Języki prawdy. Eseje z lat 2003-2020

2023-10-10
2023-10-10
Katarzyna Karłowska, Jerzy Kozłowski
eseistyka eseje publicystyka literacka

Zbiór esejów , recenzji i komentarzy autora.

Zbiór esejów , recenzji i komentarzy autora.

Nie czytało się szybko, ale nie ze względu na przesadne komplikacje erudycyjne, których dopuścił się autor, ale potrzebę uleżenia się treści w głowie (przynajmniej u mnie tak to zadziałało). Dlatego podchodziłem do niej na kilka razy, trwało to ponad miesiąc, a w tym czasie rozpocząłem i skończyłem kilka innych tytułów.
Teksty, których kontekst zrozumiałem, są błyskotliwe, bywają zabawne, może przekorne w swych tezach, pewnie też prowokujące. Kilku ocenić nie jestem w stanie, bo nie wiem, o kim i o czym autor pisze, ale to mój niedostatek, więc nie wpływa na obniżenie oceny.
Dotychczas czytałem tylko "Quichotte'a" i nie byłem specjalnym fanem autora, tym zbiorem zyskał kilka pozycji w moim rankingu.

Teksty, których kontekst zrozumiałem, są błyskotliwe,...

Wbrew pozorom, to wcale nie jest książka trudna w czytaniu. Lekko napisana, świetnie przetłumaczona (dwoje tłumaczy: Katarzyna Karłowska i Jerzy Kozłowski tłumaczą każdy "swoje" części). Kompilacja esejów, wykładów, prelekcji - przyda się do czytania i odczytania Rushdiego. Może być też punktem wyjścia, ale biada temu, kto da się pochłonąć labiryntowi czytelniczych ścieżek proponowanych przez autora. Byli tacy - ich wyschniete szkielety leżą zakurzone pośród biblitecznych półek, a kurczowo wyciągnięte paliczki palców usiłują przewrócić jeszcze jedną stronę :)

Wspaniała, powalająca erudycją książka. Idealna lektura w oczekiwaniu na na nową powieść Rushdiego, Miasto zwycięstwa, która w listopadzie ukaże się nakładem Wydawnictwa Rebis.
O czym są Języki prawdy? Pokrótce - o wszystkim. Bohaterem jest gównie są Rushdie. Jest on jakby osią ciągnącą pozostałe kwestie, trzymającą w pionie książkę. Od tej osi odchodzi mnóstwo jakby odnóg, gałęzi, które traktują o wielu sprawach mniej lub bardziej związanych z pisarzem.
Mamy więc rozważania o lęku, smutku, radości, miłości, nostalgii, obawach przed zmianami, które zachodzą w świecie wokół nas, o lęku przed radykalizacją narodów, grup etnicznych, o fanatyzmie wiążącym się z narodami, ale i z religią, o złu, o próbach radzenia sobie z tym wszystkim i rozważaniach czy taka walka jest w ogóle możliwa.
Mało osób równie mocno, jak Salman Rushdie doświadczyło lęku i zagrożenia związanego z fundamentalizmem, fanatyzmem, strachem o życie. Wszak to Rushdiego, po słynnych Szatańskich wersetach, ajatollahowie skazali na śmierć. To Rushdie jakiś czas póżniej został zaatakowany przez fanatycznego nożownika i stracił oko. Było to 33 lata po ogłoszeniu fatwy. Zdawałoby się, ze świat o niej zapomniał. Nic bardziej mylnego. Fatwa, czyli symbol nowego, pełnego nienawiści islamu, nadal jest aktywna jeżeli chodzi o Salmana Rushdiego. W 1988 r. Rushdie opublikował Szatańskie wersety. Klątwa, kara śmierci dla Rushdiego są od tego czasu aktywne. Przerażające. I to wszystko w imię boga.
Jednak nie tylko o fanatyżmie są felietony w Językach prawdy. Równie dużo miejsca poświęcone jest np. literaturze. Autor traktuje o najsłynniejszych autorach, o ich dziełach, ich genezie i wymowie. Jednak zawsze finał jest ten sam. Jaki? Tego dowiecie się z tej niezwykłej, jakże smutnej, bo prawdziwej lektury. Całość zabarwiona i okraszona tak charakterystycznym dla Rushdiego dowcipem i olśniewającym stylem. Gorąco zachęcam do lektury. Wyjątkowa uczta intelektualna do niespiesznego podczytywania.

• Kindle
  • Premiery '23