy mogą się czuć w pełni bezpieczni? I dlaczego wujek Nicholas zachowuje się co najmniej dziwnie?

"Jezioro Szlamno" jest siódmym tomem z serii "Szkoła przy cmentarzu". Według mnie trochę przypomina "Autobus widmo" między innymi ze względu na motyw sprzeczającego się rodzeństwa. Czyta się ją lekko i szybko. Akcja wciąga i nie nudzi. Jedynym rozczarowaniem może być zakończenie, ale to nie ujmuje ogólnego wrażenia.

Opinia opublikowana na moim blogu:

CYKL: "SZKOŁA PRZY CMENTARZU" (TOM 7)

Fajnie się czytało, bardzo lubię tą serię. Końcówka lekko inna niż przewidywałam, ale książeczka w sam raz na jakiś nudny wieczór czy coś. :)

Zaczytywałam się tym w podstawówce! :)

Zaczytywałam się tym w podstawówce! :)

Na półkach: , , , , , , ,

Podobne do potwora z Lochnes, ale dużo, dużo lepsze.
Jedziesz sobie na wakacje nad jezioro i co? Niespodzianka. Potwór, zły człowiek i tajemnica do odkrycia.
Polecam!

Podobne do potwora z Lochnes, ale dużo, dużo lepsze.
Polecam!

pierwsze zetknięcie z horrorami w formie pisanej ;),przeczytałam chyba wszystkie z serii

Uwielbiam cała serię!!!

Uwielbiam cała serię!!!