Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023
- Kategoria:
- czasopisma
- Wydawnictwo:
- Agora
- Data wydania:
- 2023-08-29
- Data 1. wyd. pol.:
- 2023-08-29
- Liczba stron:
- 140
- Czas czytania
- 2 godz. 20 min.
- Język:
- polski
Jakie książki napisze nam AI? Jakiej edukacji potrzebujemy? Dlaczego potrzebna nam pedagogika bezwstydu? Co rządzi naszym losem - przeznaczenie czy przypadek? Odpowiedzi na te oraz inne intrygujące pytania wraz z fascynującymi wywiadami, artykułami i recenzjami znajdują się w nowym numerze “Książki. Magazyn do czytania”.
Bohaterką okładki najnowszego wydania jest Hanya Yanagihara, amerykańska pisarka, autorka bestsellerowej pozycji “Małe życie”, a obecnie redaktorka naczelna The New York Times Style Magazine. O Hanyi, jako outsiderce, która została jedną z czołowych pisarek Ameryki opowiada Juliusz Jurkiewicz.
Jerzy Jarniewicz opowiada o wielkiej i niesłusznie zapomnianej powieści Anthony’ego Trollope. Przemysław Sadura pytany przez Dorotę Wodecką o edukację wyjaśnia, na czym powinna polegać rewolucja w edukacji w Polsce, a o poszukiwaniu żelaznych praw historii opowiada Katarzyna Wężyk, zastanawiając się czy historyczne analogie mogą służyć do przewidywania przyszłości.
W stałym dodatku dwumiesięcznika – „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych” znajdziemy m.in. rozmowę Michała Nogasia z Serge’em Blochem, który narysował komiks na podstawie Biblii, a Przemek Staroń podpowiada, które sześć supermocy pomoże dzieciom i rodzicom zmierzyć się ze szkołą.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 23
- 6
- 4
- 3
- 3
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo dobry numer magazynu. Najbardziej zainteresowały mnie teksty Jacka Dukaja o tym, jakie książki napisze nam AI. Katarzyny Wężyk “Wojna nieunikniona, ale dobra”, w którym autorka analizuje książkę Neil Howe i jego koncepcje cyklicznych zmian w historii. Ciekawy jest także artykuł Katarzyny Boni “Muzeum utraconych smaków” o tym, jakie przyprawy znamy tylko z opisu, których próżno dziś szukać. Zawsze lubię też czytać o twórczości pisarzy i w tym numerze uraczył mnie Juliusz Kurkiewicz “samotniczka przy władzy”, który przedstawia twórczość Hanya Yanagihara. Podobny tematycznie jest “Wojna domowa w Faulknerze” Katarzyny Surmiak-Domańską autorka wskazuje na dwoistość Faulknera i różnice w jego powieściach w stosunku jego wypowiedzi.
Kilka książek umieściłem na swojej półce poszukiwanych.
Bardzo dobry numer magazynu. Najbardziej zainteresowały mnie teksty Jacka Dukaja o tym, jakie książki napisze nam AI. Katarzyny Wężyk “Wojna nieunikniona, ale dobra”, w którym autorka analizuje książkę Neil Howe i jego koncepcje cyklicznych zmian w historii. Ciekawy jest także artykuł Katarzyny Boni “Muzeum utraconych smaków” o tym, jakie przyprawy znamy tylko z opisu,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toŚwietny wywiad z Ionem Fosse, kilka dni przed Noblem . Pełen wiary, mądrości , i talentu
Świetny wywiad z Ionem Fosse, kilka dni przed Noblem . Pełen wiary, mądrości , i talentu
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNumer zaskoczeń. Pierwsze co czuć to zmniejszenie gramatury papieru. Mam mieszane odczucia, ale rozumiem wymogi ekonomii. Drugie to zabrakło rubryki Marcina Sendeckiego „W tym numerze nie pisze się…” i to zmiana na minus.
Za to na mojej top liście pojawiła się kategoria „nigdy o tym tak nie myślałam”. A stało się to za sprawą tekstów:
„Gra w klasy” rozmowa z Przemysławem Sadurą prowadzona przez Dorotę Wodecką – dzięki któremu zrozumiałam o co chodzi z wcześniejszą edukacją
„Muzeum utraconych smaków” Katarzyna Boni - o tym jak z czasem i rozwojem upraw przemysłowych smaki znikają z naszego talerza
„Się pisze” Jacek Dukaj – ciekawe i nieoczywiste rozważania o kulturze tworzonej przez AI
„Niech noc będzie z tobą”Tomasz Ulanowski - o zanieczyszczeniu światłem
Ciekawe, ale już bez efektu olśnienia:
„Wojna domowa w Faulknerze” Katarzyna Surmiak-Domańska – o tym czy należy osądzać artystów za epokę, w której żyli; porażające zdjęcia
„Kto ma mit, ten ma władzę” Karolina Sulej – o wzroście znaczenia uniwersów
„Nie wstydź się” Joanna Tokarska-Bakir – gdzie od akt IPN dochodzimy do sławnego zdania Mahatmy Gandhiego”Jeśli władza popełnia wobec kogoś wielką niesprawiedliwość ofiara tego uczynku winna zaprzestać wszelkiej z nią współpracy [...]”
„Belle jest to, co zachwyt budzi” Renata Lis – o rozumieniu piękna
zestawienie „Tacy właśnie byliśmy” - 100lat w 22 książkach, interesujący pomysł z potencjałem do rozwinięcia
Żeby nie było jednak zbyt słodko rozmowa z Andrzejem Lederem prowadzona przez Wojciecha Orlińskiego „A gdyby PKB spadło” odbiła się ode mnie już po drugim akapicie.
Numer zaskoczeń. Pierwsze co czuć to zmniejszenie gramatury papieru. Mam mieszane odczucia, ale rozumiem wymogi ekonomii. Drugie to zabrakło rubryki Marcina Sendeckiego „W tym numerze nie pisze się…” i to zmiana na minus.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZa to na mojej top liście pojawiła się kategoria „nigdy o tym tak nie myślałam”. A stało się to za sprawą tekstów:
„Gra w klasy” rozmowa z Przemysławem...
Skusiłam się na nowy numer, bo tak ładnie uśmiechał się do mnie ze sklepowej półki. Robię zakupy online, stacjonarnie tylko osiedlowe sklepy spożywcze i proszę sobie wyobrazić, że tam właśnie oto serwują Magazyn Książki. Pysznie.
Niezmiennie uważam, że to przerost formy nad treścią, że artykuły nam serwowane są bardzo trudne, nieraz kilkanaście razy trudniejsze niż same omawiane książki i ja osobiście wolę u nich o książce przeczytać dopiero wtedy, kiedy sama już ją czytałam. Niektóre z nich to jeden wielki bełkot, np. jak tekst Dukaja o AI, ale to tylko moja subiektywna opinia, być może związana z profesją. Zabrakło mi jakichś negatywnych recenzji z cyklu "Nie zachwyca".
Kocham sarkazm Magazynu Książki, jest wyborny. Recenzje jak zawsze przyjemne do poczytania, komentarze Bjork lekko dziwne i mam wrażenie, że nie do końca na temat, ale ładny, niesztampowy wybór. Interesujące artykuły o pięknie, Hanye Yanagiharze (ta dziewczyna wymiata! jej charakter zdaje się być szalenie podobny do mojego),o uniwersach literackich (i nie tylko),o edukacji, o tym, czy etyczne jest założenie podsłuchu żonie.
Bardzo miło się czytało, zauważyłam też, że Redakcja zmieniła papier na "lżejszy" i bardzo mi taka zmiana odpowiada. Z całą pewnością kupię następny numer.
Skusiłam się na nowy numer, bo tak ładnie uśmiechał się do mnie ze sklepowej półki. Robię zakupy online, stacjonarnie tylko osiedlowe sklepy spożywcze i proszę sobie wyobrazić, że tam właśnie oto serwują Magazyn Książki. Pysznie.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiezmiennie uważam, że to przerost formy nad treścią, że artykuły nam serwowane są bardzo trudne, nieraz kilkanaście razy trudniejsze niż same...