Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka

Okładka książki Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka Romuald Pawlak
Okładka książki Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka
Romuald Pawlak Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
Fabryka Słów
2007-08-01
2007-08-01
978-83-60505-47-2
Pawlak

Okładka książki Odmęt. Antologia morska Silke Brandt, Mort Castle, Filip Duval, Bruce Golden, Michał P. Kadlec, Mariusz Kaszyński, Anna Kłodnicka, Rafał Łoboda, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Michał Pleskacz, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Emilian Wojnowski, Martyna Wróbel
Odmęt. Antolog... Silke Brandt, Mort ...
Okładka książki Rocznik Fantastyczny 2023 Dagmara Adwentowska, Zuza Biedrzycka, Bartek Biedrzycki, Piotr Górski, Katarzyna Greń, Błażej Kurowski, Artur Laisen, Marcin Pągowski, Romuald Pawlak, Mariusz Pieniążek, Krzysztof Rewiuk, Jerzy Rzymowski, Anna Sikorska, Magdalena Stawniak, Krzysztof Ryszard Wojciechowski, Mariusz Wojteczek, Martyna Wróbel
Rocznik Fantas... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #17 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Adrianna Kozłowska, Karol Ligecki, Lisioł, Małgorzata Łukowiak, Katarzyna Michalewicz, Kamil Muzyka, Olaf Pajączkowski, Romuald Pawlak, Agnieszka Polak, Edward Strun, Szymon Szymański, Marlena Urbaniak, Mika Wing, Hubert Wojciechowski, Anna Wołosiak-Tomaszewska
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...

Szczerze mówiąc, nie wiem, dlaczego ta książka ma tak niską ocenę. Jasne, nie jest to żadne epokowe, wielkie dzieło, ale to naprawdę fajny i przyjemny zbiór opowiadań. Podobają mi się zarówno bohaterowie wykreowani przez autora - chodzi mi zarówno o czarnoksiężnika rycerza, Fillegana z Wake, jak i Rosselina oraz jego smoka. Fajne, interesujące postacie, które mają potencjał i można je wykorzystać w kolejnych książkach. Kolejna rzecz, to osobiście lubię jak polskie książki fantasy okraszone są odpowiednio dozowaną dawką humoru, i tu jest podobnie. Dodatkowo, autor w tytułowym opowiadaniu przeniósł wojnę między krasnoludami i elfami w nasz świat i wyszło świetnie. A w "W dziurze po sęku" znajdziecie makabryczny, ale jednak humorystyczny tekst o wścibskim sąsiedzie i rodzince, z którą lepiej nie zadzierać.
Na minus - zakończenie ostatniego opowiadania oraz opowiadanie o menelu. To drugie jest słabe i głupie, a to pierwsze kończy się, jakby autor miał już dość i chciał jak najszybciej zakończyć prace nad tą książką.

Powinienem jak zwykle napisać: "obok opowiadań rewelacyjnych czy dobrych są też denne i gorzej niż złe", powinienem ale nie w tym przypadku. Czy to wojna między Krasnoludami, a elfami, czy też budowanie szubienicy w przydomowym ogródku, czy uduchowienie Menela, czy też "Pogodynka" do spółki ze Smokiem, czy też wreszcie wojownik-mag, z wisienką na torcie w postaci opowiadania łączącego tych trzech ostatnich wszystko czyta się rewelacyjnie. Jeżeli już koniecznie mam szukać jakichś słabszych stron to opowiadanie o wykrawaniu sobie siebie wybada nieco blado na tle innych, ale należy pamiętać, że książka została wydana 10 lat temu i akurat to opowiadanie w dobie dzisiejszego konsumpcjonizmu nabiera nowego ducha.

1926

Interesujący zbiór opowiadań, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej spodobało mi się to jak autor luźno operuje czasem i światem, w którym toczy się akcja. Niektóre historie mają miejsce w czasach typowo średniowiecznych (plus magia, smoki i takie tam) inne z kolei dzieją się w czasach współczesnych. Jednak najbardziej spodobało mi się to w który elfy i krasnoludy przemieściły się do XXI wieku i urządziły tam sobie tytułową wojnę, rzeź i rąbankę.

polecam ten śmieszny zbiór opowiadań, jest niezłą parodią na różnych przestrzeniach, od magii po tytułowego krasnoluda z okładki. Jeżeli lubisz wesołe opowiadania w stylu Wędrowycza to koniecznie po nią sięgnij, i nie zrażaj się pierwszymi kartkami które mogą znudzić.

Podobno słabizna niewarta zachodu. Podobno nudy jak na zajęciach z fizyki kwantowej. Po prostu wojna, rzeź i rąbanka popełnione na czytelniku. A mi się podobało!

Książka skusiła mnie niezwykle ciekawą i intrygującą okładką. W połączeniu z nietuzinkowym tytułem tworzy całość, obok której nie można przejść obojętnie. Czyta się szybko i przyjemnie, co nie oznacza, że jest typowym czytadłem do poduszki. W dodatku Andrzej Łaski wykonał kawał dobrej roboty, robiąc ilustracje, które pieszczą wzrok.

Nie ukrywam, że byłam trochę zawiedziona, kiedy okazało się, że to nie powieść, a zbiór opowiadań. Jestem zwolenniczką zdecydowanie rozbudowanych, kingowskich powieści z ogromną ilością przeróżnych wątków. Jednak Romuald Pawlak świetnie radzi sobie z krótkimi formami (muszę sprawdzić jak z powieściami sprawy stoją). Kto nie lubi fantasy na wesoło? Na pewno nie ja. ;-)

Poznajemy tu domorosłego czarnoksiężnika - rycerza, Fillegana z Wake, który wszelkimi sposobami próbuje znaleźć sposób na to, żeby zleceniodawcy nie odkryli jego niekompetencji. A jeśli już ją odkryją, żeby zapłacili chociaż część obiecanych pieniędzy i więcej go na oczy nie widzieli. Jeśli chodzi o magów, na Filleganie się nie kończy. Znajdziemy tu również Rosselina, trzecioligowego pogodnika, który za sprawą swojego smoka pakuje się w coraz to nowe kłopoty. Jak zarobić żeby się nie narobić? Rosselin wciąż nad tym pracuje.

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Wielbiciele czarnego humoru z zapędami artystycznymi będą zachwyceni opowiadaniem „Artie Libshit, kreator cielesny”. Fani upiornej rodziny Addamsów docenią "W dziurze po sęku", a wielbiciele absurdu i Tolkiena tytułowe opowiadanie. Dodam w tajemnicy, że Jakub Wędrowycz nie jest jedynym menelem polskiego fantasy.

Polecam wszystkim tym, którzy lubią książki z przymrużeniem oka i szczyptą absurdu.

Jest to książka raczej średnia , takie wesołe powiastki do poduchy . Raczej dla nie dla wymagającego czytelnika .

Słaba,mało wymagająca lektura.

Słaba,mało wymagająca lektura.

Książka przede wszystkim zainteresowała mnie swoją okładką, jest inna i ciekawa.Jako sama książka średnio mi się podobała, sądziłam że będzie trochę lepsza.

Zbiór kilku historyjek, niektóre wydawały się strasznie wymuszone musiałam się zmusić aby przez nie przebrnąć. Choć jedna o wojnie krasnoludzko-elfickiej w moim oczach ratuje książkę.

Błędne lemingtony
Most demonów
Wilgotne lochy Ness
Łuk triumfalny
Wniebowstąpienie Menela
Artie Libshit, kreator cielesny
Zamówienie
W dziurze po sęku
Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka!
Mrówki Altapina

Wniebowstąpienie Menela
Artie Libshit, kreator cielesny
Zamówienie
W dziurze po sęku
Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka!
Mrówki Altapina
Komu się nie odmawia?
Myszą i pałką

• Pożyczone
  • Fabryka Słów
  • Smoki

Dodaj cytat z książki Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka